Kielce v.0.8

Nauka Technika
Społeczności motoryzacyjne

 drukuj stron�
Nauka Technika
Wys�ano dnia 17-08-2010 o godz. 13:53:09 przez rafa 4153

„Matką” formalnych klubów motoryzacyjnych jest Polski Związek Motorowy - z prawnego punktu widzenia ma on charakter związku stowarzyszeń. Powstał w 1950 roku z połączenia Automobilklubu Polskiego i Polskiego Związku Motocyklowego. W każdym z województw funkcjonuje okręgowy zarząd PZM, w którym można zarejestrować własny klub. Lista stowarzyszeń zrzeszonych w świętokrzyskim oddziale PZM widnieje na stronie internetowej http://www.pzm.pl/Kluby_zrzeszone_w_PZM/Swietokrzyskie. Zapraszam do przyjrzenia się świętokrzyskim społecznościom fanów motoryzacji.



Najliczniejszym jest oczywiście Automobilklub Kielecki

Jego siedziba mieści się przy ul. Słowackiego 16. Członkostwo w Automobilklubie uprawnia m.in. do zniżki na korzystanie z podlegającego mu Toru Kielce znajdującego się na Miedzianej Górze. Na torze trenuje grupa rajdowo-wyścigowa Scyzzor.com. Aby do niej dołączyć, należy ukończyć trzy amatorskie imprezy sportu samochodowego - np. SuperOES. Kolejne SuperOesy odbędą się na Miedzianej Górze: 19 czerwca, 17 lipca, 21 sierpnia i 18 września.

Konkurencją sportową Automobilklubu jest „Caruso Kierownicy”

Pod tą nazwą kryje się tzw. „próba Stewarta” - zadanie wymyślone przez Mistrza Świata Formuły 1, Jackiego Stewarta. Polega na pokonaniu slalomu z przytwierdzonym do maski samochodu talerzem, na którym znajduje się piłeczka. Pierwsza eliminacja organizowanego przez Elżbietę Trzęsak „Caruso” będzie miała miejsce na parkingu przy stadionie Korony 12 czerwca o godzinie 10.00. „Caruso” może być jedną z przepustek do grupy rajdowo-wyścigowej.

Scyzzory

Wraz z Łukaszem Królem uczestniczyłem w treningu Scyzzorów w tegoroczny lany poniedziałek. Kilkakrotnie zasiadaliśmy na prawych fotelach ich aut. Rafał Grzesiński nie odrywając rąk od kierownicy swego Mitsubishi Lancer Evo IX, usunął mi błędnik. Później Mateusz Grychowski udowodnił, że także „zwykłe” Seicento może być bardzo szybkie. Ostatni zawodnik, z którym jechałem na świątecznym treningu to Ryszard Żyszczyński. Nie tylko dzięki Porsche 911 Carrera S osiągał najlepsze czasy.

Weteran

W trakcie treningu Scyzzorów przed budynek przy torze podjechał Karmann Ghia prezesa Koła Pojazdów Zabytkowych przy Automobilklubie Kieleckim „Weteran”, Zbigniewa Proboszcza. Usportowiony samochód, zbudowany w oparciu o popularnego „Garbusa”, pochodzi z 1969 roku. Członkowie Koła Pojazdów Zabytkowych uczestniczą w imprezach międzynarodowych. Ostatnio zaś, jak mówi prezes Koła, ich park maszynowy powiększył się o kilka rewelacyjnych przedwojennych pojazdów. Samochody i motocykle Koła można było oglądać w trakcie majowej Eskapady Patriotycznej.

„Weteran” liczy ok. 30 osób. Koło jest otwarte nie tylko na posiadaczy klasycznych aut i motocykli, ale też na ich entuzjastów. Prezes „Weterana” zwraca jednak uwagę na fakt, że nabycie tzw. youngtimera (np. liczący ponad 25 lat Fiat 125p), czyli pojazdu jeszcze dość często spotykanego, ale już mogącego zyskać formalny status zabytku, nie jest obecnie dużym wydatkiem.
Wymieniającymi się wiedzą techniczną fanami youngtimerów są członkowie nieformalnej grupy ZeSpołem. Można skontaktować się z nimi za pomocą forum http://www.oldschoolplayers.pl/.

Klakson

Wiedzę motoryzacyjną popularyzuje także koło naukowe „Klakson”, które działa na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. W trakcie ubiegłorocznych juwenaliów studenci z „Klaksona” wraz z opiekunami pokazywali unikatowy symulator testów zderzeniowych.

