Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Åšladami Jacka Londona w Dawson City

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże Świat
Wys�ano dnia 31-05-2011 o godz. 22:30:04 przez rafa 4609

Maciej Andrzej ZarÄ™bski – lekarz, pisarz, regionalista, wydawca, podróżnik, animator kultury – mieszkaniec ZagnaÅ„ska, gdy znalazÅ‚ siÄ™ w Dawson City w póÅ‚nocno-zachodniej Kanadzie postanowiÅ‚ podążać Å›ladami Jacka Londona. Wspomnienia tego wysÅ‚uchaÅ‚ Andrzej Piskulak



Jest 23 lipca 2009 roku. Tego dnia dziwnym zrzÄ…dzeniem losu znalazÅ‚em siÄ™ w Dawson City, w póÅ‚nocno-zachodniej Kanadzie, miasteczku stanowiÄ…cym miejsce wypadu na AlaskÄ™. Jest niezwykle urokliwe, posiada interesujÄ…cÄ… zabudowÄ™. Przez chwilÄ™ przystajÄ™ przy jednym z hoteli.



Równie interesujÄ…co prezentujÄ… siÄ™ mieszkaÅ„cy miasteczka. Oto spacerujÄ…ca ulicÄ… uÅ›miechniÄ™ta, urodziwa dama. Jej ubiór nawiÄ…zuje do czasów wiktoriaÅ„skich. W rozmowie okazuje siÄ™, że jest aktorkÄ… miejscowego teatru.



Swoje pięć minut, liczÄ…ce obecnie kilkuset mieszkaÅ„ców, Dawson City przeżywaÅ‚o na przeÅ‚omie XIX i XX wieku w zwiÄ…zku z gorÄ…czkÄ… zÅ‚ota. Jej poczÄ…tkiem byÅ‚o odkrycie w sierpniu 1896 roku przez George’a Carmacka bogatej żyÅ‚y zÅ‚ota, nieopodal ujÅ›cia rzeki Klondike do Jukonu, w potoku nazwanym przez niego Bonanza. Wkrótce u ujÅ›cia Klondike wyrosÅ‚a osada Dawson City, legendarne zÅ‚ote miasto wÅ›ród Å›niegów. NiedÅ‚ugo potem przez sÅ‚ynnÄ… BiaÅ‚Ä… PrzeÅ‚Ä™cz, zwanÄ… także DiabelskÄ… PrzeÅ‚Ä™czÄ…, maszerowali poszukiwacze zÅ‚ota z alaskaÅ„skiej miejscowoÅ›ci Skagway do leżącego w pobliżu Dawson City Klondike. Do Skagway przybywali drogÄ… morskÄ… z caÅ‚ej Ameryki. W drodze liczÄ…cej blisko pięćset mil korzystali z pomocy transportu konnego.

TysiÄ…ce martwych koni znaczyÅ‚o ten marsz po zÅ‚ote runo. StÄ…d trasa przez BiaÅ‚Ä… PrzeÅ‚Ä™cz nosi także nazwÄ™ Szlaku Martwych Koni. Los nie szczÄ™dziÅ‚ również samych poszukiwaczy zÅ‚ota. Wielu z nich nie dotarÅ‚o do miejsca przeznaczenia. Jednym z amatorów zÅ‚otego runa byÅ‚ Jack London, który co prawda zÅ‚ota nie znalazÅ‚, ale poznaÅ‚ wielu ciekawych ludzi. Ich losy opisane w licznych powieÅ›ciach przyniosÅ‚y Londonowi nie tylko sÅ‚awÄ™ dobrego pisarza, ale i pieniÄ…dze. ZatrzymujÄ™ siÄ™ oto przed kabinÄ… pisarza, poÅ‚ożonÄ… na terenie tzw. Jack London Centre.

Jest niepozornÄ… chatkÄ…, szczególnie w porównaniu z sÄ…siednim okazaÅ‚ym budynkiem peÅ‚niÄ…cym rolÄ™ muzeum pisarza. W jej wnÄ™trzu znajduje siÄ™ miejsce do spania oraz część kuchenna. Zastanawiam siÄ™, jak niewiele w tamtych czasach potrzebowaÅ‚ do życia poszukiwacz zÅ‚ota. Oczami wyobraźni widzÄ™ w tych prymitywnych warunkach mÅ‚odego Jacka Londona. Jak żyÅ‚, czy mieszkaÅ‚ tu sam, czy ze swym przyjacielem wilczurem? Z pewnoÅ›ciÄ… przez okres pobytu Londona w 50-tysiÄ™cznym wówczas Dawson City (koniec zimy i wiosna 1898 roku) w swojej chacie przyjmowaÅ‚ wielu goÅ›ci. Byli wÅ›ród nich ludzie różnego zawodu i pochodzenia. Nie brakowaÅ‚o i doktora, i sÄ™dziego, a nawet profesora uniwersytetu. ChatÄ™ Londona odwiedzali nie tylko poszukiwacze zÅ‚ota, ale i traperzy, starzy pionierzy, naiwni nowicjusze, Indianie, konni policjanci. Każdemu z nich, z pewnoÅ›ciÄ… goÅ›cinny gospodarz, pozwalaÅ‚ siÄ™ wypowiedzieć, chÄ™tnie wsÅ‚uc******Ä…c siÄ™ w ich opowieÅ›ci, na kanwie których powstaÅ‚y napisane wkrótce nowele i opowiadania. M.in. w Dawson City Lodon poznaÅ‚ Elama Harnisha, zwanego „ZÅ‚oty dzieÅ„”, który zostaÅ‚ bohaterem powieÅ›ci pisarza pod tym samym tytuÅ‚em. PrzyjaźniÅ‚ siÄ™ z Emilem Jansenem, prototypem niezapomnianego Malemute Kida.

