Kielce v.0.8

Komiks
Nowe oblicze Koziołka Matołka

 drukuj stronę
Komiks Polska Kultura Literatura Świętokrzyskie Turystyka i Podróże
Wysłano dnia 05-08-2008 o godz. 00:00:00 przez rafa 6036

Europejskie Centrum Bajki im Koziołka Matołka w Pacanowie rozpoczyna realizację projektu „75 lat Koziołka Matołka” - przedsięwzięcie polega na zaproszeniu do twórczej pracy profesjonalnych rysowników komiksowych, którzy zilustrują spotkanie Koziołka Matołka z bohaterem komiksowym ich autorstwa.

Koziołek Matołek przeniesie się więc w świat komiksu współczesnego, a fani Koziołka poznają inne postacie komiksowe. Rysować dla nas będą popularni polscy rysownicy, tacy jak:

Tadeusz Baranowski – jeden z największych polskich twórców komiksu. Przez kilka lat tworzył dla Świata Młodych. Rysował w Polsce, ale również w Belgii – największym zagłębiu komiksu europejskiego. Oprócz tworzenia komiksu uprawia także grafikę użytkową, tworzy szaty graficzne pism, maluje obrazy oraz ilustracje dla dzieci.
Zasłynął takimi dziełami jak:

„Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko”

„Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”

„3 przygody Sherlocka Bombla”

„Antresolka profesorka Nerwosolka”

„Podróż smokiem Diplodokiem”

„Jak ciotka Fru – Bęc uratowała świat od zagłady”

„Przepraszam remanent”

„Ecie-pecie o wszechświecie, wynalazku i komecie”

„Historia wyssana z sopla lodu”

„To doprawdy kiepska sprawa, kiedy Bestia się pojawia …”

„Orient-men. Forewer na zawsze”.

„Porady Praktycznego Pana”

www.tbaranowski.com· Szarlota Pawel (właśc. Eugenia Szarlota Pawel – Kroll) – polska graficzka i malarka. Znana przede wszystkim z autorstwa serii komiksów o Kleksie, Jonce i Jonku, którym zadebiutowała na łamach Świata Młodych w 1973. Zajmowała się również ilustrowaniem książek i czasopism. Twórczość Szarloty Pawel można podzielić na dwie serie, a mianowicie:

Seria: Jonka, Jonek i Kleks

- „Przygody Jonka, Jonek i Kleks”

- „Porwanie księżniczki”

-„ Smocze Jajo”

-„ Szalony Eksperyment”

- „Pióro kontra flamaster”

- „Złoto Alaski”

- „W Pogoni za czarnym Kleksem”

- i wiele innych

Seria: Kubuś Piekielny

- „Piekielny Kubuś”

-„Kubuś i jego rodzinka”

- „Remont? Remont!”

- „Przeprowadzka”

- „Sąsiedzi”

- „Ja, Kubuś”

- „Kubuś i Malwina”

www.szarlotapawel.pl

· Marek Lachowicz - za dnia pracuje jako księgowy w firmie konsultingowej by wieczorami zamieniać się w rysownika komiksów. Zadebiutował paskami komiksowymi o przygodach Pana W. i Gangu Wąsaczy w zinie komiksowym „Mięso”. W późniejszym czasie rysował komiksy dla miesięcznika „Magia i Miecz” i magazynu „Gwiezdny Pirat”. Stale współpracuje z kolorystą – Tomaszem TJFK Kuczmą. Razem otrzymali w 2004 roku drugą nagrodę na MFK w Łodzi za epizod w cyklu Grand Banda. Specjalizuje się w przedstawianiu historii wypełnionych abstrakcyjnymi postaciami i absurdalnym humorem. Źródłem inspiracji jest dla niego jednak świat z najbliższego otoczenia, skąd wyłapuje nonsensy życia codziennego i przerysowuje je w swoich komiksach.

Warto zapoznać się z jego twórczością, np.:

„Lód vs Paroovka”

„Antologia piłkarska – Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce …”

„Człowiek Paroovka „ 1 i 2

„Przygody Pana W. / Gang Wąsaczy”

www.kazet.bial.pl/2004_05/v_lachowicz· Ryszard Dąbrowski - grafik i autor komiksów. Na ogół sam pisze scenariusze do swoich komiksów. Twórca postaci Likwidatora, redaktora Szwendaka, cyklu Wielebny i Konserwatywny. Jego prace wywodzą się z nurtu polskiego undergroundu. Artysta konstruuje postaci wyraziste i kontrowersyjne w odbiorze. Obserwuje i komentuje w sposób bezlitosny dla elit rządzących, obecną polską rzeczywistość. Jest w tej materii nie lada specem, a przerysowania, które stosuje, przez wielu czytelników odbierane są jako realne, a nie karykaturalne przedstawienie współczesnej Polski. Jak dotąd autor opublikował kilka albumów przygód Likwidatora oraz komiks Redaktor Szwędak, czyli sztuka wywiadu. Warto również obejrzeć takie dzieła Dąbrowskiego jak:

„Redaktor Szwędak na tropie”

„Sąsiedzi”

„Redaktor Szwędak – Cena reportażu”

„Likwidator – Trylogia”

-„ Krwawy Rajd”

