Kielce v.0.8

Literatura
Skarby biblioteki Sienkiewiczowskiej

 drukuj stronę
Literatura
Wysłano dnia 12-09-2013 o godz. 20:41:26 przez bozena 2657

W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku 13 września 2013 roku zostanie otwarta wystawa "Skarby biblioteki Sienkiewiczowskiej" prezentująca najciekawsze książki będące własnością autora Trylogii.Pisarz do swojej podkieleckiej rezydencji przywiózł ogromny księgozbiór, którego nie był w stanie pomieścić w swym gabinecie. Z relacji świadków wynika, że książkami wypełniona była również górująca nad Pałacykiem wieża. Niewiele egzemplarzy przetrwało wojny. Największe straty w czasie II wojny światowej poniósł właśnie księgozbiór. Niemcy spakowali go na ciężarówki i, oficjalnie w trosce o bezcenny zbiór, wywieźli do Kielc, gdzie spalili. Do dziś do muzeum wracają pojedyncze egzemplarze, które ze stosu uratowali przypadkowi świadkowie wandalizmu.
Ostatecznie udało się ocalić około 600 książek z biblioteki Henryka Sienkiewicza, w tym ponad pięćdziesiąt to starodruki. Najstarszym jest pierwsze wydanie dzieła Marcina Kromera De origne et rebus gestis Polonorum drukowane w 1555 roku w Bazylei.
Wyjątkowo piękne są ilustracje, jakie zawierają starodruki. Grafiki sprzed kilkuset lat, bardzo oryginalne, zadziwiające i poruszające wyobraźnię widza, są nadal aktualne. Tematyka starodruków, które pragniemy zaprezentować jest różnorodna, dotyczy historii, prawa, geografii, liturgii, filozofii oraz literatury pięknej. Są wśród nich liczne polonika.

Publikacje zaprezentowane na wystawie są niezwykłe, to dzieła zagraniczne i polskie - rękopisy, stare druki i druki rzadkie (o niewielkiej liczbie wydanych egzemplarzy). Są one bardzo cenne, bo wybraliśmy takie, które wyróżniają szczególne walory artystyczne przejawiające się w formie zewnętrznej lub w oryginalnej treści dzieła.
Podkreślenie roli książki w kształtowaniu sztuki oraz przywrócenie pamięci o niej jako przedmiocie pięknym i ekskluzywnym - to jedne z celów wystawy. Chcemy pokazać na ekspozycji książki piękne, artystyczne, współtworzone przez różnego rodzaju artystów, m.in. ilustratorów i rękodzielników. Do takich niewątpliwie należą albumy jubileuszowe Henryka Sienkiewicza, a także wybrane wydania jego książek.

Pragniemy poprzez wystawę poszerzyć wiedzę odbiorców o procesie powstawania książki i zwrócić uwagę na to, jak zdobienie utworów wpływało i wpływa na czytelnictwo.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 września o godz. 18 w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Wstęp wolny.


Muzeum Narodowe w Kielcach


Komentarze

Ocena: 3.7/5 (346)

Pokrewne linki

W temacie Literatura

Hebanowa Wieża

Prawda o austryjackim zaborze

Stary drukarz, na jego rękach kolory tęczy

Vlepki, czyli kup pan nalepkę

Fotografia - to wciąga

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260