Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Walczymy o miliony dla Wietrzni i Krzemionek

 drukuj stronę
Świętokrzyskie
Wysłano dnia 02-07-2008 o godz. 13:00:00 przez sergio 1028

Pomóżmy Krzemionkom Opatowskim, Wietrzni i Chęcinom zdobyć miliony na inwestycje. Po raz pierwszy w historii nie minister, a każdy z nas może zdecydować, czy nasz projekt dostanie europejskie wsparcie.

Gra toczy się o setki milionów złotych z Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wpłynęło ponad 170 projektów. Spośród nich minister wybrała 24, z których 18 wpisała na listę główną, zaś pięć na rezerwową.

Projekt budowy Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wartego 59 mln zł, znalazł się na pierwszym miejscu listy rezerwowej. To tylko propozycja. O tym, które projekty mogą ostatecznie liczyć na dofinansowanie, zdecyduje minister, ale po konsultacjach społecznych. I tu jest ogromna rola do spełnienia dla mieszkańców regionu. - Mamy duże szanse na realizację inwestycji, ale bez pomocy ludzi nie damy rady. Resort przywiązuje ogromną wagę do konsultacji, potrzebujemy więc jak najwięcej głosów uzasadniających, dlaczego akurat ten projekt zasługuje na dofinansowanie - podkreśla Danuta Illg-Hadała, kierowniczka Referatu Funduszy i Projektów Strukturalnych Urzędu Miasta w Kielcach.

Wagę głosu społeczności lokalnej potwierdza fakt, że po raz pierwszy ministerstwo przygotowało specjalny formularz, do którego można wpisać swoje poparcie dla konkretnej inwestycji z krótkim uzasadnieniem, dlaczego akurat ten projekt wart jest dofinansowania.

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny to przede wszystkim budowa Centrum Geoedukacji "Wietrznia". Projekt zakłada urządzenie tam Galerii Ziemi z salami ekspozycyjnymi, w których będą prezentowane okazy geologiczne, sieć ścieżek dydaktycznych i punktów widokowych. Pomysłodawcy chcą też udostępnić sztolnie na Karczówce, gdzie wydobywano rudę ołowiu. W Krzemionkach Opatowskich zostanie wybudowany zespół wystawienniczo-konferencyjny wraz z parkingiem. Rozbudowy doczeka się Wioska Neolityczna, a istniejące pawilony naszybowe zostaną połączone estakadą. Z kolei na terenie gminy Chęciny na Górze Zamkowej zostaną ustawione tablice informacyjne, w Jaskini Piekło oczyszczony i udostępniony szyb górniczy, na Górze Zelejowej powstaną ścieżki edukacyjne i punkty widokowe, zaś na Górze Rzepka powstanie ekspozycja zbiorów geologicznych. Cały szlak zostanie odpowiednio oznakowany, począwszy od Krzemionek Opatowskich, poprzez Nową Słupię, Święty Krzyż, Wietrznię, Jaskinię Raj, aż po obiekty na terenie gminy Chęciny. Według planu inwestycja ma się rozpocząć w 2009, a zakończyć w 2011 roku.

Takich pieniędzy jak w Innowacyjnej Gospodarce nie ma w innych programach, jest to więc obecnie jedyna szansa na uratowanie Wietrzni od degradacji, a unikatowych Krzemionek Opatowskich od marginalizacji. - Inwestycje na Wietrzni pozwolą nam zabezpieczyć cenne okazy przed zniszczeniem, które przez cały czas postępuje, ucywilizować ten rejon Kielc i sprawić, żeby był bezpieczny dla odwiedzających. Kielce zyskają też kolejny teren wypoczynkowy - podkreśla Elżbieta Czajkowska, dyrektorka Geoparku Kielce.

W przypadku Krzemionek to ostatni moment, aby zacząć tworzyć infrastrukturę wokół kopalni, jeżeli poważnie myślimy o wpisaniu jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. - Jeżeli chcemy, aby Krzemionki były postrzegane jako perła Europy, musimy zmienić ich obecny wizerunek. Otoczenie kopalni nie przystaje do nowoczesnych standardów. Realizacja projektu pozwoli nam stworzyć produkt turystyczny z prawdziwego zdarzenia, a to może być pretekstem do wpisania tego obiektu na tak prestiżową listę - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.

Wyniki konsultacji społecznych, a co za tym idzie decyzję minister, poznamy za miesiąc.

* * *

Jak poprzeć świętokrzyski projekt

Formularz, na którym należy wpisać nazwę projektu i uzasadnienie swojego wyboru, można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Taki sam zamieściliśmy na naszej stronie www.kielce.gazeta.pl. Wypełniony formularz należy przesłać e-mailem do 20 lipca na adres: katarzyna.sitek@mrr.gov.pl.

Czytelników prosimy także o e-maile do "Gazety". Piszcie, czy nasz projekt zasługuje, Waszym zdaniem, na unijne wsparcie. Wszystkie opinie przekażemy ministerstwu. Nasz adres: redakcja@kielce.agora.pl


Monika Rosmanowska Gazeta Wyborcza


Komentarze

Ocena: 3.9/5 (45)

Powiązane video

W temacie Świętokrzyskie

Festiwal Wędrowania

Park Jurajski w Bałtowie

Młyn w Morawicy popularnym miejscem weselnym

Tajemnice Świętego Krzyża

Bałtów - nie tylko dinozaury

Szukamy Miss Lata!

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260