W jego chacie nie tylko poruszane byÅ‚y sprawy zwiÄ…zane z poszukiwaniem cennego kruszcu; dyskutowano także o socjalizmie, pochodzeniu czÅ‚owieka, teorii Darwina. Te problemy byÅ‚y dla gospodarza niemniej ważne niż wydobywanie zÅ‚ota, dzieje Alaski i przygody jej mieszkaÅ„ców. Podczas wieczornych spotkaÅ„ w swojej chacie pisarz skrzÄ™tnie zapisywaÅ‚ niecodzienne, nieszablonowe losy swoich goÅ›ci: awanturników, Å‚owców przygód, różnej maÅ›ci szulerów i kombinatorów. Jest pewne, iż w tym miasteczku w niecodziennych przecież trudnych warunkach bytowania nabieraÅ‚a ksztaÅ‚tów jego osobowość pisarska. I nie należy siÄ™ także dziwić, że zÅ‚ota w pobliskim Klondike nie znalazÅ‚.

Latem 1898 roku London ciężko zachorowaÅ‚ na szkorbut. StaÅ‚o siÄ™ to bezpoÅ›rednim powodem jego decyzji o powrocie do Stanów. WracaÅ‚ zadowolony, pomimo bowiem braku sukcesów w poszukiwaniu zÅ‚ota, podczas kilkumiesiÄ™cznej alaskaÅ„skiej przygody pisarz zebraÅ‚ spory materiaÅ‚ dokumentacyjny, który w peÅ‚ni wystarczyÅ‚ mu na kilka dobrych lat. W czerwcu wraz z dwoma towarzyszami w maÅ‚ej Å‚odzi pÅ‚ynie z biegiem Jukonu i potem drogÄ… morskÄ… wzdÅ‚uż brzegów Morza Beringa. Przez niecaÅ‚e trzy tygodnie pokonujÄ…c blisko 2 tys. mil, dociera do portu Saint Michael. Potem jako palacz statku pasażerskiego pÅ‚ynie do Kolumbii Brytyjskiej, a dalej do Seattle, skÄ…d na gapÄ™ przebija siÄ™ do rodzinnego San Francisco.

Te informacje można znaleźć w dziale biograficznym w muzeum Londona znajdujÄ…cym siÄ™ obok historycznej kwatery pisarza. SÄ… w nim także przedmioty zwiÄ…zane z pisarzem oraz liczne wydania jego książek. Opuszczam centrum Londona, majÄ…c Å›wiadomość, że otarÅ‚em siÄ™ o wielkÄ… literaturÄ™, bo z pewnoÅ›ciÄ… Jack London pisarzem wybitnym byÅ‚, pisarzem ksztaÅ‚tujÄ…cym Å›wiadomość wielu pokoleÅ„ mÅ‚odych Polaków i nie tylko ich… Ja sam wychowaÅ‚em siÄ™ na jego książkach. MyÅ›lÄ™, że nie tylko ja…




Maciej Andrzej ZarÄ™bski (ur. 24 lutego 1943), lekarz, pisarz, regionalista, wydawca, podróżnik, animator kultury.
Jesr doktorem nauk medycznych, twórcÄ… i prezesem OÅ›rodka Regionalizmu ÅšwiÄ™tokrzyskiego, zaÅ‚ożycielem (wraz z Adamem Bieniem) Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego i jego wieloletnim prezesem, czÅ‚onkiem ZwiÄ…zku Literatów Polskich, czÅ‚onkiem Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, czÅ‚onkiem OkrÄ™gowej Rady Lekarskiej ÅšwiÄ™tokrzyskiej Izby Lekarskiej, redaktorem naczelnym Eskulapa ÅšwiÄ™tokrzyskiego, czÅ‚onkiem Rady Krajowej Ruchu StowarzyszeÅ„ Regionalnych RP. Kieruje wydawnictwem Biblioteki Staszowskiej, na którego koncie jest ponad dwieÅ›cie tytuÅ‚ów, z czego kilkadziesiÄ…t książek o tematyce m.in.: literackiej, regionalistycznej i podróżniczej jego autorstwa. Wyróżniony nagrodÄ… I stopnia w XIX Konkursie o NagrodÄ™ i Medal Zygmunta Glogera za nowatorskie potraktowanie i upowszechnianie tradycji ziemi kieleckiej (2008). Uhonorowany zostaÅ‚ w 1995 r. odznaczeniem ZasÅ‚użony dla Miasta Staszowa.


Macieja A. Zarębskiego wysłuchał Andrzej Piskulak, zdjęcia: Andrzej Zarębski


Komentarze

Error connecting to mysql