Kielce v.0.8

Nauka Technika
W Polsce ubywa 105 pszczół na sekundę!

 drukuj stronę
Nauka Technika Polska
Wysłano dnia 20-06-2011 o godz. 13:06:49 przez rafa 3974

Liczba pszczół w Polsce jest kilkanaście razy mniejsza niż nasze zadłużenie w złotówkach, a z każdą sekundą ubywa ich 105. Łatwo to zauważyć na wyświetlaczu wynajętym przez organizatorów akcji "Pomagamy pszczołom" - tuż pod nim jest zegar długu publicznego.W centrum Warszawy, przy Rondzie Dmowskiego, uruchomiony został licznik pokazujący tempo wymierania pszczół w Polsce. Celem akcji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" jest zwrócenie uwagi na problem masowo ginących pszczół. Akcję sponsoruje producent oleju rzepakowego "Kujawski" - pszczoły podnoszą plony rzepaku aż o 40 proc.

Miodu nam nie zabraknie - uspokajał prof. dr hab. Jerzy Wilde z Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Możemy go sprowadzać z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Jednak produkcja 1/3 żywności i 90 proc. owoców zależy od zapylania przez owady, przede wszystkim przez pszczołowate, do których zaliczają się pszczoły i trzmiele" - mówił.

Rośliny owadopylne stanowią na świecie ponad 50 proc. gatunków roślin, a w większości krajów Europy do 80 proc. Rola pszczół miodnych rośnie - stosowanie pestycydów prowadzi do likwidacji licznych gatunków dziko żyjących owadów - ich rolę muszą wypełnić pszczoły. Wyginięcie pszczół zapylających większość roślin uprawnych może przyczynić się do klęski głodu.

Inwazja roztocza Varroa destructor i chrząszcza ulowego (Aethina tumida), choroby wirusowe oraz zatrucia środkami ochrony roślin, stanowią ciągle poważne zagrożenie dla gospodarki pasiecznej. Jednak najnowszym i najgroźniejszym zagrożeniem jest CCD, czyli zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich. Wciąż nie wiadomo, jaka jest jego przyczyna. Może chodzić o kombinację szkodliwych czynników, w tym chorób i zanieczyszczeń.

Obecnie największe straty obserwowane są w USA i Kanadzie, gdzie sięgają 30 proc. rodzin pszczelich rocznie. W Polsce nie jest aż tak źle - roczne średnie straty to 15 proc. Z 20 proc., rodzin pszczelich, które zginęły w Polsce w ostatnim roku około 1/3 to straty niewyjaśnione, czyli skutek CCD. Z ponad 1,1 miliona rodzin, jakie mamy w kraju, jest to 66 tys., co oznacza, że co sekundę ginie 105 pszczół.

"Każdy może uczynić swój ogród czy balkon bardziej przyjaznym dla pszczół, sadząc i siejąc odpowiednie rośliny. Wiele roślin, które uważamy za chwasty dla owadów jest źródłem pyłku i nektaru. Oczywiście są też ozdobne gatunki o podobnych właściwościach. Nie trzeba studiować specjalistycznych książek. Wystarczy przyjrzeć się w sklepie ogrodniczym, na jakich kwitnących roślinach siadają owady" - mówiła Maja Popielarska, autorka programów telewizyjnych i książek o ogrodnictwie, ambasador akcji.

"Owady nie lubią zbyt uporządkowanych ogródków. Trzmiele chętnie zakładają gniazda w opuszczonych mysich norkach, dobrym schronieniem może być też wiązka trzciny czy kawałek drewna. Wiele gatunków kwiatów sprawia, że ogród wygląda pięknie i dostarcza nektaru i pyłku przez cały rok. Kompost jest o tyle lepszy od nawozów sztucznych, że nie da się go przedawkować. Wilgotne miejsca pozwalają pszczołom zaspokoić pragnienie.

Na stronie internetowej akcji www.pomagamypszczołom.pl znajdują się praktyczne wskazówki, jak uczynić swoje otoczenie przyjaznym dla pszczół. Uczestnicy akcji mogą zakładać na stronie wirtualne ogrody i pielęgnować je. Na najlepszych ogrodników - przyjaciół pszczół czekają wycieczki do Białowieskiego Parku Narodowego. Eksperci z Białowieży, czerpiąc z bogatej tradycji bartnictwa Puszczy Białowieskiej (między innymi prac prof. Jana Jerzego Karpińskiego) oraz wciąż żywej tradycji bartników baszkirskich, odtworzą w ramach akcji 3 barcie dla ponad 100 tysięcy pszczół.

Przyjazne pszczołom kwiaty będzie można zasadzić w Parku Kultury w Powsinie w niedzielę, 19 czerwca od godz. 8 do 14, podczas "Dnia Ratowania Pszczół" - na rabatce w kształcie pszczoły. W Powsinie pojawi się także Maja Popielarska.

Podczas trwającej kilkadziesiąt minut konferencji w Polsce ubyło około 350 tysięcy z niecałych 44 miliardów pszczół. Jak wyjaśnił prof. Wilde, ubytek ten odpowiada mniej więcej 6 rodzinom pszczelim.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, fot. sxc.hu


Komentarze

Ocena: 3.3/5 (183)

Powiązane video

W temacie Nauka Technika

Historia telefonu komórkowego

Eugeniusz Brzoza: Nie tylko moto-kultura

Jazda na wodzie

Nowe odkrycia na Marsie

V Kielecki Festiwal Nauki

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260