Kielce v.0.8

Nauka Technika
Robotyczno-kosmiczny weekend w Podzamczu

 drukuj stronę
Nauka Technika Cywilizacja Kielce
Wysłano dnia 03-09-2014 o godz. 09:15:21 przez rafa 5118

Zawody łazików marsjańskich, piknik naukowo-technologiczny, otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci - to wydarzenia, jakie czekają na odwiedzających Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu już w najbliższy weekend.Do Podzamcza zjadą marsjańskie roboty z całego świata, m.in. Bangladeszu, Indii, Kolumbii czy Egiptu. Polskę reprezentować będą aż dwa zespoły z Politechniki Świętokrzyskiej! Konstruktorzy robotów w ciągu trzech dni zmierzą się ze sobą w ramach European Rover Challenge - największej imprezy robotyczno-kosmicznej w tej części Europy.

Aby stworzyć warunki choć trochę przypominające te, panujące na Marsie, sprowadziliśmy z naszego regionu specjalną, czerwoną ziemię, po której będą jeździć łaziki. W rywalizacji drużyn liczyć się będzie przede wszystkim precyzja w sterowaniu, dokładność podczas wykonywania zadań, ale również talent i wiedza konstruktorów, którzy przygotowywali swoje roboty przez ostatnie kilkanaście miesięcy. – mówi Łukasz Wilczyński z agencji Planet PR, producent wydarzenia.

Jest to jedyna okazja, by zobaczyć konstrukcje tego typu w Polsce, gdyż zawody organizowane są w Europie po raz pierwszy. Do tej pory siostrzana impreza odbywała się tylko w Stanach Zjednoczonych. Pomysł na realizację takiego wydarzenia w naszym kraju pojawił się, kiedy polscy studenci zaczęli wygrywać amerykańskie zawody. Jednak w przeciwieństwie do amerykańskiej edycji, europejskie zawody są otwarte dla szerokiego grona publiczności. Zobaczyć pracę łazików będą mogli wszyscy chętni, którzy odwiedzą Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Chęcin w dniach 5-7 września.
Piknik Naukowo-Technologiczny
Drony latające, rakiety, roboty rozdające cukierki oraz symulator lotów to jedynie kilka spośród atrakcji dwudniowego Pikniku Naukowo-Technologicznego. Impreza pokaże wszystko to, co niezwykłe, najbardziej innowacyjne i najciekawsze w elektronice ostatnich lat: hybrydowe laptopy zmieniające się w tablety, smart-zegarki, laserowe klawiatury czy długopisy 3D, tworzące trójwymiarowe rzeźby. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w niezwykłych eksperymentach naukowych, warsztatach grupowych oraz zajęciach z budowania robotów. Dowiedzą się, jak drukuje się w 3D oraz zobaczą wybuchy na Słońcu dzięki zaawansowanym technologicznie teleskopom. Ponadto będzie można spróbować sterować urządzeniami za pomocą głosu lub gestów. Śmiałków zapraszamy do gry w warcaby z … robotem.

Kosmiczne początki Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Podczas tego niezwykłego weekendu odbędzie się również oficjalne otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Z tej okazji zwiedzający będą mogli za darmo obejrzeć nie tylko sam budynek, ale także wziąć udział w interaktywnej wystawie Świat Leonarda, która przyjechała do Podzamcza z Mediolanu, a wcześniej zachwyciła mieszkańców Tokio czy Nowego Jorku. Wystawione zostaną m.in. modele mechanicznego lwa, machiny czasu, robota-żołnierza, a także kilkadziesiąt innych trójwymiarowych prototypów maszyn stworzonych przez wielkiego mistrza renesansu.

Człowiek w Kosmosie
Pasjonaci szeroko pojętej tematyki kosmicznej będą mogli wziąć także udział w otwartej, trzydniowej konferencji Człowiek w Kosmosie. Wśród prelegentów są m.in. Scott Hubbard z NASA, który doprowadził do lądowania na Czerwonej Planecie pierwszej sądy kosmicznej Pathfinder przeznaczonej do badań Marsa. Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak ze względu na określoną liczbę miejsc należy się zarejestrować za pomocą formularza zgłoszeniowego: http://conference.roverchallenge.eu/pl/rejestracja/

Plan wydarzeń:
Zawody Łazików Marsjańskich – piątek, sobota, niedziela – 5-7.09.14
Piknik Naukowo-Technologiczny – sobota, niedziela – 6-7.09.14
Konferencja Człowiek w kosmosie – piątek, sobota, niedziela 5-7.09.14
Świat Leonarda – wystawa w CN Leonardo da Vinci – piątek, sobota, niedziela 5-7.09.14


Komentarze

Ocena: 2.8/5 (230)

Powiązane video

W temacie Nauka Technika

Historia telefonu komórkowego

Eugeniusz Brzoza: Nie tylko moto-kultura

Jazda na wodzie

Nowe odkrycia na Marsie

V Kielecki Festiwal Nauki

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260