Kielce v.0.8

Kultura
OFF Festival przeniesiony z Mysłowic

 drukuj stronę
Kultura Polska Muzyka
Wysłano dnia 28-02-2010 o godz. 14:00:00 przez sergio 3204

OFF Festival, jedno z ważniejszych wydarzeń na muzycznej mapie Polski, nie zagra już w Mysłowicach - twórca imprezy Artur Rojek ogłosił, że od tego roku przenosi się ona do Katowic. Za powód przeprowadzki szef festiwalu podaje polityczną sytuację w Mysłowicach i nieprzychylność lokalnych władz.

OFF Festival to jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń poświęconych muzyce alternatywnej. Od 2006 roku odbywał się w rodzinnym mieście Rojka - Mysłowicach.

Jednak już w ubiegłym roku w mieście pojawiły się problemy organizacyjne i finansowe. Jak mówi artysta, sytuacja polityczna w Mysłowicach, konflikt prezydenta z radą miasta i cięcia budżetowe, uniemożliwiła dalsze organizowanie imprezy w tym mieście.

"To była najtrudniejsza decyzja w moim zawodowym życiu (...). Ktoś kiedyś powiedział: Najtrudniej wygrać z głupotą i miał rację." - napisał Rojek w specjalnym oświadczeniu skierowanym do fanów festiwalu.

"Idą wybory i walka stała się bezwględna"

"Naiwnie wierząc, że jestem w stanie pogodzić zwaśnionych z prezydentem radnych, regularnie pojawiałem się na sesjach Rady Miasta i przekonywałem ich do wartości, jaką OFF Festival daje miastu. Polityczne ambicje, kłótnie i brak wyobraźni były jednak silniejsze niż dbałość o społeczny wymiar organizowanej w Mysłowicach imprezy" - napisał dalej Rojek.

Z roku na rok sytuacja jednak się pogarszała. Tymczasem OFF Festival rósł w siłę, stając się imprezą o międzynarodowym rozgłosie. Konflikt między prezydentem a radnymi miał sięgnąć zenitu w tym roku. "Wiadomo, idą wybory, więc walka stała się bezwzględna." - uważa Rojek i decyzję o opuszczeniu Mysłowic nazywa najtrudniejsza w swoim zawodowym życiu.

Katowice dają pieniądze i Dolinę Trzech Stawów

Rojek nie chciał, aby impreza opuszczała region Śląska: - Zainteresowanych organizacją festiwalu u siebie było wiele większych i mniejszych miast w różnych częściach Polski. Nie chciałem jednak, aby festiwal opuścił nasz region, z którym czuję się związany i gdzie widzę wiele możliwości - tłumaczył, dlaczego na temat organizacji imprezy porozumiał się z katowickim samorządem.

Katowice udostępniły festiwalowi Dolinę Trzech Stawów, rozległy park położony na styku dzielnic Osiedle Paderewskiego i Muchowiec. Jak powiedział prezydent miasta, Piotr Uszok, w tym roku miasto przeznaczy na imprezę 2,2 mln zł, a w kolejnych latach - co najmniej do 2016 r. - ta kwota ma być przynajmniej taka sama, z możliwością negocjacji.

- Nie tylko udostępniamy przestrzeń do organizacji imprezy, ale również weźmiemy na siebie wiele spraw technicznych, organizacyjnych i związanych za zapleczem festiwalu. Zrobimy wszystko, aby festiwal był jeszcze większy i lepszy niż dotąd - zapewnił dziś Uszok.

Wyjątkowo i alternatywnie mimo przeprowadzki

Artur Rojek zapewnił, że tegoroczna - piąta, jubileuszowa - edycja imprezy mimo przeprowadzki będzie wyjątkowa. Nie zmieni się jej formuła - nadal występować będą artyści sceny alternatywnej. W tym roku, między 5 a 8 sierpnia, wystąpi ok. 50 artystów. Swój udział potwierdziły juz takie zespoły, jak Lenny Valentino (Polska), The Fall (Wielka Brytania), Anti-pop Consortium (USA), Efterklang (Dania), Something Like Elvis (Polska), Matmos (USA), Fennesz (Austria), William Basiński (USA), Philip Jeck (Wielka Brytania).

Podobnie jak w poprzednich latach festiwalowe występy będą odbywać się na kilku scenach. Tegoroczna impreza dedykowana jest 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

"Żegnam się z OFFem w Mysłowicach z ogromną przykrością, a z dużą nadzieją rozpoczynam nowy rozdział tej imprezy w Katowicach" - podsumował przenosiny Artur Rojek.


mob//kdj tvn24


Komentarze

Ocena: 3.3/5 (39)

Powiązane video

W temacie Kultura

Galeria Lakiernia w Bazie Zbożowej nie istnieje

Krzysztof Kasowski: Cieszę się z tego, co mam

Najstarszy ''kielecki scyzoryk''

Na początek Firmamentu manipulacja

Więcej pieniędzy na kulturę

Moda na chuliganów

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260