- „ Decydujące starcie i pozostałe epizody”

- „ Autozdrada”

- „ Likwidator nad Rospudą”

- „ Likwidator na Ukrainie 1920”

„Tod Robot: Re –animacja”

„Gwiezdne bezdroża”

www.cartoon.com.pl/daabrowski1.html

· Sławomir Kiełbus - grafik prasowy doceniony przez Tygodnik „Angora”, w którym pracuje do dziś. To dla tego magazynu powstały najważniejsze komiksowe dzieła Kiełbusa: serial dla dzieci „Gwidon” – rysowany do dziś, „Ignac”, „Milkymen”, „Torfiak” i Wieśmin” – komiksowa parodia Wiedźmina. Poza komiksami rysuje także celne rysunki satyryczne, publikowane na łamach „Angory” i „Superexpressu”. W październiku 2002 r. zdobył Grand Prix na Miedzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za pracę pt. „O tym, jak chłop baby szukał” . Jego rysunki odznaczają się kapitalnym poczuciem humoru i pomysłowością.

Twórczość Sławomira Kiełbusa:

„Erozja”

„Arena Komiks – Antologia”

„Czego pragną śmieci, Randi, Linka i dzieci”

„Dziwne przygody kropelki wody”

„Gwidon”

„Historia Polski – 1 – Szara Drużyna

- 2 - Drzewo Peruna

- 3 – Wydanie kolekcjonerskie #2”

„Jak krecik Muki pobierał nauki”

„Strażnicy Orlego Pióra”

„Zaczarowana Altana”.

www.kielbus.pl· Tomasz Tomaszewski - polski fotografik, twórca fotografii prasowych. Wydał pięć książek autorskich oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych nagród fotograficznych. Od siedemnastu lat współpracuje z Magazynem National Geographic, w którym opublikował czternaście reportaży. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Autorskie książki Tomaszewskiego:

„W Centrum”

„Niezwykła Hiszpania”

„W poszukiwaniu Ameryki”

„Ostatni. Współcześni Żydzi polscy”

„Die Lezten Juden In Polen”

„Remnants, the Last Jews In Poland”

„Cyganie Polscy”.

www.tomasztomaszewski.com· Michał „Śledziu” Śledziński - polski rysownik i twórca komiksowy. Przygodę z rysowaniem rozpoczął od wysłania rysunków do największego wówczas magazynu gier komputerowych „Secret Service”. W tym też czasie powstaje legendarny „Azbest”, w którym ukazują się przygody Zdzicha i Wujasa. Drugi numer to m.in. komiks Marzenie opisujący środowisko ludzi o szerokich karkach i modnych sportowych dresach. Współtwórca i redaktor naczelny magazynu komiksowego Produkt oraz P Lux, autor serii komiksowej Osiedle Swoboda. Od grudnia 2006 roku tworzy w Internecie komiksową parodię gry Gears of War pt. „Bears of War”.

Najsłynniejsze dzieła Michała Śledzińskiego:

„Matrix według Śledzia”

„Bears of War”

„Fido i Mel – na Kozetce”

„Komisarz Żbik”

„Na szybko spisane”

„Osiedle Swoboda”

„Piekielne wizje”

I wiele innych.

www.sledziu.dewiantart.com· Tomasz Niewiadomski grafik i twórca komiksów. Obecnie rysuje dla „Newsweeka” i „Życia”. Był jednym z komisarzy wystawy Koniec Latających Talerzy przedstawiającej rysowników „Nowej Fantastyki” (w tym jego samego) w Muzeum Karykatury w Warszawie w 1996 roku. Prace Niewiadomskiego znalazły się w wydanym w październiku 1997 r. szóstym numerze „Komiks Forum” prezentującym z okazji 100–lecia komiksu najlepszych polskich rysowników.

Twórczość:

„ A.D.2119”

„Człowiek z żelaza”

„Kocie sny”

„Ratman”

„44”

„Nerwolwer”.

ww.cartoon.com.pl/niewiadomski.html· Bohdan Butenko ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Jest autorem opracowań graficznych ponad 200 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Znany z licznych scenografii dla TVP (m.in. do „Kabaretu starszych Panów”), teatru i teatru lalkowego. Współpracował z czasopismami dla dzieci: „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”, „Płomyk”. Twórca postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. W 2003 roku nominowany do Nagrody Pamięci Astrid Lindgrer.

www.cartoon.com.pl/butenko1.html


W ramach projektu „75 lat Koziołka Matołka” odbędą się dwa wydarzenia kulturalne: publikacja oraz wystawa.


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, prosze sie zarejestrować

Anonim 11-10-2011 o godz. 14:38:58
aston matthews bathrooms harveys furniture store edinburgh peters revington furniture co bed n bath store grant housing remodeling kitchen aid french door bathroom picture gallery group lacasse furniture modular home plan texas kid furniture store building code ga home where to buy furniture in spain van leeuwen furniture cleaning furniture wood nebraska furniture kansas city

Ocena: 3.0/5 (27)

W temacie Komiks

Nowe oblicze Koziołka Matołka

Dymki na luzie Norberta Rybarczyka

Koziołek Matołek w Łodzi

Komix Mix

Komiks z biglem

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260