Kielce v.0.8

Cywilizacja
W wyborczej kolejce

 drukuj stronę
Cywilizacja Recenzje
Wysłano dnia 06-11-2007 o godz. 21:23:34 przez sergio 781

Cztery godziny stałem w kolejce do głosowania - czy to możliwe? Gdzie to mogło się zdarzyć? Uwierzcie, to możliwe, a zdarzyło się w jednym miejscu na świecie - w Dublinie. Tu właśnie, tak bardzo po polsku, zorganizowano tylko jeden punkt wyborczy dla 14 tysięcy ludzi.

Nie myślcie sobie, że to było złe. Wręcz przeciwnie - było naprawdę piękne. Trzystu-, może czterystumetrowa kolejka ciągnąca się od ambasady RP na Ailesbury Road aż prawie do Tesco przy Merrion Road. Ludzie przyjaźnie rozmawiający z sobą, żartujący. Nastrój święta. Nikt nikogo nie przekonuje do żadnych opcji. Nikt nikomu nie mówi, że jego myślenie jest głupie. Każdy stoi cierpliwie ze świadomością, że te wybory są piekielnie ważne, a jego głos jest niezmiernie w nich istotny.

Gdzieś - nie wiadomo skąd - w narodzie jest ta wiedza, że “ilość przechodzi w jakość". Powiedział to kiedyś jeden z klasyków filozofii, dziś nie pomnę już który. O ile w kolejnych po 1989 roku wyborach tzw. frekwencja systematycznie spadała, o tyle teraz gwałtowanie wzrosła. Zapewne dlatego, że ostatnie rządy budziły tyle kontrowersji, i nagle o wiele więcej osób niż zwykle uświadomiło sobie, że musi się w tej ważnej dla naszego narodu kwestii wypowiedzieć.
Ja przepraszam, że ja tak patetycznie, ale na tym nie skończę.

Stojąc w tak długiej kolejce człowiek ma czas na przemyślenia. Dopadła mnie refleksja, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat (na pewno trzydziestu a może nawet więcej), różnego rodzaju publicyści, politycy, socjologowie, antropologowie nawet i rożnego autoramentu wychowawcy zastanawiali się publicznie jak powinien wyglądać i w czym się wyrażać współczesny patriotyzm. Czasy zbrojnych zrywów już się raczej skończyły i przestały być dobrym sposobem na wyrażanie patriotycznych uczuć. Mamy przecież tę wolną Polskę, do której tak tęskniliśmy, więc co? Takie uczucia budzi w nas na pewno sport. Cieszy nas, kiedy nasi sportowcy zdobywają najwyższe laury okraszone Mazurkiem Dąbrowskiego. Dumni jesteśmy z tego, że jesteśmy Polakami, gdy znaczące sukcesy osiągają nasi artyści: filmowcy, plastycy, muzycy, ale gdy znaczące postaci naszego życia politycznego i społecznego prezentują się na arenie międzynarodowej - ma to chyba dla nas już trochę mniejsze znaczenie

I kiedy zobaczyłem te tysiące ludzi, które zamiast wypoczywać, bawić się, cieszyć życiem towarzyskim i rodzinnym spedzają trzy-cztery godziny, by oddać swój głos po to tylko, by opowiedzieć się za jakąś - dla każdego być może inną, ale jednakowo ważną - opcją rozwoju naszego kraju, uświadomiłem sobie, że to właśnie jest najbardziej nowoczesna i dojrzała forma patriotyzmu. Czegoś, co przestało być modne, czasem i dla niektórych stało się odrobinę wstydliwe. Coś, o czym jakiś już czas przestało się mówić. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że tymi, którym najbardziej zależało na oddaniu głosu byli przede wszystkim ludzie w wieku dwudziestu - trzydziestu paru lat. To niecodziennie się zdarza. Ludzie młodzi - pokolenie nieobojętne. Fajnie.


Chcesz - napisz: schumach@poczta.onet.pl


Komentarze

Ocena: 1.6/5 (9)

W temacie Cywilizacja

''Wszystko o Miriam'' - reality show

Spadkowe abecadło

10 sposobów na dobry sen

Marihuana dla każdego

Historia z kanarem i milicyją, czyli współczesny bareizm

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260