Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Młode wino w Sandomierzu

 drukuj stronę
Świętokrzyskie Turystyka i Podróże
Wysłano dnia 25-11-2014 o godz. 13:59:34 przez rafa 7267

Winogrona zebrane, nastawy porobione, burzliwa fermentacja zakończona… Czas na prognozy, jak udane będzie tegoroczne wino. By się o tym przekonać, warto odwiedzić Święto Młodego Wina, które odbędzie się 22 listopada na Zamku Królewskim w Sandomierzu.Od kilku lat w Polsce intensywnie odradza się winiarstwo. Jednym z czołowych regionów rodzimych uprawy winorośli są okolice Sandomierza. Działający tu winiarze rozwijają winnice i doskonalą technologię produkcji. – Dla wymiany doświadczeń i większej skuteczności działań powołaliśmy stowarzyszenie Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy – mówi Mateusz Paciura, prowadzący wraz z żoną Sylwią Winnicę Nad Jarem. – A w czwartą sobotę listopada zapraszamy na Święto Młodego Wina, naszą odpowiedź na tradycyjne francuskie beaujolais nouveau.

Impreza odbędzie się w 22 listopada br. Początek w samo południe na Zamku Królewskim w Sandomierzu. Podczas prelekcji dowiedzieć się będzie można wszystkiego o historii i tradycji winiarstwa w regionie, obejrzeć prezentacje tutejszych winnic i posłuchać, jak sami winiarze oceniają tegoroczne zbiory. O 15.00 uczestnicy przemaszerują z Winnicy Św. Jakuba ponownie na Zamek Królewski, gdzie skorzystać będzie można z kolejnych atrakcji.

Wstęp na I część jest bezpłatny, natomiast wykupienie wejściówki za 35 zł upoważnia do uczestnictwa w II części święta, Biesiadzie z młodym winem, gdzie będzie można degustować wina regionalnych producentów oraz przekąski do nich. Ponadto w programie: prezentacje winiarzy na stoiskach, rozmowy i dyskusje z twórcami win, pokazy gotowania na żywo. Za dodatkową opłatą można będzie wziąć udział w warsztatach serowarskich czy sommelierskich. Na dziedzińcu Zamku będzie można spróbować arcydzieł z lokalnej dziczyzny.

Odrodzenie winiarstwa w regionie nadaje okolicom Sandomierza wyjątkowy lokalny koloryt. Szlachetny trunek jest też jedną z atrakcji turystycznych. W ostatnich latach popularność zyskuje enoturystyka, czyli podróżowanie po winnicach. – By rozwijać ją w regionie, zaprosiliśmy sandomierskich winiarzy do udziału w naszej sieci partnerskiej – mówi Piotr Sadłocha, prezes Szlaku Przygody, będącego turystyczną wizytówką województwa. – Sandomierskie wina są nie do podrobienia, a najlepiej smakują na miejscu. Dlatego zapraszamy do udziału w Święcie. A posiadaczom karty Szlaku Przygody zapewniamy 5 złotych rabatu na wejściówkę – dodaje Sadłocha.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach, warto wcześniej zgłosić swój udział, pisząc maila na adres sandomierscywiniarze@gmail.com.


Komentarze

Ocena: 3.5/5 (860)

W temacie Świętokrzyskie

Park Jurajski w Bałtowie

Młyn w Morawicy popularnym miejscem weselnym

Tajemnice Świętego Krzyża

Bałtów - nie tylko dinozaury

Słopiec

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260