Kielce v.0.8

Nauka Technika
Wahadłowce wracają na orbitę

 drukuj stron�
Nauka Technika Świat Cywilizacja
Wys�ano dnia 05-02-2005 o godz. 02:13:54 przez pala1 11905

Loty mają zostać wznowione w maju -prowizoryczną datę startu promu kosmicznego z przylądka Canaveral wyznaczono na 12 maja. Ma to być pierwszy start wahadłowca od ponad dwóch lat, czyli od czasu katastrofy promu Columbia, który rozpadł się podczas podchodzenia do lądowania 1 lutego 2003 roku.

Zginęło 7 astronautów znajdujących się na jego pokładzie. Ustalono, że przyczyną katastrofy było uszkodzenie płytek termicznych na poszyciu jednego ze skrzydeł podczas startu. Płytka nie wytrzymała obciążenia podczas lądowania i doszło do rozerwania statku kosmicznego.

Astronauci będą w stanie naprawić powłokę w przypadku uszkodzenia podobnego do tego, które spowodowało katastrofę Columbii. Była to druga tragedia w historii startów wahadłowców. 28 stycznia 1986 tuż po starcie eksplodował Challenger. Zginęło również siedmiu członków załogi.

NASA dysponuje teraz trzema promami. Obecnie w kompleksie NASA na Florydzie trwają intensywne prace przygotowawcze do startu wahadałowca Discovery.

A potem Księżyc i Mars

Korespondent BBC podaje, że kolejna misja promu kosmicznego jest niezbędna do kontynuowania budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zewnętrzny zbiornik paliwa jest już na Florydzie. Tylko bowiem wahadłowce mają możliwość wyniesienia na orbitę kolejnych elementów stacji i precyzyjnego umieszenia ich w konstrukcji.

Specjaliści z NASA mają nadzieję, że po zakończeniu budowy podstawowych elementów stacji kosmicznej, będzie możliwe skoncentrowanie się na przygotowaniach do kolejnej wyprawy na Księżyc i pierwszego lotu człowieka na Marsa.
Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

Manta 10-02-2005 o godz. 23:03:19
szkoda ze nie jestem astronauta ;]] ale coz poradzic. Trzeba im zazdroscic ;]] spoko sprawa ale tzreba miec glowe nie od parady.
Error connecting to mysql