Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Zjedli ponad 100 litrów zalewajki

 drukuj stronę
Świętokrzyskie Recenzje Kuchnia Kultura Muzyka
Wysłano dnia 20-09-2010 o godz. 20:04:11 przez rafa 5225

I Świętokrzyskie Święto Zalewajki zakończone sukcesem. Impreza odbyła się w niedzielę 19 września przy Murze Oporowym w Bobrzy w gminie Miedziana Góra. Najważniejszym elementem wydarzenia był konkurs na najlepszą zalewajkę. Jury pod przewodnictwem pana Adama Jarubasa marszałka województwa świętokrzyskiego (w składzie: Maciej Lubecki wójt gminy Miedziana Góra, kpt. Robert Kopacz z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach i Jakub Janyst wiceprezes Fundacji Rozwoju Kielc) wybrało zalewajkę „spod poduchy” przygotowaną przez Gospodarstwo Agroturystyczne „Harlejówka” z miejscowości Wiśniowa-Poduchowna w gminie Staszów.

W opinii Jakuba Janysta pomysłodawcy Świętokrzyskiego Święta Zalewajki, „najważniejszy w zalewajce jest zakwas i smak ziemniaków”, a samo święto powstało po to, żeby przypominać o lokalnych tradycjach kulinarnych i je kultywować”. Z kolei Rafał Wolski prezes Fundacji Rozwoju Kielc uważa, że „taka impreza, jak ta w Bobrzy jest doskonałą promocją lokalnej kuchni, dzięki czemu można wypromować Kielce i województwo świętokrzyskie. Za tym idą inwestorzy i walka z bezrobociem”.

Na scenie prezentował się kabaret Scyzorlandia, czyli Czarownica Świętokrzyska Łysicora i Zbój Mey-dey. Duet przedstawił swoje najlepsze skecze i poprowadził konkursy dla publiczności. Wartościowe nagrody zostały ufundowane przez Fundację Rozwoju Kielc, stowarzyszenie fotograficzne CK Foto i gminę Miedziana Góra. Oczywiście nie mogło zabraknąć również występów zespołów ludowych. Publiczność oklaskiwała dwa lokalne koła gospodyń wiejskich - „Macierzankę” i „Bobrzanki”. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miedzianej Górze przedstawiły też program artystyczny opisujący historię pierwszego w Polsce Zakładu Wielkopiecowego w Bobrzy. Pod koniec imprezy wystąpiła 9-letnia, ale już utytułowana solistka Julia Piętek. Jej głos oczarował publiczność, która nagrodziła ją gromkimi brawami.

Uczestnicy I Świętokrzyskiego Święta Zalewajki mieli też możliwość obejrzenia pokazów ginących zawodów, udziału w konkursie strzeleckim, zakupu sztuki rękodzielniczej, a nawet oddania krwi w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Swoje punkty informacyjne otworzyli Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach, którego przedstawiciele informowali o zawodowej służbie wojskowej i Narodowych Siłach Rezerwowych oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, której przedstawiciel informował o możliwościach skorzystania ze środków unijnych.

Zwieńczeniem I Świętokrzyskiego Święta Zalewajki był koncert rockowego zespołu Rock'a'Feler. Panowie zagrali piosenkę "Kielce - moje miasto", która od tej pory promuje stolicę województwa świętokrzyskiego. Piosenka powstała z inicjatywy Rafała Wolskiego prezesa Fundacji Rozwoju Kielc. Tak bardzo spodobała się publiczności, że Rock'a'Feler musiał bisować.


Autor zdjęcia: Anna Benicewicz-Miazga/CK Fot


Komentarze

Ocena: 3.6/5 (488)

W temacie Świętokrzyskie

Park Jurajski w Bałtowie

Młyn w Morawicy popularnym miejscem weselnym

Tajemnice Świętego Krzyża

Bałtów - nie tylko dinozaury

Słopiec

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260