Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Międzynarodowe centrum widoków z okna z siedzibą w Kielcach

 drukuj stron�
Sztuki plastyczne Rozmowy Kultura
Wys�ano dnia 14-10-2008 o godz. 08:00:00 przez sergio 8077

Z Tomaszem Siudakiem, twórcą i pomysłodawcą niezwykłej wystawy mail art`owej zatytułowanej "Mój widok z okna - My home window view" rozmawia Agnieszka Sadowska

Czemu akurat widok z okna?
- Inspiracją był mój własny widok z okna przedstawiający panoramę Kielc. Uważam, że to, co się widzi za oknem ma wpływ na nastrój, na jakość życia, na rozpoczęcie dnia, na całe patrzenie na świat.

Od rozpoczęcia dnia do akcji mail art`owej jeszcze daleka droga.
- Na początku mail art był tylko zabawą. Pamiętam, że w liceum, w Dzień Barbórki dostałem paczkę od Barbary Węglickiej zamieszkałej przy ulicy Górniczej. W liście był kilogram węgla. Oczywiście w Kielcach takiej ulicy nie ma. Paczkę przysłał mi kolega, który wtedy nie miał jeszcze pojęcia co to jest mail art. Tak więc na początku to była zabawa, takie młodzieńcze zaklinanie rzeczywistości.

Kiedy stało się działaniem świadomym?
- "Mój widok z okna" to pierwsza akcja, którą zorganizowałem. Wszystko zaczęło się w 2004 roku. Informacja pojawiła się na kilku zachodnich stronach internetowych dotyczących mail artu. Ale największy odzew pojawił się po publikacji dotyczącej projektu w niemieckim magazynie poświęconym mail artowi - "The Museum of Temporary Art."

Co napisałeś?
- Że jestem ciekawy, jak wygląda Twój widok z okna. Co widzisz, gdy sprawdzasz pogodę każdego ranka? Nie miałem pojęcia czy ludzie podejmą trud, by wykonać takie zdjęcie, czy będą chcieli je wysłać.

Chcieli?
- Tak. Na mój adres zaczęły przychodzić listy ze zdjęciami, opisami, widokami, kolażami, rysunkami, wariacjami na temat widoku za oknem. Przedziwne przesyłki sprawiły, że stałem się rozpoznawalny wśród listonoszy.

Ucieszyłeś się?
- Oczywiście. To świetne uczucie i olbrzymia przyjemność dostawać listy, a takie listy w szczególności. Niesamowite jest, gdy uświadomisz sobie, że gdzieś na drugiej półkuli jest człowiek, który poświęca swój czas, by odpowiedzieć na Twoją prośbę, choć przecież nic nie będzie z tego miał. Robi to więc tylko i wyłącznie dla własnej satysfakcji i dlatego, że go o to poprosiłeś. Większość z tych listów to nie są zwyczajne zdjęcia czy opisy. Ludzie własnoręcznie robią koperty, projektują swoje znaczki, stemple. To są małe dzieła sztuki tworzone przez osoby, które często nie mają wykształcenia artystycznego.

Te dzieła pokażesz na wystawie w Galerii Lakiernia w Bazie Zbożowej.
- Od początku chciałem ten projekt jakoś podsumować. Był pomysł stworzenia strony internetowej lub właśnie wystawy. Nie wiedziałem czy to się uda, także dlatego, że nie miałem pojęcia jaki będzie odzew na tę akcję. Mogło się przecież okazać, że przyszło sześć listów.

A ile przyszło?
- Kilkadziesiąt.

Co zrobisz z listami po wystawie?
- Chciałbym, żeby ta akcja nadal trwała, żeby była kontynuowana. Miło byłoby rozpropagować ją w Polsce, ponieważ z kraju nie otrzymałem żadnego listu. Może wystawa kogoś zainspiruje? Może ktoś przyśle swój widok z okna, albo wpadnie na całkiem nowy pomysł? Mam nadzieję, że wystawa będąca podsumowaniem projektu, będzie jednocześnie początkiem czegoś nowego.


Tomasz Siudak - urodził się 17 października 1977 roku. Na co dzień zajmuje się fotografią (http://tomaszsiudak.viewbook.com/). Na dzień swoich 31. urodzin, czyli na 17. października 2008 roku zaplanował wernisaż wystawy "Mój widok z okna - My home window view" w Galerii Lakiernia w Bazie Zbożowej w Kielcach. Podczas wystawy pokaże kilkadziesiąt listów, które dostał od ludzi z całego świata, jako odpowiedź na wymyśloną przez siebie akcję "Mój widok z okna". Wystawa w Galerii Lakiernia będzie pierwszą od kilku lat wystawą prac mail art w Polsce.


"Mój widok z okna" - i co dalej?
To zależy tylko od Was. Jedyną rzeczą, oprócz chęci, która jest potrzebna do działalności związanej z mail artem jest adres pocztowy: Tomasz Siudak, ul. Sandomierska 74/50, 25-318 Kielce; Fundacja Kultury Wici, ul. Zbożowa 4, 25-416 Kielce.

--------------
Mail art to wbrew pierwszemu skojarzeniu wcale nie mailing, ale w przekładzie z języka angielskiego sztuka poczty. Mail art narodził się jako kierunek w sztuce drugiej połowy XX wieku, korzystający z poczty jako medium sztuki i narzędzia artystycznego. Artyści tego kręgu przesyłali sobie listy, telegramy, paczki tworząc w ten sposób rodzaj sieci obiegu sztuki poza instytucjami, takimi jak galerie i muzea. Wchodzenie w ten obieg polegało na udostępnianiu swojego adresu pocztowego, a funkcjonowanie wiązało się z interaktywnością, czyli odpowiadaniem na przesyłki. Pierwsza wystawa, nobilitująca Mail Art jako zjawisko współczesnej sztuki, to retrospektywa Raya Johnsona w Muzeum Sztuki Whitney w Nowym Jorku. Więcej o nurcie mail art: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mail_art


Komentarze

Error connecting to mysql