Kielce v.0.8

Cywilizacja
Wielka księżycowa ściema

 drukuj stron�
Cywilizacja Åšwiat
Wys�ano dnia 16-08-2009 o godz. 00:21:40 przez rafa 2181

JeÅ›li myÅ›licie, że ludzie niewierzÄ…cy w lÄ…dowanie na Srebrnym Globie majÄ… nie po kolei w gÅ‚owie, to co powiecie o tych, którzy uwierzyli w innÄ… mistyfikacjÄ™ – o wiele bardziej fantastycznÄ… niż lot na Księżyc - wszystko zdarzyÅ‚o siÄ™ półtora wieku przed lotem Apollo 11…



CaÅ‚a rzecz rozegraÅ‚a siÄ™ w 1835 roku na Å‚amach gazety „New York Sun”. 21 sierpnia zaczÄ™to reklamować przyszÅ‚y reportaż, a cztery dni później ukazaÅ‚ siÄ™ pierwszy z serii szeÅ›ciu artykułów dotyczÄ…cych niesamowitych odkryć na Księżycu. MiaÅ‚ ich dokonać sir John Herschel, jeden z najbardziej znanych astronomów tamtych czasów, przy użyciu potężnych teleskopów w obserwatorium na PrzylÄ…dku Dobrej Nadziei. WedÅ‚ug artykuÅ‚u astronom „rozwinÄ…Å‚ nowÄ… teoriÄ™ fenomenu komet”, „odkryÅ‚ planety w innych ukÅ‚adach gwiezdnych” i „rozwiÄ…zaÅ‚ lub skorygowaÅ‚ prawie każdy istotny problem z zakresu astronomii matematycznej”. Te fantastyczne zasÅ‚ugi budowaÅ‚y wiarygodność rzekomego odkrywcy i byÅ‚y jedynie preludium do najważniejszego – chodziÅ‚o oczywiÅ›cie o… życie na Księżycu. I to inteligentne.

Artykuł opisywał niesamowite, fantastyczne księżycowe zwierzęta: stada bizonów i kóz, niebieskie jednorożce chodzące na dwu nogach, bezogoniaste bobry oraz podobne do kul wodno-lądowe stwory toczące się na brzegach morza. A także sielankową scenerię: rozległe lasy, morza, piękne plaże. Przede wszystkim jednak Herschel zaobserwował ponoć ślady inteligencji. Nie dość, że chodzące bobry miały budować chaty i palić ogniska, to jeszcze powierzchnię luny zamieszkiwali vespertilio homo, podobne do nietoperzy skrzydlate humanoidalne istoty zbierające się wokół świątyń-piramid w liliowym kolorze i o złotych dachach.

Tekst spowodowaÅ‚ spore poruszenie i dyskusje, dlatego niektórzy dziennikarze konkurencyjnych gazet próbowali dotrzeć do samego Herschela, który szybko zmÄ™czyÅ‚ siÄ™ i zirytowaÅ‚ tÅ‚umaczeniem, że nie tylko nie zaobserwowaÅ‚ życia na Księżycu, ale też nie popeÅ‚niÅ‚ żadnego z pozostaÅ‚ych przeÅ‚omowych odkryć mu przypisywanych. Seria artykułów w „New York Sun” byÅ‚a kompletnÄ… mistyfikacjÄ…. Fikcyjny byÅ‚ też autor tekstu, domniemany towarzysz i uczeÅ„ sir Johna, dr Andrew Grant.

WÅ‚aÅ›ciwym autorem prawdopodobnie byÅ‚, choć sam siÄ™ do tego nigdy nie przyznaÅ‚, Richard A. Locke, wyksztaÅ‚cony w Cambridge reporter, który w owym czasie pracowaÅ‚ dla „New York Sun”. Podejrzenia padÅ‚y na jeszcze dwie osoby: Jeana-Nicolasa Nicolleta, francuskiego astronoma przebywajÄ…cego wówczas w Ameryce, oraz Lewisa Gaylorda Clarka, redaktora „Knickerbocker Magazine”, jednak ich udziaÅ‚ nigdy nie zostaÅ‚ udowodniony. Celem Locke’a byÅ‚o prawdopodobnie stworzenie sensacyjnej historii, która podreperowaÅ‚aby sprzedaż gazety, i oÅ›mieszenie pojawiajÄ…cych siÄ™ wówczas co chwilÄ™ dość gÅ‚upich teorii astronomicznych.

A tych ostatnich naprawdÄ™ nie brakowaÅ‚o: zupeÅ‚nie prawdziwy profesor astronomii z Monachium, Franz von Paula Gruitghuisen, opublikowaÅ‚ w 1824 roku artykuÅ‚ „Odkrycie wielu istotnych Å›ladów po mieszkaÅ„cach Luny, a w szczególnoÅ›ci jednego z ich kolosalnych budynków”. Oprócz tytuÅ‚owej rewelacji dowodziÅ‚ w nim, że zaobserwowaÅ‚ na powierzchni Księżyca pasma o różnych odcieniach, które wedÅ‚ug niego Å›wiadczyÅ‚y o bogactwie stref klimatycznych. Innym przykÅ‚adem byÅ‚ wielebny Thomas Dick, nazywany od tytuÅ‚u swojej książki „chrzeÅ›cijaÅ„skim filozofem”, który obliczyÅ‚, że UkÅ‚ad SÅ‚oneczny liczy 21 bilionów mieszkaÅ„ców, a sam Księżyc ponad cztery miliardy. O dziwo dzieÅ‚ka Dicka byÅ‚y bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i miaÅ‚y wielu fanów wÅ›ród intelektualistów, zaczytywaÅ‚ siÄ™ nimi ponoć poeta i filozof, przywódca transcendentalistów Ralph Waldo Emerson.

Nie jest do koÅ„ca jasne, czy wszyscy czytelnicy uwierzyli w kÅ‚amstwo, czy tylko traktowali artykuÅ‚y jako dobrÄ… zabawÄ™. Wielu Å›wiadków mówiÅ‚o później, że byÅ‚ to temat rozmów numer jeden, również w Å›rodowiskach akademickich intelektualistów. Ba, ponoć pewni misjonarze z Massachusetts wyrazili chęć wysÅ‚ania swoich przedstawicieli, by nawracać i cywilizować ludzi-nietoperzy. AtmosferÄ™ nakrÄ™caÅ‚y konkurencyjne dzienniki, które nieco panicznie podeszÅ‚y do caÅ‚ej sprawy i obraÅ‚y dwojakÄ… drogÄ™ postÄ™powania wobec rewelacji „NYS”. Niektórzy wykazywali siÄ™ sceptycyzmem i od poczÄ…tku za wszelkÄ… cenÄ™ dowodzili, że artykuÅ‚y sÄ… jedynie rozrywkowÄ… mistyfikacjÄ…. Inni jednak udawali, że majÄ… dostÄ™p do oryginalnych prac Herschela i przedrukowywali teksty „NYS”.

A sama gazeta znakomicie na tym wyszÅ‚a. Jej nakÅ‚ad wzrósÅ‚ do 15 tysiÄ™cy dziennie (a w porywach osiÄ…gaÅ‚ nawet 20 tysiÄ™cy) i – co najciekawsze – pozostaÅ‚ na takim poziomie, nawet gdy księżycowa gorÄ…czka wygasÅ‚a i chyba każdy przekonaÅ‚ siÄ™, że sprawa byÅ‚a mistyfikacjÄ…. DoszÅ‚o do tego dopiero po kilkunastu tygodniach, choć „NYS” sam nigdy nie przyznaÅ‚ siÄ™ do oszustwa – 16 wrzeÅ›nia zamieÅ›ciÅ‚ tylko felieton rozważajÄ…cy takÄ… możliwość, który jednak w wielu miejscach stawiaÅ‚ wrÄ™cz przeciwnÄ… tezÄ™. A finaÅ‚ caÅ‚ej historii? Jakie jeszcze rewelacje odkryto o ludziach-nietoperzach? Å»adnych – w pewnym momencie gazeta po prostu napisaÅ‚a, że teleskop Herschela pozostawiony w ciÄ…gu dnia na sÅ‚oÅ„cu zadziaÅ‚aÅ‚ jak soczewka i spaliÅ‚ laboratorium naukowca.

Fragment z reportażu zamieszczonego 27 sierpnia 1835 roku:

„Of animals, he classified nine species of mammalia… The last resembles the beaver of the earth in every other respect than in its destitution of a tail, and its invariable habit of walking upon only two feet. It carries its young in its arms like a human being, and moves with an easy gliding motion. Its huts are constructed better and higher than those of many tribes of human savages, and from the appearance of smoke in nearly all of them, there is no doubt of its being acquainted with the use of fire. Still its head and body differ only in the points stated from that of the beaver, and it was never seen except on the borders of lakes and rivers, in which it has been observed to immerse for a period of several seconds”.

Jakub Gałka

Źródło: Magazyn kultury popularnej "Esensja"

Direct link



Komentarze

Error connecting to mysql