Kielce v.0.8

Teatr
Ostatnia selekcja - premiera Studia TM

 drukuj stron�
Teatr Dawid Rubinowicz,Fundacja Studio TM,
Wys�ano dnia 09-08-2012 o godz. 16:49:53 przez rafa 3294

Fundacja Studio TM obok mecenatu artystycznego, jakim otacza osoby uzdolnione aktorsko, plastycznie, tanecznie, muzycznie aktywnie zajmuje siÄ™ również krzewieniem dziedzictwa kulturowego. Szczególnie bliska jest postać Dawida Rubinowicza , żydowskiego chÅ‚opca z Bodzentyna, który pozostawiÅ‚ po sobie PamiÄ™tnik –wstrzÄ…sajÄ…ce Å›wiadectwo czasu, w którym przyszÅ‚o mu żyć.



Spektakl „Dawid Rubinowicz” w reż. Doroty i Artura Anyżów reprezentowaÅ‚ PolskÄ™ na MiÄ™dzynarodowym Festiwalu w Loches we Francji w 2010 r., zdobywaÅ‚ nagrody i wyróżnienia na Festiwalach w Polsce. Dni Dawida Rubinowicza sÄ… cyklicznÄ… imprezÄ…, której echa odbiÅ‚y siÄ™ na caÅ‚ym Å›wiecie przyciÄ…gajÄ…c wielu zagranicznych goÅ›ci. Fundacja skupia wokóÅ‚ siebie ludzi uzdolnionych, wrażliwych, kreatywnych (aktorów, muzyków, plastyków, projektantów) z którymi podejmuje wiele dziaÅ‚aÅ„. Ostatnio zrealizowane spektakle: „Trzy Kultury” – spektakl muzyczny z muzykÄ… Piotra Resteckiego, „Michniów 2010 ”- teatr formy, „Objazdowy Teatr Lajzera Kutwy”- widowisko plenerowe.

„Ostatnia selekcja” to spektakl przygotowany na kanwie autobiograficznej powieÅ›ci Goldie Szachter Kalib „Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen”

Goldie Szachter- to córka najbogatszego Å»yda z Bodzentyna Jechiela Szachtera. Jedna z nielicznych mieszkanek miasteczka, której udaÅ‚o siÄ™ przeżyć gehennÄ™ okupacji. Obecnie mieszka w USA . Goldie Szachter po przeszÅ‚o czterdziestu szeÅ›ciu latach spisaÅ‚a swoje wspomnienia z okresu dzieciÅ„stwa i wczesnej mÅ‚odoÅ›ci i wydaÅ‚a je w Stanach Zjednoczonych. Egzemplarz angielskiego wydania trafiÅ‚ do PaÅ‚ysiewiczów dziÄ™ki Ewie Wymark, niezależnej szwedzkiej dziennikarce, autorce strony internetowej o Bodzentynie prowadzonej w jÄ™zyku angielskim. DziÄ™ki staraniom zaÅ‚ożonego w 2009 r. Towarzystwa Dawida Rubinowicza, którego najważniejszym celem statutowym jest promowanie tolerancji i wzajemnego zrozumienia miÄ™dzy różnymi narodami, kulturami i religiami książka zostaÅ‚a przetÅ‚umaczona przez EmiliÄ™ i Jana PaÅ‚ysiewiczów na jÄ™zyk polski oraz wydana drukiem. BezpÅ‚atne egzemplarze książki zostaÅ‚y wrÄ™czone wszystkim mieszkaÅ„com Bodzentyna , aby starsze pokolenie miasteczka i okolic mogÅ‚o przypomnieć sobie o swoich żydowskich sÄ…siadach, sklepikarzach, handlarzach, czy rzemieÅ›lnikach. Dla mÅ‚odych mieszkaÅ„ców byÅ‚a to okazja do poznania tego zaginionego Å›wiata. Uczniowie gimnazjum odszukiwali ludzi o których pisaÅ‚a GoÅ‚da Szachter. Pierwotny strach mieszkaÅ„ców przed ewentualnym „przyjazdem Å»ydów ze Å›wiata i dopominaniem siÄ™ o swoje” ustÄ…piÅ‚ po przeczytaniu książki i zamieniÅ‚ w konfrontacje ich wÅ‚asnymi wspomnieniami. Poprawiali fakty i czÄ™sto dopisywali ciÄ…g dalszy opowiadanych historii. DÅ‚ugo trwajÄ…ca dyskusja przyniosÅ‚a wiele cennych i ciekawych faktów i spostrzeżeÅ„, bÄ™dÄ…cych inspiracjÄ… do dalszych dziaÅ‚aÅ„ Towarzystwa Dawida Rubinowicza. Prapremiera „Ostatniej selekcji ” odbyÅ‚a siÄ™ 28.08.2009 r. i byÅ‚a wielkim sukcesem, wywoÅ‚ujÄ…cym u publicznoÅ›ci przysÅ‚owiowa „gÄ™sia skórkÄ™” . Po spektaklu publiczność dÅ‚ugimi owacjami na stojÄ…co biÅ‚a brawo artystom, za dostarczenie wszystkim zgromadzonym niepowtarzalnych wrażeÅ„ artystycznych. Podobne emocje wzbudziÅ‚ spektakl na Festiwalu „Kontestacje” w Lublinie czy na VII Ogólnopolskim Forum Dyrektorów w Kielcach, gdzie byÅ‚ prezentowany jako znakomity przykÅ‚ad „nauczania PamiÄ™ci” w nowatorski i odważny sposób.

