Kielce v.0.8

Taniec
Taneczne przygotowania do wiosny

 drukuj stronę
Taniec Kielecki Tatr Tańca, KTT, Święto Wiosny,Kielce Kultura
Wysłano dnia 18-02-2013 o godz. 11:29:22 przez rafa 2638

Od dwóch tygodni trwają w Kieleckim Teatrze Tańca próby do nowej premiery. Będzie to opracowane przez znakomitego choreografa Angelin Preljocaj’a dzieło “Święto wiosny” z muzyką Igora Strawińskiego. Wznowienia spektaklu w Kieleckim Teatrze Tańca dokonuje asystentka choreografa Pani Claudia De Smet. Premiera odbędzie się już za miesiąc – 16 marca 2013 r.Autorską wizję choreograficzną „Święta wiosny” stworzyli również m.in. Pina Bausch, Maurice Bejart, oraz Angelin Preljocaj - wybitny francuski choreograf pracujący między innymi dla Opery Paryskiej. To właśnie tę wersję na kieleckich deskach zaprezentuje Kielecki Teatr Tańca.

W inscenizacji Angelina Preljocaj’a scenografię stanowi sześcienny, pofalowany kawał gruntu pokryty trawą, to w tej przestrzeni nastąpi finałowe ofiarowanie. Jej granic strzegą tancerze, otaczający ze wszystkich stron Wybraną. Wybrana szarpie się, próbuje uciec z rytualnej przestrzeni, w której za chwilę dokona się mord. Gromada jednak dominuje, zdziera z niej ubranie. Ofiara, zawstydzona własną nagością, próbuje skryć się w trawie. W pewnym momencie z determinacją wstaje i tańcząc, podejmuje kolejną próbę wyrwania się z kręgu. Następne sceny nieuchronnie przybliżają obrzęd ku finałowi. Poprzedza ją rytualny zbiorowy gwałt. Wybrana wciąż jeszcze walczy. W ostatniej scenie następuje nieoczekiwana zmiana: kobieta kładzie się spokojnie na ciepłej trawie i – w akcie przymierza zawartego nagle z przyrodą – czeka. Rozluźnia napięte wcześniej do granicy bólu mięśnie, jakby chciała zasnąć. W jej zachowaniu jest już tylko ufność. Żadnego lęku ani wyczerpania.
Tak dosłownie pokazanej sceny agresji nie ma we wcześniejszych choreografiach. Podobnie jak kontrastu pomiędzy brakiem porozumienia z drugim człowiekiem a silnym związkiem z naturą. Zdawać by się mogło, że właśnie ta dzikość, gwałtowność ruchów, podsycana przez muzykę, zawsze będzie znakiem „Święta wiosny”: ekstatyczny taniec, rytmiczne dreptanie, kopulacyjne wygięcia ciał, podskoki, drgawki. A jednak to tylko kolejny fantazmat.


info: KTT, zdjęcia: B. Kruk

Święto Wiosny - próby w KTT


...

  Album Święto Wiosny - próby w KTT


Komentarze

Ocena: 3.5/5 (333)

Pokrewne linki

W temacie Taniec

Jesteśmy stolicą tańca!

Tajemnice kosmosu - Tranzyt Wenus

Bboying to styl życia

Tańce ludowe dawniej i dziś

Zwycięzcy II Otwartego Turnieju Tańca

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260