Kielce v.0.8

Kuchnia
Przysmaki z Kraju Kwitnącej Wiśni

 drukuj stron�
Kuchnia Åšwiat
Wys�ano dnia 27-05-2007 o godz. 12:00:00 przez sergiusz 5976

Kuchnia Japonii jest równie ceniona jak wyprodukowane tam samochody. Ale trudno się temu dziwić: nigdzie indziej nie znajdziemy tak oryginalnych dań z ryżu, owoców morza i soi. Jeśli jeszcze nie spróbowałaś specjałów kuchni japońskiej, spróbuj, bo są one bardzo smaczne i zdrowe.

Żadnej chyba innej nacji nie przyszłoby do głowy przyrządzać rybę, której wnętrzności są śmiertelnie trujące. A Japończycy fugu - bo tak się nazywa ta ryba - uważają za rarytas! Jednak nie tylko niezwykłym składnikom japońska sztuka kulinarna zawdzięcza swą niepowtarzalność. Równie ważnym elementem wyróżniającym tę kuchnię jest staranność, z jaką przygotowywane i serwowane są dania. Wie to każdy, kto choć raz był w japońskiej restauracji.

Niektórzy uważają, że oryginalnych japońskich potraw nie da się przyrządzić w domu. Nieprawda! Ty też możesz zrobić prawdziwe sushi czy zupę miso. Zaopatrz się tylko w poniższe produkty. W reszcie pomoże ci nasz przepis.

Glony nori: niezbędne do sushi, pieczone, prasowane listki glonów. Pozwalają uformować tę potrawę i nadają jej wyjątkowy smak i aromat.
Glony arame, wakame: suszone glony morskie, stosowane do przyprawiania zup, sałatek, sosów.
Pasta miso: przygotowywana ze sfermentowanej soi. Doskonała przyprawa, może zastąpić w kuchni sól.
Sos sojowy: w Japonii jest produkowany po połowie z soi i ziaren zbóż.
Wasabi: chrzan japoński, w proszku lub paście. Ma smak zbliżony do naszego chrzanu, ale jest wielokrotnie ostrzejszy. Stosować ostrożnie!
Wino ryżowe: napój i przyprawa w jednym. Pasuje do wielu potraw, nie podaje się go jednak do ryżu!

Aromatyczne sushi / Przepis na 4 porcje

Składniki:
- 50 dag ryżu, najlepiej krótko-, ew. średnioziarnistego
- 6-8 płatów glonów nori
- po pół strąka kolorowych papryk i ogórek sałatkowy
- 15 dag paluszków krabowych
- 10 dag krewetek
- 10 dag plasterków łososia
Dodatki: 2-3 łyżki pasty wasabi, 100 ml octu ryżowego, 3 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki cukru, łyżeczka ikry łososia

Ryż opłukać, zalać 2,5-3 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia, a potem gotować pod przykryciem 10 minut, aż
wchłonie całą wodę. Odstawić na 15 minut, nie zdejmując pokrywki. Wsypać do miski. Ocet ryżowy wymieszać z sosem sojowym i cukrem. Wlać do ciepłego ryżu i wymieszać. Warzywa obrać, oczyścić, pokroić w słupki. Marchew obgotować. Paluszki krabowe przekroić wzdłuż na pół.
Na bambusowej macie ułożyć płaty nori i rozłożyć na nich ryż, pozostawiając wolne marginesy szer. 1 cm. Nałożyć w poprzek wybrane pokrojone składniki.
Ułożone składniki posmarować pastą wasabi. Podnosząc krawędź bambusowej maty, zacząć zawijanie ryżu w płat nori, formując kształtny wałeczek tak, aby płaty nori zamknęły ryż i składniki w środku rulonu. Za pomocą maty zwijać ciasno, uciskając dość mocno. W końcowej fazie dociskać oba brzegi przez mniej więcej 10 sekund, aby do siebie przylegały. Ostrożnie odwinąć wałeczek z maty. Zwilżonym, bardzo ostrym nożem pokroić wałeczek sushi na 4-6 równej wielkości kawałków. Całą procedurę powtórzyć z kolejnymi płatami nori.
Z reszty ryżu uformować paluszki. Posmarować odrobiną pasty wasabi. Przykryć plasterkami łososia i krewetkami. Udekorować ikrą łososia i plastrami ogórka.

