Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
UJK nadal rekrutuje na malarstwo

 drukuj stron�
Sztuki plastyczne
Wys�ano dnia 23-02-2009 o godz. 09:00:00 przez sergio 2337

Uniwersytet Jana Kochanowskiego chce skusić kandydatów na studia malarskie nową specjalnością - malarstwem ściennym opartym na klasycznych włoskich wzorach. Czy po czterech latach uda się w końcu skompletować choć jeden rocznik?

Urszula Zajączkowska w nowej galerii malarstwa polskiego - Spróbować musimy, bo ktoś nam zarzuci, że nawet się nie staramy. Mamy kadrę, warunki więc możemy zaoferować młodzieży możliwość kształcenia u nas - tłumaczy Ryszard Biskup, rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Licencjackie studia z malarstwa zostały utworzone na ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej pięć lat temu.

Ale od początku nie cieszyły się dużą popularnością. Udało się skompletować tylko jeden rocznik, potem co roku zgłaszało się zbyt mało kandydatów, zwykle było to kilka osób.

W ubiegłym roku uczelnia poinformowała, że nie będzie już prowadzić rekrutacji na ten kierunek, ale teraz kilka miesięcy przed nowym rokiem akademickim zmieniła zdanie.

- Nie wiem, czy będziemy mieli dostateczną liczbę kandydatów, bo to są specyficzne studia, wymagające zdolności artystycznych, a nie samej wiedzy. Ale na pewno chcemy jeszcze raz spróbować, może w tym roku się uda - wyjaśnia rzecznik Biskup.

Profesor Wiesław Łuczaj, od tego roku akademickiego dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych kieleckiej uczelni, dodaje: - O tym, że jednak rekrutujemy na malarstwo, zadecydowała zmiana dyrekcji i wizji działania instytutu.

Jego zdaniem aby udało się w końcu znaleźć chętnych, potrzebna jest lepsza promocja tego kierunku studiów.

- Warszawa czy Kraków to ośrodki o uznanej renomie, my nie będziemy się starali z nimi walczyć, ale chcemy wymyślić coś nowego. Zachętą dla przyszłych studentów będzie możliwość studiowania malarstwa ściennego opartego na klasycznych włoskich wzorach. Absolwenci będą mieli dobry fach w rękach, na przykład przy malowaniu kościołów czy siedzib polskiej klasy średniej - wylicza prof. Łuczaj.

Uczelnia pomyślała również o bardziej atrakcyjnym sposobie rekrutacji. - Nasi studenci zaprojektowali ulotki, które teraz zostaną rozesłane do szkół plastycznych w całej Polsce. Znajdzie się na nich informacja o możliwości kształcenia malarstwa na UJK. Mamy nadzieję, że to pomoże uruchomić ten kierunek - podkreśla prof. Łuczaj.

Dlaczego do tej pory malarstwo nie spotkało się z zainteresowaniem wśród kandydatów na studia?

Profesor Antoni Porczak, prorektor do spraw nauki i spraw zagranicznych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dziwi się, że tak mało osób chce studiować malarstwo w Kielcach.

- Na naszej uczelni o jedno miejsce walczy 10 osób. Ci, którzy się do nas nie dostali, mogliby spróbować na przykład na kieleckiej uczelni. Nie wiem, dlaczego nie wybierają waszej uczelni. Moim zdaniem zawiniła słaba promocja, jest niż demograficzny, ale uczelnia powinna walczyć o studentów - uważa.

W ubiegłym roku władze UJK tłumaczyły, że studenci nie wybierają malarstwa w Kielcach bo uczelnia proponuje tylko studia licencjackie. - To nieprawdziwe tłumaczenie, bo studia uzupełniające można bez problemu podjąć na innych uczelniach. Najważniejsza jednak jest dobra promocja - twierdzi prof. Porczak.


Angelina Kosiek


Komentarze

Error connecting to mysql