Kielce v.0.8

Fotografia
Wykluczone i Znaki - fotograficzne

 drukuj stronę
Fotografia Recenzje
Wysłano dnia 03-07-2011 o godz. 18:37:05 przez rafa 5537

Wernisaż wystaw fotograficznych „Wykluczone!.?” (laureaci 2007 – 2010) oraz „Znaki” zorganizowany został 17 czerwca w Bazie Zbożowej. Organizatorzy:  Ośrodek Kultury „Baza Zbożowa” w Kielcach i Stowarzyszenie „Zenit” we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Postępu STEP z Warszawy, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.Wykluczone!.?

Wystawa fotografii pt. „Wykluczone!.?” jest autorstwa laureatów konkursu z lat 2007-2010 zorganizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP z Warszawy oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Swoje prace zaprezentowali następujący zwycięzcy: Marek Stańczyk– „Panoramy wnętrz Huty Kościuszko” (2007), Marek Locher – „Śląsk – strefa wykluczona” (2007 – II nagroda), Agnieszka Żychska – „Nie wykluczone przez fotografów” (2008), Piotr Ostrowski – „Bajka o smutnej stoczni” (2009), Paweł Chmielewski – „Domki – interior tuż obok” (2010)

Konkursy ten miały charakter interdyscyplinarny – obejmowaly dzieła fotograficzne, filmowe, architektoniczne, instalacje. Jest jednym z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć zajmujących się obszarami zdegradowanymi przez cywilizację. Ich tematem były opuszczone, zaniedbane, wymarłe, zdewastowane, porzucone miejsca, domy, dworce, obiekty przemysłowe, stare kina, tereny i rzeczy. To wszystko, co straciło swoją społeczną funkcję i – albo zyska nową albo ulega degradacji. Większość spośród zgłaszanych dzieł stanowią fotografie. Na czwartą edycję wpłynęło ponad 800 prac od 163 autorów.
Marek Stańczyk z Siemianowic Śląskich, nagrodę otrzymał za fotografie wnętrz chorzowskiej Huty „Kościuszko” (Chorzów). Zajmuje się fotografią komercyjną i dokumentacją, w formie panoram, przemysłowych terenów Górnego Śląska.
Marek Locher z Katowic, grafik komputerowy, członek ZPAF zajmuje się fotoreportażem obrazującym miejsca i życie mieszkańców starych śląskich dzielnic robotniczych. Od kilku lat nieprzerwanie realizuje swój główny cykl zdjęć pod ogólną nazwą Rejestracja Zmian Śląskiego Krajobrazu.
Agnieszka Żychska ze Świnoujścia jest nauczycielką języka angielskiego i filozofii. Główne jej zainteresowania fotograficzne to: morze i to co się z morzem związane. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej.
Piotr Ostrowski z Gdańska, nagrodzony został za „nieprzegadane, a jednocześnie niepowierzchowne zdjęcia”, które dokumentują ostatnie chwile stoczni.
Paweł Chmielewski z Kielc, dziennikarz, dramaturg, zajmuje się fotografią artystyczną, prowadzi galerię w „Bazie Zbożowej”. Główne jego zainteresowania to realizowane przez kilka lat cykle zdjęć obszarów postindustrialnych.

Znaki

Na wystawę „Znaki” złożyły się prace fotograficzne: Agnieszki Łuczyńskiej „Niezapomniane”, Tomasza Kozłowskiego „Gesty”, Pawła Chmielewskiego „Siedem” i Waldemara Musika „Okruchy czasu”
Agnieszka Łuczyńska, kielczanka, uprawia malarstwo i fotografię, interesuje się ceramiką i „pisaniem ikon”. O swoich zdjęciach mówi: „Niezapomniane” to cykl zdjęć obrazujących ruiny zabytkowych budowli. Ruiny to znaki czasu. Budzą w nas grozę, ciekawość, przekazują wiedzę o minionych wiekach. Odrealniony świat pozwala na stworzenie klimatu magii wokół tych miejsc, które nigdy nie wrócą do życia. Fotografie powstawały poprzez nałożenie dwóch zdjęć, z których jedno powstało na podkładzie malarskim.
Waldemar Musik, kielczanin, przez ostatnie lata zajmujący się rzemiosłem artystycznym. Jego pasją jest fotografia i grafika komputerowa. „Okruchy czasu” to cykl fotomontaży, wykorzystujących stare zdjęcia z rodzinnego archiwum, eksperymentujących z treścią i formą.
Tomasz Kozłowski, kielczanin jest laureatem kilku konkursów fotograficznych („Kielce inaczej”, „Zabytki powiatu kieleckiego”, „Magiczne Kielce”), uczestnikiem wystaw indywidualnych i zbiorowych. „Gesty” w „Znakach” są zwiastunem dużego projektu gdzie dłoń (dłonie) ludzkie opowiadają różne historie. Czasem śmieszne, czasem refleksyjne, innym razem ironiczne. Gesty te znane, najpopularniejsze w przewrotnej interpretacji.

Praca pt. „Siedem” Pawła Chmielewskiego, to zamknięta w formach bliskich martwej natury interpretacja siedmiu grzechów głównych. Jest to próba wywołania refleksji i odpowiedzi na pytanie jak we współczesnym, stechnicyzowanym świecie można pojmować symbole i pojęcia istniejące w sztuce europejskiej od wieków.

Baza Zbożowa
jest ośrodkiem kultury powołanym w 2006 r. na terenie dawnej bazy transportowej milicji. Na obszarze zajmującym ponad 5 tys. metrów kwadratowych – w przestrzeni postindustrialnej – organizowane są regularnie koncerty, spektakle teatralne, festiwale sztuki, warsztaty i wystawy.
Apis


Komentarze

Ocena: 3.0/5 (289)

Powiązane video

W temacie Fotografia

W jaki sposób fotografia zmieniła rozumienie sztuki?

Tsunami na Telegrafie

Wszystkie dzieci świata - Konkurs Fotograficzny

Kielce na starej fotografii

''Życie jest piękne'' - konkurs fotograficzny

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260