Kielce v.0.8

Teatr
Legenda Abby na deskach

 drukuj stronę
Teatr Kielce
Wysłano dnia 30-03-2012 o godz. 20:14:21 przez rafa 1659

Zapowiadana premiera „Mojej Abby” coraz bliżej. Póki co, czwartkowa konferencja dotycząca spektaklu dała obraz tego, czego my, widzowie możemy spodziewać się po tej sztuce.Konferencja odbyła się tuż po powrocie z 32. Warszawskiego Spotkania Teatralnego na którym - jak zaznaczył dyrektor naczelny i artystyczny, Piotr Szczerski - spektakl pt. "Joanna Królowa Szalona" spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem : "Jest to dla nas duże wyróżnienie. W końcu na przegląd do Teatru Powszechnego wybierane są najbardziej interesujące propozycje sezonu. Nasz spektakl to spektakl kontrowersyjny, także pojawiały się również negatywne opinie. Jednak w przeważającej części spotkaliśmy się z dobrym odbiorem, a przy pełnej sali widzów aktorzy otrzymali długie owacje na stojąco".

Tomasz Man - reżyser "Mojej Abby" zdradził jaka historia zawiera się w tej sztuce: "Jest to opowieść o kobiecie w ,średnim wieku, z małego miasteczka, dla której przełomowym wydarzeniem był koncert Abby w 1976 roku. Wpłynął on na nią znamiennie - od tej pory stała się ogromną fanką formacji a pasję dzieliła ze swym chłopakiem. To właśnie z nim próbowała uciec z Polski na koncert zespołu. A podróż ta miałaby się odbyć na odrzutowcu !"
Bohaterkę spotykamy po 30 latach, jest żoną innego, ma córkę i stateczną pracę w szkolę. Rodzina wyśmiewa jej pasję jednak wciąż śpiewa dla przyjemności, a w szkole uczy głównie o Abbie. Dyrektorstwo ma o to niemałe pretensje, ostatecznie ją zwalniając. Ale następuje też coś pozytywnego - do tego oto miasteczka przybywa reżyser, który zauważa naszą bohaterkę na balkonie śpiewającą "Take a chance on me". To wydarzenie odmienia jej los. Jak się okazuje staje się ono przepustką do spełnienia największego marzenia, wyjazdu do Muzeum Abby w Sztokholmie.
W spektaklu zobaczymy Joannę Kasperek w roli Żony, Mirosława Bielińskiego odgrywającego Męża i Tatę, Dagnę Dywicką jako Córkę i Dziewczynę oraz Wojciecha Niemczyka występującego w roli Reżysera i Chłopaka głównej bohaterki.
Jak wspomniał reżyser, odtwórczyni głównej roli wybierana była ze względu na możliwości wokalne: "Joanna Kasperek te umiejętności posiada, jak wiemy zdobyła również nagrodę w PPA. A śpiewającego i grającego na gitarze zobaczymy Wojciecha Niemczyka, którego przeszłość w kapeli rockowej również miała niemały wpływ na wybór obsady”.

Man mówi też o tym jak bardzo muzyka wpłynęła na niego. Sztuka napisana jest białym wierszem, a każda scena opiera się na rytmie muzyki Abby. On sam również pisząc poszczególne kwestie słuchał ich utworów. Co - jak twierdzi- było przyjemnością, w końcu sam jest ich fanem i to od najmłodszych lat. Jako 8-letni chłopiec znalazł przyniesioną przez mamę płytę Abby, której kolorowa okładka z Rolls-royce'em przykuła dużą uwagę. Wychowany w szarym rzeszowskim blokowisku zapytał wówczas mamy - "Czy to jest raj?".

Scenografią spektaklu zajęła się żona reżysera - Anetta Piekarska - Man : " W czasach gdy styl Abby jest tak często podrabiany, czysta historia tego zespołu jest zagrożona. Dlatego w scenografii brak nadmiaru barw, jednak nawiązanie do teledysków jest spore. W końcu znakiem charakterystycznym było wyeksponowanie sylwetek muzyków na białym tle, co ma również odbicie w spektaklu".

"Moja Abba" to głównie historia o człowieku. Opowieść o kobiecie zakochanej w Abbie i przy Abbie. Sztuka łączy czasy współczesne z przeszłością. "Jestem ogromnie ciekaw odbioru, który zapewne w przeważającej części zależeć będzie od tego jak Abba i jej mit funkcjonuje w umysłach widzów. Na pewno zupełnie inaczej odbiorą ją młodzi a inaczej starsi - ci którzy te czasu PRL-u przeżyli.

"W sztuce nawiązań do PRL- u jest sporo, jednak nie jest to opowieść realistyczna. Nie jest to również obraz spójny, to raczej zbitka kadrów i fleszy, które powinny docierać do umysłu widza na zasadzie skojarzeń. Sposób odbioru nie może by realistyczny, gdyż główną cechą sztuki jest jej nie-realizm a gatunkowo najbliżej jej do groteski" - zapowiada Szczerski.
Na premierę zapraszamy już w sobotę 31 marca do Teatru Stefana Żeromskiego.


Magdalena Mazur


Komentarze

Ocena: 4.3/5 (147)

W temacie Teatr

Rusza I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

''Ciemności...'' w Kielcach

Sławomir Holland znów w Kielcach

Wywiad z głównym Ocelotem

Magiczna stodoła, czyli Wesele w Dąbrowie

Ostatni śmieje się Wajda

Nowy sezon w Kieleckim Teatrze Tańca

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260