Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Nowoczesna tradycja

 drukuj stronę
Sztuki plastyczne
Wysłano dnia 11-08-2008 o godz. 13:18:19 przez rafa 3497

Iwona i Jerzy Jarmołowiczowie czerpią inspiracje z tradycyjnych form świętokrzyskiego garncarstwa, ale swoje rękodzieła zdobią wzorami bardziej nowoczesnymi. Renata Stadler-Rawińska zaskakuje odbiorców swego malarstwa. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na otwarcie dwóch wystaw.

- Kiedyś tworzyłem zupełnie coś innego, ale odkąd przeprowadziliśmy się z żoną na wieś, zacząłem w pewnym sensie integrować się z mieszkańcami, przebywając między nimi, poczułem tę prawdę, w której jest moc tworzenia. I tak zaczęła się nasza przygoda z ceramiką - opowiada Jerzy Jarmołowicz.

Razem z żoną, Iwoną, zamieszkali w Górach Świętokrzyskich, we wsi Lechów. Tam stworzyli własną pracownię, w której powstają niezwykłe formy sztuki - talerze, garnuszki, wazony, kształtem nawiązujące do tradycji garncarstwa regionu świętokrzyskiego, ale ozdobione wzorami nowoczesnymi. - Niewątpliwie źródło to przeszłość, stąd tytuł wystawy "Podając dłoń tradycji" - podkreśla Jarmołowicz.

Dodaje również, że ta sztuka zanika. - Dawniej w naszym regionie wiele rodzin utrzymywało się właśnie z garncarstwa, a wiedza o lepieniu, wypalaniu i ozdabianiu naczyń przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Dziś w gospodarstwach domowych sporadycznie używa się glinianych garnków i patelni, dlatego garncarstwo stało się pewną formą sztuki, a nie rzemiosła użytkowego - mówi artysta. Te ceramiczne dzieła już od dziś można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Leśnej w Kielcach.Druga propozycja BWA to wystawa Renaty Stadler-Rawińskiej. Artystka ma wszechstronne zainteresowania, wciąż szuka nowych tworzyw i środków wyrazu. Oprócz malarstwa zajmuje się grafiką, ceramiką oraz rzeźbą, a mieszka i pracuje w Tarnowie. Tytuł jej wystawy to "Podróże małe i trzy duże". - Wszystkie moje prace wiążą się z człowiekiem, z jego emocjami. To właśnie chciałam przekazać poprzez cykl obrazów opowiadających o podróżach, które są nieodłączną częścią życia ludzi. Nawet sam kontakt z innym człowiekiem jest pewnego rodzaju wędrówką - mówi Stadler-Rawińska.

Artystka przyznaje, że lepiej czuje się, malując obrazy, niż opowiadając o nich. Dodaje, że cykl powstał w niedługim czasie, a tytuły poszczególnych obrazów m.in. "Przejście", "Auaa", "Podróż do wnętrza", czasami rodziły się wcześniej niż obraz i były inspiracją do jego stworzenia.


Gazeta.pl, patsy


Komentarze

Ocena: 3.0/5 (266)

Powiązane video

W temacie Sztuki plastyczne

Cudak z Pławnej - Dariusz Miliński

Wystawa Leona Wyczółkowskiego

Toulous-Lautrec w cenie

Marek Cecuła: Kielce mnie nie ograniczają

Szczury wchodzą na mury

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260