Kielce v.0.8

Kultura
Podążając za Koziołkiem Matołkiem…

 drukuj stronę
Kultura Sztuki plastyczne Świętokrzyskie
Wysłano dnia 12-07-2010 o godz. 21:11:14 przez rafa 3437

Któż nie pamięta Przygód Koziołka Matołka, który zmierzał do Pacanowa? Kornel Makuszyński tak rozsławił to miejsce, że prawdopodobnie każdy Polak wie o jego istnieniu - nie każdy jednak ma świadomość tego, gdzie leży to miasteczko.

Pacanów położony jest w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim. Z pomysłu byłego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego w tym miasteczku w 2005 roku powstało Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

Od 2010 roku siedzibą Centrum jest wielofunkcyjny obiekt pełen niespodzianek dla najmłodszych. Istnieje tam wiele czarodziejskich miejsc, a podczas zwiedzania słowom zachwytu z pewnością nie będzie końca. Przemierzając kolorowe pokoje, bardzo łatwo można oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat baśni. Czeka tam na nas Bajkowy Przedpokój w, którym zobaczyć można aż czterometrowy stół oraz Garderobę Czarów. Z Zaczarowanego Dworca możemy odjechać do Bajkowego Świata. Pociąg dowiezie nas m.in. do Czarodziejskiego Ogrodu, w którym zobaczymy wiele kolorowych, świecących niesamowitych roślin. To właśnie tam istnieją niespotykane nigdzie indziej kamienie, które… opowiadają bajki. To nie jedyna możliwość spotkania z bajką. Można je także wypożyczać w bibliotece i czytać w kolorowej czytelni, czy oglądać w sali kinowej. Wizyta w Pacanowie to znakomita okazja, by połączyć naukę z zabawą, istnieją tam bowiem miejsca, gdzie znajdziemy odpowiedzi na nasze pytania dotyczące bajek.

Europejskie Centrum Bajki organizuje szereg imprez a na samą myśl o nich pojawia się na twarzy uśmiech od ucha do ucha. Konkursy, warsztaty teatralne, korowody, spotkania muzyczne oraz najważniejszy coroczny Festiwal Kultury Dziecięcej to okazje, by właśnie w Pacanowie przenieść się w bajkowy, kolorowy świat.
Jest to niewątpliwie miasteczko Koziołka Matołka, jednak w Europejskim Centrum Bajki spotkać można także: Czerwonego Kapturka, Krasnoludki, Kota w Butach, Calineczkę, Szewczyka Dratewkę oraz mnóstwo innych znanych nam z bajek postaci. Wychodząc z tego zaczarowanego miejsca, będziemy bogatsi o ogrom baśniowych informacji, które podane są w ciekawych formach.

Pacanów warto odwiedzić i przekonać się, że w każdym z nas istnieje wielka cząstka małego dziecka. To niewątpliwie bajkowe miejsce. Do końca lipca można nawet płacić lokalnymi monetami – Koziołkami.


Julita Sochanowska


Komentarze

Ocena: 3.9/5 (91)

W temacie Kultura

Galeria Lakiernia w Bazie Zbożowej nie istnieje

Krzysztof Kasowski: Cieszę się z tego, co mam

Najstarszy ''kielecki scyzoryk''

Na początek Firmamentu manipulacja

Więcej pieniędzy na kulturę

Moda na chuliganów

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260