Kielce v.0.8

Komiks
Komix Mix

 drukuj stronę
Komiks Świat
Wysłano dnia 28-02-2005 o godz. 12:00:00 przez pala2 3792

Komiks powraca - w dobie telewizji kablowych i cyfrowych nie może już jenak spełniać jak dawniej funkcji edukacyjnej - dzieci telewizorowi nie wyrwie. Trafia natomiast do starszego czytelnika i to paradoksalnie przez medium najnowsze - Internet. - Komiks nigdy nie umarł - powiedzą jedni. - Czytam tylko drukowane i uczestniczę w konwentach - dodadzą inni.

Jasne, istnieje aktywna grupa twórców i odbiorców od zawsze poświęcona sztuce komiksu. Ale dla większości z nas przygoda z komiksem skończyła się po nastej księdze "Tytusa, Romka i Atomka". Po "Kajku i Kokoszu" i "Przygodach Pana Kleksa". Importowane już od początku lat 90. twory o wszelakich menach to zupełnie inna bajka i niszowa historia. Podobnie jak mangi. Grono odbiorców jest ograniczone i fanatyczne. Przeciętny młody człowiek nie ma czasu na wartowanie setek kartek. Nie ma pieniędzy na ich zakup. Poza tym czuje się za stary na pierdoły o świata ratowaniu. Woli świata kontestację w niekoniecznie poważnej formie. I za darmo. Tu wkracza jak zawsze zbawienny Internet.

Pierwsza liga

Są trzy internetowe klasyki. Aktualne, aktualizowane i z dziesiątkami wpisów na forum. To www.rroarr.blog.pl, czyli "sex mp3 pamela anderson naked celebrities do a funky roar". Tyleż zabawny, co wulgarny (czyli bardzo). Prokopulacyjny i antyglobalistyczny. Roar to nie tylko postać, lecz cała filozofia. (anty)Bohater jest czymś na kształt wilka z wielkim, no powiedzmy - "ego". Wilkiem wbrew pozorom nie jest natomiast "tytułowa" postać ze strony www.wilq.pl autorstwa braci Minkiewiczów z Opola (forum brak). Narysowany niedbałą kreską koleś jest typowym dresiarzem, czyli nie tylko pacjentem zza rogu, ale coraz częstszym bohaterem filmów, książek, no i komiksów. Prawdziwe i dowcipne. Wreszcie www.pvek.blog.pl - kot plus gołąb, zboczeni kontestatorzy, "gwiazdy" znane już czytelnikom "Mebli", "Hiro" czy "Aktivist Exklusiv".

Zwierzaki

Jak widać na załączonych (w linkach) obrazkach, bohaterami komiksów o świecie ludzi często bywają zwierzaki. Marcin Skoczek, który najczęściej rysuje jednoramkowe satyry "homosapiensowe", jest również autorem świetnej serii "Sufki". Poziom zboczenia ptaków równy Roarowi i Pvekowi. Poziom humoru - równy niemal. Niecenzuralne sowy wkrótce w magazynie "Laif", inne prace artysty na www.skoczek.pl. Nie można nie wspomnieć o stronce z korzeniami w Legnicy, tudzież w kosmosie. Palik & Mazeer również zajmują się fauną - głównie chomikami i owcami. Ale i Alla nie zabrakło. Jeśli nie wiesz, kto to All, zapraszamy na www.chomiks.prv.pl. No i www.jezjerzy.pl, dostępny też oczywiście w wersji drukowanej (części: "Nie dla dzieci", "Wróg publiczny", "Ścigany", "Egzorcysta" i "Dokument" do dostania na www.merlin.com.pl). Komiks aktualny (coolhunterzy, terroryzm, Samoobrona), a strona megadopracowana. Są nawet filmiki. Zresztą kolczasty Jerzy - inteligentny ale prosty skejt - jest prawdziwą celebrity i przedstawiać go chyba nie trzeba.
Życie ludzi reprezentować mogą również przedmioty nieożywione. Tu polecamy nieco zbliżony stylistycznie do Pveka www.martek.org/szpargauek, czyli rozmowy dwóch... kredensów.

Ludzie

O ludziach można w ostateczności ustami ludzi. www.m.erble.prv.pl to projekt tematycznie i czasoprzestrzennie niejednorodny, przez co ciekawy. I jak najbardziej zabawny. Strona przygotowana starannie, choć nawigacja nieco utrudniona. Dalej: www.lans.blog.pl – kolorowy, lecz o szarzyźnie dnia codziennego. Depresyjny, ale bawi. Obecnie furorę robi www.losux.eqi.pl o ciężkim losie ucznia LO. Dla nieco starszych – www.kalashnikov.art.pl – zgodnie z ostatnim podpisem projekt zakończony, lecz można posurfować odcinkami wstecz. Prosta kreska i szara rzeczywistość. Ligę niżej plasują się Iks & Łaj – bohaterowie strony znajdującej się pod wszystko mówiącym adresem www.suchawara.blog.onet.pl. Niestety, niewiele widać. Można też zajrzeć na www.lobik.blog.pl – raczej dymkowane rysunki niż "pełnometrażowe" komiksy. Humor lżejszego kalibru – tak pod względem wulgarności, jak i zawartości absurdu. Znacznie mniej poprawne politycznie są www.dziwnetabletki.com, gdzie "stripy" serwują (głównie) Łukasz Sobisz i Paweł Płonowski. Niepoprawny w swej poprawności jest znany wszem i wobec Likwidator. Proekologiczny odcinek komiksu znajdziesz na www.las.most.org.pl/komiks.

Kolaż

Last, but not least – kategoria "niedokońca komiksów", czyli kolażowych impresji robionych już tylko i wyłącznie na komputerze oraz z myślą o komputerowym odbiorcy: www.cvel.blog.pl, www.flupy-i-glisty.blog.pl, www.gadugadu.blog.pl czy "prawdziwe" oblicze "Gazety Wyborczej" – www.wyborcza.blog.pl.

Tworzący osobną grupę społeczną artyści wspólnie się buntują, a także linkują. Wniknięcie w świat internetowego komiksu będzie oznaczać dobrze stracone długie godziny. Dlatego polecamy, ale i ostrzegamy.


o2.pl


Komentarze

Ocena: 3.1/5 (29)

W temacie Komiks

Nowe oblicze Koziołka Matołka

Dymki na luzie Norberta Rybarczyka

Koziołek Matołek w Łodzi

Komix Mix

Komiks z biglem

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260