Kielce v.0.8

Sport i Rekreacja
Przedwojenne samochody gwiazdami imprezy

 drukuj stron�
Sport i Rekreacja
Wys�ano dnia 25-04-2013 o godz. 11:02:42 przez bozena 6583

Obecność auta, które zmieniło polską motoryzację i udział gości z zagranicy to największe potwierdzone już atrakcje rozpoczynającego się 26 kwietnia w Chełmcach Świętokrzyskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.Jednym z najciekawszych samochodów uczestniczących w imprezie będzie Fiat 508. Model ten produkowano w zakładach PZInż. na mocy licencji podpisanej w 1932 roku. Choć związki polskiej motoryzacji z Fiatem bywają uznawane za coś oczywistego, ich początki nie były wolne od kontrowersji. Obrazuje to cytat z książki W. Rychtera „Moje dwa i cztery kółka”: „Jak grom z jasnego nieba, spadła więc na nas wiadomość o nabyciu licencji samochodów FIAT. Co gorzej, rząd zobowiązał się do natychmiastowego zaprzestania polskiej produkcji i, co już stanowiło prawdziwy kryminał, do wyrzucenia na złom samochodów CWS znajdujących się w stadium montażu”.

Oprócz samochodu, który zapoczątkował historię marki „Polski Fiat”, na trasie Rajdu podziwiać będzie można niemal stuletnie auto tworzone przez braci Dodge oraz rozwijaną od 1934 roku „Gangstalimuzine”, czyli Citroena BL11.
Świętokrzyskie przyciąga miłośników klasycznych samochodów i motocykli nie tylko z Polski. Ukraińskie załogi, które uczestniczyły w poprzedniej edycji Rajdu wczesnymi modelami Zaporożca, przyjadą także i w tym roku.

Bazę Rajdu stanowi Hotel Zielone Zacisze mieszczący się przy ul. Jarzębinowej 5 w Chełmcach. Pierwsza załoga wystartuje w piątek, 26 kwietnia o 10.00. Po zaplanowanej na 12.00 wizycie w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i wyjeździe do Strawczynka, o 17.00 kierowcy zabytkowych pojazdów przybędą do Kielc w pobliże mieszczącego się na ul. Robotniczej toru Kart Racing Center.

W szczególnie atrakcyjne dla widzów momenty obfitować będzie sobota. Niezapomnianych emocji dostarczą rozpoczynające się o 9.00 Wielkie Ściganie na Torze Kielce w Miedzianej Górze oraz Konkurs Elegancji, który rozegrany zostanie o 16.00 przed Pałacem Biskupów. Okazjami do podziwiania klasycznych aut i motocykli będą też ich postoje: od 11.30 w Samsonowie, gdzie załogi zajmą się zwiedzaniem ruiny huty żelaza, oraz między 12 a 13 w Zagnańsku pod Dębem Bartek.

Zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej Koła Pojazdów Zabytkowych przy Automobilklubie Kieleckim: weterankielce.pl oraz na stroną samego Automobilklubu: automobilklub.kielce.pl

Kontakt z Komandorem Rajdu:
nr tel. 500 095 800
e-mail: ryszardkrzysztofik@wp.pl

Kontakt z Organizatorami:
nr tel. 41 361-94-03
e-mail: biuro@automobilklub.kielce.pl


Andrzej Szczodrak


Komentarze

Error connecting to mysql