Kielce v.0.8

Moda
Off Fashion - podsumowanie

 drukuj stron�
Moda Kielce Kultura Sztuki plastyczne Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 08-11-2010 o godz. 11:51:49 przez rafa 8046

„Miasto - 5 rano” - tak brzmiał temat przewodni 8 Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion. Tym razem konkurs dedykowany został miastu Kielce, które jak podkreślali jurorzy konkursu , staje się najważniejszym modowym miastem w Polsce. Nic w tym dziwnego, ponieważ konkurs gromadzi nie tylko projektantów, fanów awangardowych stylizacji a także osobistości ze świata mody, których z każdej edycji przybywa coraz więcej.
Off Fashion rozpoczęła w czwartek wyjątkowa wystawa torebek damskich w galerii Winda. Wystawa " Z torebką przez miasto”, zgromadziła tłumy kobiet, które miały szanse obejrzeć torebki pochodzące z prywatnych zbiorów. I tak mogliśmy zobaczyć torebki markowe (Dior, Louis Vuitton, Prada, Valentino, Gucci), torebki o niezwykłym designie (np. w kształcie buta), torebki vintage wypożyczone miedzy innymi od kolekcjonerki i członkini jury Doroty Wróblewskiej oraz te zwyczajne o niewątpliwym uroku.

W piątek w hali Targów Kielce odbyły się półfinały w których brało udział 121 finalistów , jury podobnież wybrało finałową 21 jednogłośnie.

Gala finałowa Off Fashion odbyła się 6 listopada w Kieleckim Centrum Kultury. Jak rodem z New York Fashion Week więcej było chętnych do wejścia na galę niż jest w stanie pomieścić duża scena Kieleckiego Centrum Kultury, w którym rokrocznie odbywa się finał. Na poprzedniej edycji scena podświetlana była specjalnymi laserami, tym razem z sufitu zwisała duża instalacja świetlna w kształcie pająka.

Galę poprowadziła Justyna Steczkowska, która w poprzedniej edycji była muzyczną gwiazdą pokazu. Trzeba przyznać, że w tej roli wypadła znakomicie a na deser zaśpiewała jedna ze swoich najnowszych piosenek.

Gala rozpoczęła się pokazem kolekcji "Kawa czy herbata" autorstwa Kamili Fedak-Jasińskiej. Kolekcja pełna drapowań podkreślała kobiecość modelek, rozświetlała ich urodę cekinami, podkreślała charakter gorsetami, frędzlami i długimi rękawiczkami. Projekty były utrzymane w stonowanej kolorystyce : bieli i beżu oraz cappuccino i brązie. Dodatkowym plusem jest to, ze autorka stworzyła kolekcje używając miedzy innymi ziaren palonej kawy oraz z torebek po herbacie ekspresowej. Bardzo piękna wizualnie kolekcja.

Konkurs Off Fashion ma szczęście do jury, które od pierwszej edycji pozostaje lekko zmodyfikowane : duet projektancki Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, profesor Barbara Hanuszkiewicz, Bianca Cimotta Lami z włoskiej Akademii Koefia, znany z programu "Moda za 500" redaktor mody Wojciech Grzybała, projektant Mariusz Przybylski, producentka pokazów, promotorka mody, kultury i sztuki Dorota Wróblewska, dziennikarz Michał Zaczyński, projektantka mody, właścicielka firmy Hexeline – Halina Zawadzka. Po raz pierwszy zasiadła w jury dziennikarka Katarzyna Zwolińska z dwutygodnika VIVA.

Po przedstawieniu szanownego grona jury Aneta Czaban rozpoczęła część konkursową gali, przedstawiając projekty wszystkich 21 projektantów. To co zwróciło uwagę jury w finałowych projektach to wysoki poziom wykonania ubrań a także awangardowe pomysły. Największy aplauz publiczności dostała moim zdaniem najbardziej offowa kreacja - kobiety z czarnej skórzanej sukni, z gigantycznymi ramionami prowadząca na smyczy skórzanego psa ( każdy z nas współczuł siedzącemu w stroju modelowi). Na wybiegu królowały drapowania i asymetryczne kroje, mogliśmy zobaczyć wariacje na temat szkockiego kiltu, słodkie lateksowe sukienki, które rozsławiła ostatnio piosenkarka Katy Perry, kolekcje inspirowana narkomania, mocne kolory i szarości.