Świętokrzyski Moto Klub

Fani motoryzacji rodem z Politechniki to nie tylko Wydział Mechaniczny. Informatykę ukończył Krystian Strójwąs - prezes stowarzyszenia Świętokrzyski Moto Klub (http://klub-smk.pl).
Podczas gdy grupa Scyzzor uległa profesjonalizacji (jej trzon to grono zawodników, którzy sporo inwestują w swój rozwój w sportach motorowych), ideą Krystiana są bezpieczne wyścigi dla każdego. Zabiega w Automobilklubie o otwarte treningi przed SuperOES-ami, planuje także stworzenie alternatywy dla nielegalnych wyścigów ulicznych. Jego stowarzyszenie jest też organizatorem imprezy MotoShow Kielce (http://motoshowkielce.pl/), która będzie miała miejsce od 9 do 11 lipca na terenie Centrum Biznesu.

Członkowie SMK mają serce nie tylko do sportów samochodowych. Ich koszulka z autografem Jerzego Owsiaka była najdroższym z licytowanych w czasie kieleckiego finału WOŚP przedmiotów. Wielką Orkiestrę wsparła również Kielecka Grupa Entuzjastów Pojazdów Militarnych, której stronę można znaleźć pod adresem http://wild-thing.com.pl.

Dzięki prezesowi SMK, Krystianowi, dowiedziałem się też o stowarzyszeniu Auto Klub Na Tygodniu (http://turbofan.pl) oraz o spotkaniach miłośników poszczególnych marek i koncernów samochodowych. W Kielcach działają nieformalne grupy BMW Klub Kielce (http://www.bmwklubkielce.pl/), Honda Kielce (http://honda-kielce.pl/) oraz VAG Kielce (http://www.vag-kielce.pl/). VAG, czyli Volkswagen Audi Group, a więc od Skody przez Seata, Volkswagena i Audi do Lamborghini (którą to nazwę należy czytać „lamborgini” a nie „lambordżini”) i Bentleya. W drugiej połowie kwietnia odwiedziłem spotkanie ostatniej z tych grup. Przyjechało ponad 60 samochodów. Dominowały pojazdy po przeróbkach, czyli tzw. tuningu. Przyznano nagrody dla właściciela najniższego auta zlotu oraz dla posiadaczy najładniejszych samochodów w dwóch kategoriach: wygląd nadwozia i wnętrza i „show&shine”. „Show&shine” to całościowa ocena modyfikacji auta - od silnika i zawieszenia po dodatki wizualne.
Członkowie tego typu grup odcinają się od tzw. „wiejskiego tuningu”.

Łoś

Do wypadów poza miasto zapraszają natomiast Koło Miłośników Samochodów Terenowych „Łoś” (http://www.offroad-los.pl/), działające przy Towarzystwie Kultury Fizycznej „Budowlani” oraz Klub Motorowy PTTK „Na cztery koła” (http://www.naczterykola.pl/). Obie te grupy akcentują, że nie tylko poskramiają maszyny, ale także poznają Góry Świętokrzyskie. W dniach 26-27 czerwca „Łoś” rozegra „Puchar Lata” (http://www.offroad-los.pl/news.php?readmore=15).

Wena

Pokonywać przeszkody terenowe można również na dwóch kołach. W Kieleckim Klubie Motocyklowym „Wena” (http://kkmwena.pl), w którym znajdą dla siebie coś wytrzymali miłośnicy enduro (słowo to oznacza właśnie „wytrzymały”), ale także wycieczkowicze spod znaku Cross-Country.

Ck Riders Kielce

Dla wszystkich miłośników „dwóch kółek” założono stowarzyszenie CK RIDERS KIELCE (http://www.motocykle.kielce.com.pl/). Na jego forum można znaleźć sekcje dotyczące każdego rodzaju pojazdów motocyklowych - od chopperów (czyli maszyn w stylu Harley'a) i cruiserów, przez enduro po ścigacze. Członkowie klubu kierowali ruchem przy bramkach i na parkingu w trakcie wystawy Motocykli, Skuterów i Quadów na Targach Kielce 24 i 25 kwietnia.

ATV-Kielce

Targi te były też miejscem, gdzie swoje ewolucje wykonywali przedstawiciele innej motoryzacyjnej grupy - ATV-Kielce. ATV to All Terrain Vechicles, czyli pojazdy na każdy teren, a więc quady. Miłośnicy czterokołowców uważają, że można bezpiecznie oswajać się z quadem już od wczesnych lat życia - taką okazję stworzyli najmłodszym uczestnikom targów.
W ten sam kwietniowy weekend, co MSQ i w tym samym obiekcie odbywały się targi „Czas Dziecka”. Tam także wkroczyła motoryzacja w postaci Finału Halowych Mistrzostw Polski modeli RC (radio controlled lub remote controlled). Osoby pragnące pójść w ślady znakomitych kieleckich modelarzy, w tym Mistrza Świata, Władysława Herbusia, do niedawna mogły rozwijać swe zainteresowania w modelarni przy Muzeum Zabawy i Zabawek.

Warto zaznaczyć, że większość klubów motoryzacyjnych zrzesza zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, z którymi można porozmawiać o technice, także w wolnym czasie.


Andrzej Szczodrak, foto: Łukasz Król


Komentarze

Error connecting to mysql