Kielce v.0.8

Kuchnia
Mineralna, źródlana i stołowa

 drukuj stron�
Kuchnia Polska
Wys�ano dnia 26-07-2005 o godz. 10:40:48 przez pala2 3657

Przed wyborem wody mineralnej koniecznie przeczytaj jej etykietkę, a po otwarciu butelki trzymaj wodę w lodówce - jak odróżnić wodę mineralną od niemineralnej?

Czytaj uważnie etykietki. Są trzy rodzaje wód: mineralne, źródlane i stołowe. Woda stołowa to po prostu bardzo czysta woda ze śladową ilością minerałów. Używa się jej np. do gotowania zupy i parzenia herbaty.

Woda źródlana pochodzi z wyższych partii podziemnych źródeł, zawiera stosunkowo niewiele składników mineralnych. Jej skład mineralny może podlegać wahaniom, np. raz może być nieco więcej sodu niż podano na etykietce, to znów nieco więcej (lub mniej) magnezu. Niektóre z wód źródlanych są polecane przez specjalistów dla małych dzieci.

Woda mineralna pochodzi z najgłębszych partii podziemnych źródeł, co oznacza, że jej czystość mikrobiologiczna jest bezdyskusyjna. Wszystkie wody mineralne zawierają ten sam zestaw minerałów, różni się tylko ich ilość. Zawartość podana na etykietce, w przeciwieństwie do wód źródlanych, nie podlega wahaniom, jest zawsze stała.

Czy można przedawkować wodę mineralną?

Tak, ale tylko tę wysokozmineralizowaną, leczniczą. Wody mineralne dzielą się na trzy grupy: wysoko-, średnio- i nieskozmineralizowane. To, do której grupy należy woda, zależy od zawartości minerałów w litrze.

Wody wysokozmineralizowane zawierają ponad 1500 mg składników mineralnych w litrze. Są polecane osobom z dużym niedoborem składników mineralnych, nie powinno się ich podawać dzieciom, dawka minerałów jest po prostu za duża dla maluchów. Wody średniozmineralizowane zawierają w litrze 500-1500 mg składników mineralnych. Zdrowe dorosłe osoby mogą je pić codziennie bez obaw. Wody niskozmineralizowane zawierają w litrze mniej niż 500 mg składników mineralnych. Są bezpieczne dla każdego, można nimi poić nawet noworodki.

Czy wody lecznicze działają tylko, gdy je się pije w uzdrowisku?

Nie. Wody lecznicze, wysokozmineralizowane, możesz kupić w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach i supermarketach. Są pakowane w szklane butelki lub pięciolitrowe kartony. Przed rozpoczęciem kuracji skonsultuj się z lekarzem. Woda, która pomaga np. przy anemii, bo zawiera dużo żelaza, może jednocześnie zawierać dużo jodu. Wtedy jest niewskazana dla osób z nadczynnością tarczycy. Lekarz pomoże ci dobrać taką, która nie wywoła skutków ubocznych.

Czy latem trzeba pić inną wodę niż zimą?

Zimą, wiosną i jesienią wybieraj wody o niskiej zawartości sodu. Większość Europejczyków ma go w organizmie o wiele za dużo, a jest to pierwiastek niebezpieczny, bo podnosi ciśnienie. Latem jednak możesz mieć niedobory sodu. Pocąc się gwałtownie tracisz sód, a pomaga on utrzymywać stałą temperaturę ciała, a więc zapobiega przegrzaniu i udarowi słonecznemu. Zapewnia też prawidłową pracę mięśni i nerwów.

Jak długo po otwarciu woda nadaje się do picia?

To zależy od tego, gdzie i w jakiej temperaturze trzymasz wodę. Jeśli butelka stoi na słońcu, bardzo szybko rozwijają się w niej bakterie i grzyby. Już po 24 godzinach może być tak samo niezdrowa, jak kranówa. Chowaj więc butelkę do lodówki, tam może stać nawet tydzień (pod warunkiem, że nie popijasz "z gwinta"). Jeśli woda stoi na kuchennym blacie dłużej niż 48 godzin, a w lodówce ponad 7 dni, zagotuj ją i zalej nią herbatę.


samo zdrowie


Komentarze

Error connecting to mysql