Kielce v.0.8

Kultura
Łyk Kultury

 drukuj stron�
Kultura Kultura Świętokrzyskie
Wys�ano dnia 09-07-2014 o godz. 13:08:49 przez bozena 9641

„Łyk Kultury” to cykl ośmiu jednodniowych pikników edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży, które zorganizowane zostaną w ośmiu różnych lokalizacjach w Ostrowcu Św. w okresie wakacji.



Głównym elementem pikników będzie mobilna czytelnia, w której znajdą się najnowsze książki o sztuce i kulturze skierowane do dzieci i młodzieży. Każdy bezpłatnie będzie mógł korzystać z czytelni przez osiem godzin trwania każdego z pikników. Czytelnicy znajdą dla siebie wygodne leżaki, by w komfortowych warunkach spędzić czas z książką.

Dodatkowo zorganizowanych zostanie siedem różnorodnych bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez animatorów kultury ze Stowarzyszenia Nie z tej Bajki, które rozbudzą kreatywność wśród dzieci i młodzieży. Tematyka warsztatów zaplanowana została tak, by każdy znalazł swoje pole ekspresji. Odbędą się następujące warsztaty: kuglarskie, dizajnerskie, czytelnicze, fotograficzne, warsztaty gier ulicznych i z historii sztuki. Każdy piknik odbywać się będzie w godzinach od 10.00 do 18.00.

Miejsca i daty „Łyku Kultury”:
1) Płyta Rynku – 15 lipca
2) Park Fabryczny (przy ul. Traugutta) – 16 lipca
3) Park XXV-lecia (przy ul. Kopernika) – 17 lipca
4) Plac zabaw na os. Pułanki (okolice bloku nr 7 i 8) – 18 lipca
5) Plac zabaw na os. Słonecznym (obok „budowlanki”) - 4 sierpnia
6) Plac zabaw na os. Ogrody – 5 sierpnia
7) Boisko na os. Rosochy (okolice ul. Słonecznej) – 6 sierpnia
8) Plac zabaw w Rynku w Denkowie – 7 sierpnia
W razie niepogody daty wydarzeń mogą ulec zmianie o czym poinformujemy na stronie www.nieztejbajki.art.pl oraz na Facebook'u.

Szczegółowy opis warsztatów:

warsztaty kuglarskie – obejmować będą naukę żonglowania, kręcenia talerzami, chodzenia na szczudłach, wielkie bańki mydlane i slac line (rodzaj liny do chodzenia). Trzy razy dziennie odbędzie się żonglerskie show dla zebranej publiczności w wykonaniu prowadzącego. Żonglerka idzie w parze z czytaniem, gdyż wpływa na koordynację między lewą a prawą półkulą mózgu.
Warsztaty poprowadzi zawodowy cyrkowiec Rafał Biesiada.

warsztaty dizajnerskie – nauka tworzenia własnego wzoru na t-shirtach. Uczestnicy warsztatów pod okiem plastyków wykonają według własnego pomysłu wzór, następnie za pomocą farb samodzielnie naniosą go na przygotowane przez organizatora koszulki, które po warsztatach zostaną im podarowane. Warsztaty będą uczyć podstaw projektowania i uwrażliwiać na samodzielne działania plastyczne.
Warsztaty poprowadzą artyści Agnieszka Połaniecka i Marcin Jedlikowski.

warsztaty czytelnicze – w zakres tych zajęć wchodzą: warsztaty literackie - tworzenie „techniką swobodnego tekstu” Celestyna Freineta, projektowanie własnej książki, głośnie czytanie dzieciom ciekawych książek z biblioteki. Warsztaty mają na celu pobudzenie u ich uczestników potrzebę obcowania z książką i uświadomienie, że czytanie może stać się przyjemnością i przygodą, a nie nudnym obowiązkiem. „Technika swobodnego tekstu” wyzwala naturalną dziecięcą potrzebę tworzenia i inspiruje do nowych poszukiwań i działań.
Warsztaty poprowadzi Katarzyna Mazan, polonistka i kulturoznawczyni.

warsztaty fotograficzne – dotyczyć będą fotografii otworkowej (pinhole) i skierowane są dla młodzieży. Zajęcia obejmować będą budowę prostego aparatu z pudełka od zapałek, naukę wykonywania zdjęć i przeprowadzenie pleneru fotograficznego. Warsztat uczy całego procesu fotografii otworkowej, którą charakteryzują niespotykane kolory, zaskakujące zniekształcenia perspektywy, miękki, malarski obraz. Dużą rolę w tej fotografii odgrywa przypadek, który pozwala wyjść poza konwencje widzenia i fotografowania.
Prowadzący warsztaty - Wojciech Mazan, historyk sztuki, fotograf.

warsztaty gier ulicznych - przypomnienie integracyjnych gier ulicznych niezwykle popularnych w przeszłości m.in.: kultowa gra w kapsle zwana „wyścigiem pokoju”: zawodnicy pstrykają na zmianę swoje kapsle, wygrywa ten, kto pierwszy swoimi kapslami pokona tor przeszkód lub wyznaczoną trasę. Dodatkowo do dyspozycji będzie ringo, kometka, bule, guma do skakania. Warsztaty mają uczyć dzieci różnorodnych, zapomnianych dziś, form zabaw na świeżym powietrzu.
Prowadzący warsztaty Maciej Biedka.

warsztaty z historii sztuki - zajęcia dotyczą nauki odczytywania i rozumienia dzieł malarskich. W prosty i łatwy sposób, z dużą ilością materiału wizualnego, zaprezentowane zostaną typy i techniki malarskie. Wyjaśnione zostaną także terminy związane z malarstwem oraz poszczególne elementy obrazu. Zajęcia podsumowuje próba znalezienia powodu dlaczego malarz namalował dany obraz, kim jest osoba na obrazie, kim ona jest dla autora, itp. Po pogadance odbędzie się wspólne tworzenie kolarzy na bazie przedstawionych obrazów. Prowadząca Jowita Paszko, animatorka kultury, malarka.

Organizator: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
www.nieztejbajki.art.pl

Cykl wydarzeń finansowany z dotacji celowej udzielonej z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w 2014 roku w ramach zadania „Łyk Kultury. Cykl ośmiu pikników edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży z Ostrowca Św.”


Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki


Komentarze

Error connecting to mysql