Kielce v.0.8

Kuchnia
Smalec domowy

 drukuj stron�
Kuchnia Smalec,Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 06-01-2006 o godz. 16:23:00 przez pala2 78230

Zima to idealna pora na przygotowanie własnego smalcu, który właśnie o tej porze roku smakuje najlepiej. Oczywiście można kupić w sklepach gotowce ale jak wiecie, najlepsze są zawsze własne wyroby wykonane w domu przez nas samych. Smalec domowy jest łatwy w przyrządzaniu a produkty na niego są tanie.

Kupujemy 0,5 kg słoniny oraz 0,2 kg boczku wędzonego lub kiełbasy wiejskiej pieczonej. Potrzebujemy również 2 małe cebule, 3-4 ząbki czosnku oraz jedno winne jabłko. Smalec robimy z dodatkiem boczku lub kiełbasy co ma zasadniczy wpływ na jego późniejszy smak (gusta są różne).

Słoninę, boczek lub kiełbasę kroimy w bardzo drobna kosteczkę. Do rondla lub głębokiej patelni wrzucamy najpierw słoninę i ciągle mieszając wytapiamy na bardzo małym ogniu. Kiedy skwarki będą już pływały w tłuszczu dodajemy boczek lub kiełbaskę, rozkrojone na ćwiartki ząbki czosnku oraz cebulę. Wszystkie składniki nadal trzymamy na maleńkim ogniu aż do momentu, gdy zaczną się rumienić. Wyłączamy ogień, wyjmujemy wyduszone kawałki czosnku i cebuli. Obieramy jabłko i ścieramy je na drobnej tarce a następnie łączymy z płynnym smalcem.

Przelewamy zawartość rondla do słoików lub kamionkowych miseczek, studzimy i wkładamy do lodówki by stężał. Smalec gotowy. Można go podawać z chlebem i świeżo skrojoną cebulką lub jeśli lubimy z poszatkowanym czosnkiem. Smalec solimy w zależności od upodobań, oczywiście już na pajdzie chleba.

Rady dla smalcarzy:

1. Słoninę przed pokrojeniem wkładamy na godzinę do zamrażarki aby się dobrze schłodziła - wtedy łatwiej się ją kroi. Podobnie możemy zrobić z boczkiem lub kiełbasą.

2. Mieszając gorący tłuszcz, zarówno w czasie wytapiania jak i przelewania do naczyń, zachowajcie szczególną ostrożność - poparzenia jest wyjątkowo bolesne. Pamiętajcie! W przypadku poparzenia nie wolno ciała polewać zimną wodą. Należy takie miejsce posmarować np. masłem, maścią nagietkową lub innym preparatem przeznaczonym na oparzenia.

3. Niektórzy wytapiając słoninę wrzucają do niej drobno skrojona cebulę, która pozostaje w smalcu. Niestety skraca to znacznie okres przechowywania smalcu. Po paru dniach rozpoczyna się proces fermentacji cebuli i smalec jest niezjadliwy.

Smalec domowy często nazywamy "czekadełkiem" gdyż zawsze można go podać przed daniem głównym lub gdy mamy niespodziewanych głodnych gości. Zatem zimą warto mieć mały zapasik.
Życzę smacznego


Frog


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

mariolka (mariolka80@yahoo.co.uk) 06-01-2006 o godz. 23:47:15
wlacza mi sie syndrom homera simpsona; smaaaaleeeeecc....mmmmm...
rafa 03-04-2010 o godz. 18:29:31
dobry...
Anonim 02-08-2010 o godz. 14:45:34
Przede wszystkim należy polewać zimna wodą, aby jak najszybciej schłodzić miejsce poparzenia! I nie smarować masłem, nie paprać, tylko używać wyłącznie środków na oparzenia typu pantenol i założyć czysty opatrunek. A przepis na smalec ok.
Anonim 12-08-2010 o godz. 23:01:54
Smalec świetny, pychota, jeżeli chodzi o oparzenia; miejsce poparzone posmarowac.... MIODEM pszczelim--- poważnie!!! pomaga. Pozdrawiam eda
Anonim 29-09-2010 o godz. 13:58:21
Kurcze jeśli to nieuniknione co zrobić...lubię smalec! :D
Anonim 21-09-2011 o godz. 22:48:46
smalec pycha. Ja czasem dolewam mleka aby skwarki byly miekkie i smalec jest wtedy lepszy
Anonim 06-07-2012 o godz. 10:26:28
Super przepis, aż ślinka cieknie, a dopiero co przeczytałam, że smalec jest tak samo dobry i zdrowy jak oliwa, serio: http://www.ziolaiprzyprawy.info/2012/07/04/blog/smalec-dlaczego-wszyscy-go-nienawidza-cholesterol-zdrowie/ I cholesterol to też nie problem bo tam jakoś coś działa że nie podnosi tylko obniża, ale jeśli się go nie łączy ze złymi produktami. Więc się biorę za produkcję na weekend - wpadną znajomi to ich ugoszczę pajdą chleba ze smalcem i małosolniaczkiem:))
Anonim 27-01-2013 o godz. 09:38:15
To jak to, cebula fermentuje po paru dniach, a jabłko już nie?
Anonim 04-03-2013 o godz. 19:02:22
"Pamiętajcie! W przypadku poparzenia nie wolno ciała polewać zimną wodą. Należy takie miejsce posmarować np. masłem, maścią nagietkową lub innym preparatem przeznaczonym na oparzenia." bo co? jak polejemy zimną wodą to tłuszcz będzie pryskał i poparzy nam oczy?
Error connecting to mysql