Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Radków

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świat
Wys�ano dnia 23-08-2008 o godz. 08:00:00 przez sergio 3701

To siedziba najmniejszej gminy w województwie świętokrzyskim. ale za to może się pochwalić nowymi kortami tenisowymi przy zespole szkół. - Jedyne ceglaste korty w promieniu kilkudziesięciu kilometrów - podkreśla wójt Stanisław Herej.

Wieś, otoczona przez lasy i stawy powstałe w rozlewiskach Białej Nidy, ma bogatą historię. Jak czytamy w monografii "Gmina Radków" wydanej przez Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach (Kielce 2007), pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1384 roku. Właścicielem wsi był wówczas niejaki Zira de Radkow. Jan Łaski w swoim opisie archidiecezji gnieźnieńskiej z XVI wieku podaje, że w Radkowie stał dwór szlachecki zwany Zyra. Dziedzicami wsi byli m.in. Hieronim Rzeszowski i Andrzej Rej. Do połowy XIX wieku we wsi był drewniany dwór. W jego miejsce, jak czytamy we wspomnianej monografii, Józef Życiński wzniósł po 1861 roku pałac murowany z cegły. Ostatnimi dziedzicami Radkowa byli Linowscy, którzy stracili majątek rodu. Do lat 90. ubiegłego wieku we dworze znajdowały się ośrodek zdrowia i mieszkania dla lekarzy. Od 11 lat jest w rękach prywatnych. Klasycystyczny budynek wyróżniają od frontu wysokie arkady nad wejściem. Nowi właściciele remontują kolejne pomieszczenia, ratując przed zniszczeniem dawną szlachecką rezydencję. Obok niej zachował się park z grabową aleją, założony na początku XIX wieku.

Radków i okolice był miejscem walk powstańców styczniowych i partyzantów w czasie ostatniej wojny. Przy drodze do wsi od strony Moskorzewa i Dzierzgowa stoi w niewielkim zagajniku metalowy krzyż na murowanej postawie. Napis na tablicy informuje, że "tu spoczywa trzech Powstańców 1863 roku, których powiesili Moskale za ich zryw do wolności". W okolicznych lasach i miejscowościach stacjonowała przez kilka miesięcy i walczyła licząca ponad tysiąc żołnierzy partia Zygmunta Chmieleńskiego. 21 października 1863 roku, po bitwach o Oksę i w Kwilinie, powstańcy zgromadzili się w Radkowie, gdzie Chmieleński podzielił ich na mniejsze oddziały, aby mogli przedostać się w Góry Świętokrzyskie.

Na północ od Radkowa, przy drodze do Sulikowa, stoi obelisk "dla upamiętnienia bohaterskiej bitwy stoczonej z hitlerowcami przez oddziały AK i BCh 26 września 1944 roku". Stacjonowali tam wracający z nieudanej odsieczy w Warszawie żołnierze 2. Dywizji Piechoty AK. Zaatakowało ich około 800 Niemców wspieranych przez czołgi, samochody pancerne i samoloty. Wszystkie uderzenia wroga zostały odparte. Zginęło ponad 100 Niemców i kilku żołnierzy AK.

-------------------
Radków położony jest w powiecie włoszczowskim. Dojechać tam najłatwiej od drogi 78 Jędrzejów - Katowice, skręcając na północ w Chlewicach lub Moskorzewie, ewentualnie drogą z Włoszczowy przez Konieczno, Dąbie i Kossów.


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql