Kielce v.0.8

Kuchnia
Witajcie pomidory!

 drukuj stron�
Kuchnia Świat
Wys�ano dnia 09-08-2010 o godz. 21:50:28 przez rafa 5548

W okresie letnim królem warzyw na naszych stołach jest pomidor - jego ojczyzna to Ameryka Południowa, gdzie uprawiany jest już od 8 tysięcy lat i gdzie wciąż można spotkać jego dzikie krzewy.



Pomidory dotarły do Europy za sprawą Kolumba. Do Polski zaś, podobnie jak i wiele innych warzyw, sprowadziła je królowa Bona. Od tej pory zawładnęły niepodzielnie naszą kuchnią, stając się niezbędnym składnikiem wielu dań. Doceniamy nie tylko jego walory smakowe, lecz także zdrowotne. Zachwyt nad pomidorem doczekał się piosenki wykonanej przez Kabaret Starszych Panów, którzy śpiewają tak:

„To cóż, że jeść ja będę zupy i tomaty
Gdy pomnę wciąż wasz świeży miąższ ...
w te witaminy przebogaty...
Addio pomidory, addio utracone
Przez długie, złe miesiące wasz zapach będę czuł.”


W myśl powyższych słów, lista zalet pomidora przedstawia się tak:

• niska kaloryczność pomidora oraz niewielki indeks glikemiczny są elementami pożądanymi w diecie odchudzającej, cukrzycowej oraz w dietach po przebytych chorobach krążeniowych,
• potas znajdujący się w pomidorach utrzymuje prawidłowy rytm serca, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni,
• są źródłem tzw. przeciwutleniaczy, które mają swój udział w zapobieganiu chorobom krążenia oraz niektórym rodzajom nowotworów,
• są zasobem witamin (głównie C i E) - witamina C zwiększa stopień dotlenienia skóry oraz wzmacnia drobne naczynia krwionośne, ożywiając ją i dodając blasku, a witamina E chroni przed powstawaniem zmarszczek i przedwczesnym starzeniem się,
• korzystnie działa na urodę nie tylko w diecie, lecz także w zastosowaniu zewnętrznym: smarowanie twarzy lub rąk sokiem pomidorowym rozjaśniania przebarwienia i łagodzi zmiany trądzikowe,
• ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego pomidor do swojego jadłospisu powinny wprowadzić kobiety oczekujące dziecka, a także osoby znerwicowane i żyjące w ciągłym stresie, bowiem warzywo to ma właściwości uspokajające i kojące nerwy.

Warto zatem wykorzystać sezon i spożywać je świeże. Możemy przygotować z nich przetwory, które w okresie zimy zapewnią nam zróżnicowane menu a także z powodu wygody w czasie przyrządzania potraw.

Na przetwory z pomidorów najlepszy są owoce mocno dojrzałe, zdrowe i świeże. Jeżeli owoce mają tak zwaną zieloną piętkę, należy ją odkroić, ponieważ pogarsza smak i kolor przetworu.

Przecier pomidorowy


Składniki:
na każdy kilogram pomidorów
½ łyżeczki cukru
¼ łyżeczki soli

Wykonanie:
Pomidory sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórki – nie musimy tego robić bardzo dokładnie. Każdy pomidor pokroić w drobną kostkę i wrzucić do garnka z grubym dnem. Gotować na małym ogniu, często mieszając przez 1,5 godziny. Teraz musimy przetrzeć całość przez sito. W tym celu umieszczamy sito na innym garze, wrzucamy na nie trochę sosu i przecieramy go drewniana łyżką. W ten sposób na sicie zostaną skórki, ziarna i twarde nierozgotowane części. Można też skorzystać ze specjalnego przecieraka. Gar z przetartym sosem ustawiamy na małym ogniu i ponownie gotujemy około 1 godziny aby odparować wodę. Pod koniec gotowania dodajemy przyprawy i jeszcze kilka minut gotujemy. Do gorących, wyparzonych w piekarniku słoików nalewamy gorący sos, zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do całkowitego wystudzenia.
Możemy też przygotować przeciery smakowe – z czosnkiem lub ziołami. Postępujemy identycznie ale pod koniec gotowania oprócz soli i cukru można dodać zmiażdżony czosnek (na kilo pomidorów 4-5 ząbków) lub oregano, bazylię (na kilo pomidorów 2 łyżeczki ziół).

Ketchup domowy


Składniki:
3 kg pomidorów
2 duże cebule
Przyprawy: sól, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, papryka ostra i słodka – po szczypcie, 3-5 liści laurowy, 5 ziarenek ziela angielskiego, 5 ziarenek pieprzu
1/3 szklanki cukru
1/2 szklanki musztardy
2 łyżki octu

Wykonanie:

Pomidory i cebulę pokroić w kawałki, lekko posolić i gotować na małym ogniu przez co najmniej godzinę. Następnie przetrzeć przez sito lub skorzystać ze specjalnego przecieraka. Otrzymany przecier gotować przez 2-3 godziny często mieszając i odstawić w chłodne miejsce. Na drugi dzień dodać pozostałe składniki oprócz octu i ponownie gotować na bardzo małym ogniu około 2 godzin. Im dłużej gotujemy tym jest gęstszy. Łyżką cedzakową wyjąć grube przyprawy, ewentualnie dosolić i dodać ocet. Jeżeli chcemy otrzymać ketchup pikantny to doprawiamy go obficie ostrą mieloną papryką i pieprzem wg własnego uznania. Gorący ketchup wlać do wyparzonych słoików i pasteryzować około 20 min.
I tym oto sposobem możecie zgromadzić w swojej spiżarni zapas pysznych „pomidorków”, które mogą być bazą do przygotowania różnych potraw np. szybkiego obiadu.

Szybkie spaghetti

Gotujemy makaron spaghetti – zawsze al dente. W tym czasie na patelni podgrzewamy łyżkę oliwy z oliwek, wlewamy słoiczek przecieru, przyprawiamy ziołami (oregano, bazylia), ewentualnie zmiażdżonym ząbkiem czosnku i dusimy przez 2-3 min. Teraz wystarczy odcedzić makaron, wyłożyć na talerz, polać sosem i posypać startym parmezanem – szybki obiad lub kolacja gotowa w 15 min. A do tego smakuje super bo gotowy sos kupiony w sklepie nie dorówna naszemu domowemu.
Tak przygotowany sos jest też znakomity do pizzy.

Expresowa zupa pomidorowa


Do litra gorącej wody wrzucamy 2 kostki bulionu drobiowego i dokładnie mieszamy. Wlewamy słoiczek naszego przecieru i gotujemy przez 3 min. na małym ogniu. Doprawiamy 2 łyżkami śmietany i szczyptą mielonego pieprzu. Podajemy z makaronem lub ryżem i koniecznie posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki.

Domowy przecier pomidorowy jest doskonały do każdego dania i polecam używać go zamiast sklepowego koncentratu. Smak i zapach potraw z jego wykorzystaniem przypominać będzie Wam świeżego pomidorka, o którym z taką tęsknotą śpiewali Starsi Panowie.
A domowy ketchup przyprawiony wg indywidualnych gustów smakowych na pewno na stałe „zaprzyjaźni się” z pizzą, kanapką bądź Waszymi frytkami.


Smacznych pomidorków życzy Frog!


Komentarze

Error connecting to mysql