„Ostatnia selekcja” byÅ‚a inspiracjÄ… do seminarium i przykÅ‚adem Teatru w sÅ‚użbie historii opowiadajÄ…cym o tym-jak uczyć historii najnowszej, rozwijajÄ…c kompetencje kluczowe i talenty uczniów jak kreatywność, Å›wiadomość, ekspresjÄ™ kulturalnÄ… , spoÅ‚ecznÄ… i obywatelskÄ….

Spektakl tak mocno wryÅ‚ siÄ™ w pamięć widzów, że teraz poproszono nas , abyÅ›my przygotowali premierÄ™ spektaklu w Starachowicach chcÄ…c uczcić 70 rocznicÄ™ likwidacji starachowickiego getta o którym pisaÅ‚a GoÅ‚da i w której uczestniczyÅ‚a. Spektakl jest fascynujÄ…cÄ… lekcjÄ… historii najnowszej, a szczególnÄ… wartoÅ›ciÄ… jest to , że historia opowiedziana przez autorkÄ™ dokÅ‚adnie wydarzyÅ‚a siÄ™ w miejscu , w którym po 70 latach bÄ™dzie opowiedziana na nowo, a na torach pojawiÄ… siÄ™ wagony którymi Å»ydzi pojadÄ… do Auschwitz.

Organizatorzy chcieli, aby w spektaklu zagrali mieszkaÅ„cy Starachowic. ZgÅ‚osili siÄ™ sami, nie trzeba byÅ‚o ich namawiać. W rolÄ™ dorosÅ‚ej GoÅ‚dy Szachter wcieliÅ‚a siÄ™ Anita - matka dwanaÅ›ciorga dzieci, przychodzi na każdÄ… próbÄ™ z niezwykÅ‚Ä… sumiennoÅ›ciÄ… i oddaniem, w rolÄ™ szewca –Marian, który zmÄ™czony po nocnej zmianie przysypia czasami na próbie, ale angażuje siÄ™ mocno w budowanie postaci scenicznej, rewelacyjny Piotr – w roli okrutnego doktora Mengele. Każdy z nich jest osobnym „tematem na sztukÄ™”, a jeszcze jest caÅ‚a plejada innych zdolnych, peÅ‚nych pozytywnej energii aktorów.

Premiera spektaklu „Ostatnia Selekcja” 21.09.2012 r.( piÄ…tek) , godz.19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

„Ostatnia selekcja”

Reżyseria : Dorota i Artur Anyżowie
Scenografia: Mamert Tomczyk
Muzyka : Piotr Restecki, Marcin Gęborek
Adaptacja :Dorota Anyż
( na podstawie książki Goldie Szachter Kalib „Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen”)

OBSADA;
Marian Lasek - szewc
Piotr Lamparski - żołnierz z obozu/dr Mengele
Marcin Pawłowski - ojciec
Katarzyna Styk - matka

Anita Frankiewicz - dorosła Gołda
Natalka Lamparska - mała Goldełe
Jagoda Szczepańczyk - pani Surowiecka
Emilka SokóÅ‚, Dawid StyÅ›, Ania Stachowicz - pozostaÅ‚e role
Mateusz Rojek - epizody
Aleksandra SarzyÅ„ska – koordynator/inspicjent

LINKI:
https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Studio-TM/272709112820420
http://www.youtube.com/user/teatrstm/videos
http://www.studiotm.org.pl


Komentarze

Error connecting to mysql