Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Muzeum w synagodze w Chmielniku

 drukuj stron�
Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 15-05-2012 o godz. 14:05:59 przez rafa 5244

DobiegÅ‚y póÅ‚metka prace nad budowÄ… pierwszego w Polsce multimedialnego muzeum umieszczonego w dawnej synagodze w Chmielniku.



Zabytkowa Å›wiÄ…tynia zgodnie z zaÅ‚ożeniem projektanta MirosÅ‚awa Nizio bÄ™dzie minimalistycznym tÅ‚em dla rozgrywajÄ…cej siÄ™ w jego wnÄ™trzu opowieÅ›ci o życiu Å»ydów w Å›wiÄ™tokrzyskich miasteczkach. ÅšwiÄ™tokrzyski Sztetl – bo tak nazywa siÄ™ oÅ›rodek - bÄ™dzie stanowić poÅ‚Ä…czenie historycznego budynku z nowoczesnymi technologiami. - Ekspozycja ma dziaÅ‚ać na zmysÅ‚y, emocje i wyobraźniÄ™ widzów, angażujÄ…c widza jak nowoczesny teatr. Oryginalna struktura budynku bÄ™dzie zredukowana do minimum. W tÄ™ przestrzeÅ„ wkomponowana zostanie potężna, kilkumetrowa, czarna bryÅ‚a w ksztaÅ‚cie szeÅ›cianu, z metalu. Centralnym elementem ekspozycji bÄ™dzie wykonana po raz pierwszy na Å›wiecie w caÅ‚oÅ›ci ze szkÅ‚a bima.



Synagoga w Chmielniku jest przeksztaÅ‚cana w nowoczesne centrum dostarczajÄ…ce informacje na temat życia Å»ydów w okolicznych miejscowoÅ›ciach oraz bogatej historii wspóÅ‚istnienia dwóch kultur - polskiej i żydowskiej. Chmielnik to jedno z niewielu miejsc w Polsce, które także ze wzglÄ™du na coroczne Spotkania z KulturÄ… Å»ydowskÄ…, stawia pomnik pamiÄ™ci życiu, a nie Å›mierci przedwojennym mieszkaÅ„com. To bÄ™dzie ważny punkt na Å›cieżce zwiedzania miejsc zwiÄ…zanych z historiÄ… Å»ydów polskich, dopeÅ‚niajÄ…cy caÅ‚ość opowieÅ›ci, którym do tej pory gÅ‚ównym nurtem byÅ‚ holocaust.

Projektant koncepcji architektonicznej, MirosÅ‚aw Nizio opiera swój pomysÅ‚ na dwoistoÅ›ci relacji miÄ™dzy dwoma narodami, zaproponowaÅ‚ by ideÄ™ nazwać "Domem Å›wiatÅ‚a i cienia”. W tym celu stosuje kontrast kolorystyczny i formalny poprzez zderzenia nowej minimalistycznej czarnej formy z biaÅ‚Ä… przestrzeniÄ… zachowujÄ…cÄ… oryginalnÄ… konstrukcjÄ™. WnÄ™trze synagogi zostanie jedynie odnowione, Å›ciany przemalowane na biaÅ‚o, bez odtwarzania architektury i fresków w oryginalnej postaci. Czarna kubiczna forma posÅ‚uży jako przestrzeÅ„ wystawiennicza, natomiast na jej dachu w scenerii kolebkowego sklepienia synagogi bÄ™dÄ… odbywaÅ‚y siÄ™ koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy. We wnÄ™trzu czarnej przestrzeni znajdować siÄ™ bÄ™dzie podÅ›wietlona szklana bima. To najważniejsze miejsce w synagodze, z którego kapÅ‚an odczytuje TorÄ™ podczas nabożeÅ„stw. Wysoka na cztery metry zrekonstruowana bima bÄ™dzie wzorowana na XVII-wiecznym oryginale. Wszystkie elementy wykonane zostanÄ… z wielkoformatowego szkÅ‚a, odlewanego przy zastosowaniu nowoczesnych technik.

Nowo powstaÅ‚e muzeum zaskakiwać bÄ™dzie wÅ‚Ä…czeniem w narracyjnÄ… opowieść oryginalnych eksponatów i nowoczesnych sposobów ekspozycyjnych, np. interaktywne ekrany, multimedialne prezentacje. DziÄ™ki tym dziaÅ‚aniom wzmożona aktywność wokóÅ‚ kultury żydowskiej wskrzesi pamięć o ÅšwiÄ™tokrzyskim Sztetla.


Komentarze

Error connecting to mysql