Szaszłyki z kurczaka / Przepis na 4 porcje

Składniki:
- 50 dag mięsa z kurczaka
- po 100 ml sake (wódki ryżowej) i sosu sojowego
- 50 ml wina ryżowego
Dodatki: łyżka cukru, mieszanka "Siedem przypraw"

W rondlu zagotować sake z sosem sojowym, winem i cukrem. Odparować do 1/2 objętości. Mięso pokroić, nabić na patyczki, posmarować sosem. Upiec na rumiano, często smarując sosem. Posypać mieszanką "Siedem przypraw".

Zupa miso z kapustą pekińską / Przepis na 4 porcje

Składniki:
- marchew
-zielona papryka
- pół małej kapusty pekińskiej
- 2-3 łyżki proteiny sojowej w kostkach
- 1,2 l bulionu warzywnego
- 4 łyżeczki pasty miso
Dodatki: 2-3 dag glonów (arame, wakame lub innych), 3-4 cm korzenia świeżego imbiru, 5 dag kiełków sojowych, sos sojowy

Warzywa umyć, oczyścić, drobno pokroić. Imbir obrać, zetrzeć na tarce. Do garnka wlać bulion warzywny, włożyć warzywa z imbirem, proteinę sojową oraz połamane na mniejsze kawałki glony. Zupę zagotować i gotować na wolnym ogniu przez mniej więcej 20 minut. Pastę miso włożyć do miseczki, dodać kilka łyżek gorącego wywaru z zupy, rozetrzeć, dodać do zupy i dokładnie wymieszać. Zupę mocno podgrzać, ale nie dopuszczając już do wrzenia. Wsypać opłukane kiełki sojowe. Doprawić do smaku sosem sojowym.

Ryba pieczona z imbirem / Przepis na 4 porcje

Składniki:
- 4 filety z białej ryby
- 2 łyżki startego imbiru i marchew
- cebula
- papryka
Dodatki: 5 łyżek sake, 4 łyżki sosu sojowego, 3 łyżki soku z cytryny, 4 łyżki oleju

Filety rybne opłukać, osuszyć. Warzywa obrać, oczyścić, pokroić na plasterki. Wymieszać sake z sosem sojowym, sokiem cytrynowym, olejem i startym imbirem. Filety rybne posmarować z obu stron marynatą i ułożyć na 4 kawałkach folii aluminiowej. Obłożyć przygotowanymi warzywami, skropić je marynatą. Złożyć przeciwległe końce folii i uformować paczuszki. Piec 15-20 minut (200 st.).

Nie tylko sushi
Kuchnia japońska to mnóstwo potraw zróżnicowanych smakowo: od surowych ryb pokrajanych w cieniutkie plasterki (sashimi), poprzez kilkanaście rodzajów makaronu (udon, soba, ramen), do smażonych w cieście warzyw i owoców morza (tempura). Każdy rejon w Japonii ma jakąś potrawę, z której słynie.

Dlatego Japończycy często uprawiają turystykę kulinarną, czyli np. jadą z Tokio do Osaki tylko po to, by spróbować słynnych takoyaki, czyli kulek z ciasta z kawałkami ośmiornicy. Jedzenie musi także być dostosowane do pory roku. Np. zimą najchętniej jada się nabe, czyli "potrawę z garnka", rodzaj zupy gotowanej ze wszystkiego, co akurat jest pod ręką.

Herbaciana ceremonia
W przestrzegającej tradycji Japonii parzenie herbaty też stanowi rytuał. Korzysta się w jego trakcie ze specjalnych przyborów (m.in. pędzelka do mieszania herbaty). Gorący napój często serwuje się ze słodkimi ciasteczkami.


Komentarze

Error connecting to mysql