Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Sielpia

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 21-07-2005 o godz. 14:00:00 przez pala2 24081

Od ponad 40 lat Sielpia niczym magnes przyciąga ludzi - wokół 64 hektarów lustra wody rozlokowały się ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, atutem wczasowiska są sosnowe lasy ze wspaniałym powietrzem. Tworzą mikroklimat sprzyjający leczeniu dolegliwości dróg oddechowych.

Przy ulicy Spacerowej stanęły największe ośrodki wczasowe. Tuż za parkingiem dla kilkuset samochodów jest Ośrodek Wczasowy Komunalni. Dalej Łucznik, ośrodki Komendy Wojewódzkiej Policji, Związku Nauczycielstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Polskiego.

Leszek Bednarski, prezes OsiR i gospodarz wczasowiska, mówi, że w tym roku woda w zalewie ma najwyższą klasę czystości. Choć gdy się na nią patrzy od strony plaży jest momentami czarna, jak rzeka Czarna. Pluskać można się do woli. W dodatku pod okiem ratowników. Dwóch na stałe zatrudnionych przez OSiR, codziennie pełni dyżury od godziny 10 do 18. Wspomagają ich wolontariusze. Wszyscy wyposażeni w niezbędny sprzęt.

Na tańce do świtu

Kilkaset metrów dalej stoi potężna budowla z czerwonej cegły. Pawilon handlowo-usługowy, z barami, smażalniami ryb, ciastkarniami, pijalniami, a wieczorem z dyskoteką. Bary i piwiarnie rozlokowały się i w innych miejscach. Muszą przecież obsłużyć - w szczycie sezonu - prawie 4 tysiące ludzi, którzy zjeżdżają nie tylko na weekendy. Właśnie wtedy muzyka rżnie do 2, 3 nad ranem, w pozostałe dni do godziny 24. Potem niektórzy szlifują parkiet w domkach kempingowych, pokojach ośrodków. Większość należy do prywatnych właścicieli. Toteż, podobno, nikomu nocno-poranny ubaw nie przeszkadza.

Na rowerku

Po deptaku jeżdżą hulajnogi, rowery, trójkołowce, gokarty napędzane nogami. Dzieci mają frajdę, gdy rodzice zafundują im chociaż godzinę jeżdżenia za 5 złotych.

Na polu

Po drugiej stronie zalewu jest pole namiotowe. Podzielone na dwie części. Jedna należy do gminy Końskie, druga do gminy Smyków. Można wjechać samochodem, rozłożyć namiot. Są sanitariaty, miejsce do mycia naczyń, przyłącza elektryczne, sanitariaty.

Na wodzie

Kilka wypożyczalni sprzętu pływającego pozastawiało na klientów cenowe sidła. Przebijają się: kto taniej, kto lepiej usłuży. I ludzie jednego dnia idą na rowery, a kolejnego na kajaki do konkurencji. Na zalewie gęsto od statków (wszystko co unosi służy do pływania - według przepisów - nazwane jest statkiem).

Na każą kieszeń

Wypoczywać w Sielpi może każdy, nawet z chudym portfelem. Do niego da się dopasować noclegi i wyżywienie. Za to zupełnie bezpłatnie i do woli, powietrza, wody i plaży. A za ostatnie grosze można iść do kina letniego.

Pole namiotowe

Ceny na polach "Złota rybka" i "Przy zbiorniku wodnym": 8 złotych od osoby dorosłej, 4 zł od dzieci do 10 lat. 3 złote dziennie za samochód oraz dodatkowo za jednorazowy wjazd 5 zł. Natrysk - 2,50 zł.

Sprzęt pływający: rower czteroosobowy - 12 złotych za godzinę. Kajak - jedna osoba 4 złote za godzinę, dwie osoby 6 złotych za godzinę. Deska windsurfingowa - 15 złotych za godzinę.

Noclegi:

Ośrodek Wczasowy OSiR Komunalni:
Jeden dzień pobytu w pensjonacie z wyżywieniem: 70 złotych dorośli, 59 złotych dzieci do lat 10; wczasy 14 dniowe odpowiednio: - 910 złotych i 756 złotych.

Pobyt krótkoterminowy. Wyżywienie: dorośli 32 złote, dzieci 21 złotych dziennie. Wtedy nocleg w pensjonacie kosztuje od 56 do 76 złotych od osoby, a w domkach 20 złotych jednoosobowy, 40 złotych dwuosobowy. Tel. 041 372 02 22, e-mail: osir@sielpia.pl

Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Sielpi. Oferuje noclegi w 5-osobowych domkach kempingowych, 2, 3, 4-osobowych pokojach domu wczasowego. Jest kawiarnia, boisko, plac zabaw dla dzieci, posiłki kuchni domowej. Ceny i terminy do uzgodnienia, tel. 041 372 02 79; fax 041 372 02 13.

OW Łucznik posiada 180 miejsc noclegowych, stołówkę, świetlicę, wypożyczalnię rowerów, własną przystań. Oferuje noclegi w pokojach 2, 3, i 4 - osobowych. Posiłki według własnych zestawień. Tel.fax 041 372 0296 rezerwacja@sielpia.com

OW "Stokrotka" oferuje pokoje 2,3 -osobowe i domki 3,4-osobowe.

Ceny usług zbliżone do innych ośrodków, choć w dużej mierze zależne od komfortu i wyposażenia.

Warto obejrzeć:

Sielpia. Muzeum Techniki - hala dawnej pudlingarni stała ekspozycja maszyn i urządzeń obróbki żelaza. Największe w Europie koło wodne podsiębierne, które napędzało wszystkie maszyny fabryki.

Maleniec (17 km od Sielpi) Zabytkowy Zakład Hutniczy, z XVIII wieku. Do 1962 roku produkował szpadle, łopaty, gwoździe.

Stara Kuźnica (20 km) Kuźnia z XVII wieku. Młot napędzany wodą spadającą na koło młyńskie.


KAMIL KLUSEK Słowo


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

Anonim 15-08-2010 o godz. 15:26:57
ogólnie nie polecam.. bardzo wredni ludzie..! i w dodatku bardzo brudna woda..!!
Error connecting to mysql