Kielce v.0.8

Moda
OFF Fashion

 drukuj stron�
Moda Recenzje
Wys�ano dnia 09-06-2009 o godz. 17:09:21 przez rafa 8155

Za nami finał 5 Międzynarodowego Konkursu Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion w Kielcach - do konkursu zgłosiło się ponad 180 projektantów z całej Europy.

Tematem przewodnim konkursu było "DOLCE VITA" idea słodkiego, szalonego życia zaczerpnięta z filmu Federico Felliniego.

W piątek przez cały dzień w Hotelu Kongresowym odbywały się pół finały konkursu w których ze 180 prezentowanych kolekcji jury musiało wybrać finałową 20. Projektanci w tym roku prezentowali co najmniej 4 projekty. W Jury zasiadły osoby silnie związane ze środowiskiem mody projektanci Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, prof. Barbara Hanuszkiewicz z ASP w Łodzi, stylista Tomasz Jacyków, Dorota Wróblewska.

W sobotę od wczesnych godzin popołudniowych w Kieleckim Centrum Kultury zaczęły się przygotowania do pokazu. Ręce pełne roboty mieli wizażyści, fryzjerzy i projektanci którzy do finału musieli wybrać dwa projekty z wybranych kolekcji. Poprawki trwały do ostatniej chwili.

Sam konkurs przebiegł bardzo sprawie. Prowadzącymi byli Tomasz Jacyków i Aneta Czaban - dziennikarka Radia Fama. Konkurs rozpoczął się wspaniałym przedstawieniem kostiumów operowych z "Giordano Bruno” przez Kielecki Teatr Tańca. Wspaniałe połączenie tańca, mody i muzyki.

Po przedstawieniu szanownego jury, mogliśmy przejść do najważniejszej części czyli pokazu finałowych projektów. Nie zawiodłam się, projekty odzwierciedlały motyw przewodni pokazu czyli "szalone, słodkie życie". Mogliśmy w nich znaleźć asymetryczne drapowania, frędzle, bogato zdobione koralikami i cekinami stroje, architektoniczne projekty z satyny, motywy folkowe, wariacje na temat smokingu, suknie składającą sie z baloników, a także kreacje wykonane ze sznurka.

Gdy Jury odeszło na obrady, mieliśmy przyjemność wysłuchać mini koncertu Janusza Radka składającego się z piosenek z trzech recitali "Dziękuję za miłość", "Dom za Miastem" i "Serwus Madonna". Janusz Radek pokazał publiczności jak się robi "show" i został nagrodzony głośnym aplauzem.

Przed ogłoszeniem werdyktu jeszcze raz mogliśmy podziwiać finałową 20. Tomasz Jacyków przy werdykcie jury podkreślał, że to konkurs "off" i jury stawia przede wszystkim na wyobraźnie, ciekawe pomysły, eksperymenty bo kto posiada te umiejętności będzie potrafił w przyszłości robić dobre konfekcyjne rzeczy .

Pierwszą nagrodę otrzymała Katarzyna Ochocka, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku projektowanie ubioru i scenografii. Jej drapowana asymetria poruszyła jury, kóre podkreślało, że przy wyborze finałowej trójki kierowało się kolorystyką, proporcjami, zabawą fakturą i modą. Drugą nagrodę otrzymał duet Sylwia Świeczkowska i Jarosław Ewert, którzy stworzyli kreację złożoną z frędzli, suto zdobionych koralików. Trzecią nagrodę otrzymała Grażyna Łoboda ( jak dla mnie najlepsza kolekcja, świetnie pomyślana i wykończona ). Były też nagrody specjalne - stypendium Akademii Koefia w Rzymie otrzymała Magdalena Śmielak. Zaproszenie do udziału w Warsaw Street Fashion otrzymała Magdalena Dąbrowska i Katarzyna Ochocka.

Jestem pod wielkim wrażeniem rozwoju konkursu OFF Fashion, z każdą następną edycją są coraz lepsze projekty, więcej towarzyszących przy tym inicjatyw i przede wszystkim wielka reklama dla naszego miasta.

Żaneta Lurzyńska


Komentarze

Error connecting to mysql