W trakcie obrad jury kolekcje "Aftermath” zaprezentowała Małgorzata Dudek dzięki której Justyna Steczkowska na finałową gale OFF Fashion założyła długą czarną syrenią suknię z długim trenem. Justyna Steczkowska poinformowała publiczność, że autorka kreacji, która posiada butiki na całym świecie specjalnie na 8 gale off fashion stworzyła prezentowaną kolekcje. Do wielbicielek projektantki należą miedzy innymi Rachel Bilson, czy Katherine Heigl. Musze przyznać, że projekty były bardzo różnorodne na pewno każda kobieta znalazłaby suknie dla siebie. Autorka zaprezentowała kreacje stworzone dla : słodkiej lolitki, przez suknie dla eleganckich dam, chłopczyc noszących garnitury po pewne swojej zmysłowości kobiety.

Muzyczną gwiazdą wieczoru była wypromowana przez program "Mam Talent" grupa Audiofeels. Panowie pokazali , że zespół wcale nie musi posiadać instrumentów by stworzyć muzyczny show. I choć w większości grupa wykonuje filmowe covery muzyki filmowej, zaprezentowała publiczności kieleckiej dwa własne utwory.

I miejsce i 12 tys złotych zdobyła - Halina Mrożek z Krakowa za kolekcje o nazwie "Fuze". Kolekcja wyróżniała się przede wszystkim starannym i czasochłonnym wykonaniem. Bardzo podobała mi się damska sukienka przywodzącą na myśl kreacje Lady Gagi –Suknia A la wykonana z plastiku obszyta ornamentami wykonanymi z plecionego w warkocz materiału . Te same plecione warkocze znalazły się na męskiej marynarce. Piękne ubrania i zasłużona w pełni pierwsza nagroda.

II miejsce zajął duet Sumik za kolekcje „100%” . Projekty zachwyciły jury mocnymi kolorami i prostotą formy. Ciekawostką były modne ostatnio cylindry.

III miejsce przyznano Pawłowi Świerczyńskiemu – który w swoich projektach zaszalał z formą i przedstawił bardzo ciekawe połączenie printów ( od kratki, po motywy wężowe) nadrukowanych na materiale. Zachwycił mnie pomysł na damska marynarkę, sama bym z chęcią taką widziała w swojej szafie.

Bianka Lami, stypendium na Akademii Koefii w Rzymie przyznała Anecie Zielińskiej za oversizowe kreacje damskie. Dorota Wróblewska zaprosiła do udziału w pokazach mody na Warsaw Fashion Street, aż siedmiu projektantów: Beatę Guzińską, Magdalenę Stępnik Kozłowska, Shumik 100%, Halinę Mrożek, Witalije Małyszko, Sylwie Kawińską oraz Jacka Kłosińskiego. Wyróżnienie w postaci statuetki "Talent" od Firmy HEXELINE dostała Marta Góźdź, Firma Media Markt nagrodziła wysokiej klasy maszyną do szycia Halinę Mrożek.

Tym razem nagrodę „Przyjaciela OFF Fashion otrzymała Dorota Wróblewska – kobieta instytucja, która od dawna wspiera konkurs i zasiada w jury.

OFF Fashion staje się jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z moda w Polsce. Każda kolejna edycja zbiera coraz więcej pochwal za pomysł oraz organizacje konkursu. A o popularności świadczy ilości gości z całej Polski oraz brak wolnych miejsc na pokazie finałowym. Jestem bardzo dumna, że z małej imprezy poświeconej modzie wyrasta nam prawdziwy szanowany w Europie konkurs.

Galeria zdjęć Off Fashion listopad 2010


Żaneta Lurzyńska www.mystic.bloblo.pl


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

Anonim 08-11-2010 o godz. 16:43:04
Dla mnie mydło i powidło, połączenie akademii szkolnej i festiwalu san remo, ale kierunek dobry (uczmy się szybciej)
Anonim 08-11-2010 o godz. 18:43:31
Do tego trzeba dodać Tragiczne niedociągnięcia organizatorów. To co działo się na sobotniej gali woła o pomstę do nieba. Przetrzymywanie ludzi w jakieś gigantycznej kolejce. Walki o miejsca i tłumy stojące na schodach. Nie ważne czy miałeś miejscówke czy nie, liczyła się jedna zasada kto pierwszy ten lepszy. Jak sie robi taką impreze to należałoby policzyć ile jest miejsc na sali i tyle samo rozdać wejściówek... Na plus koncert AudioFeels mnie się podobało, poza tym żenada. Zresztą mało kto się pewnie skupiał na modzie po tak nerwowej wejściówce.
Anonim 15-11-2010 o godz. 17:07:10
Specjalna relacja z Off Fashion na antenie Tele5 we wtorek 16 listopada o 16:50 (część 1) i we wtorek 23 listopada o 16:50 (część 2).
Error connecting to mysql