Kielce v.0.8

Kielce
Święto Kielc 2008

 drukuj stron�
Kielce
Wys�ano dnia 17-04-2008 o godz. 12:36:51 przez rafa 5301

W poniedziałek poznamy szczegóły dotyczące tegorocznego Święta Kielc - organizacją wydarzenia zajmuje się Urząd Miasta Kielce, ale koordynatorem do spraw artystycznych jest Teresa Wołczyk-Rosołowska, dyrektor Domu Kultury "Zameczek". W tej chwili nie ma jeszcze zatwierdzonego szczegółowego programu, choć wiele instytucji posiada już scenariusz imprez przez siebie organizowanych.

Tegoroczne Święto Kielc upłynie pod wiele mówiącym hasłem "Jesteśmy stąd i nam zależy". Cytat pochodzi z utworu Bronisława Opałki, znakomitego kieleckiego twórcy, znanego szerszej publiczności jako Genowefa Pigwa. Niewiele osób jednak wie, że ten artysta to przede wszystkim miłośnik i twórca muzyki, w której warstwa muzyczna jest tłem dla mądrego tekstu. Taki właśnie koncert Opałki (wraz z zespołem) na Placu Artystów 29 czerwca będzie wydarzeniem zamykającym Święto Kielc.

Zabawa rozpocznie się 23 czerwca tygodniowym Jarmarkiem Świętokrzyskim, zaś główny trzon imprezy zaplanowany jest na 27-29 czerwca. Swoistym prologiem części artystycznej będzie zaplanowany na 26 czerwca spektakl Kieleckiego Teatru Tańca z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. "Zdarzyło się w Jeruzalem" to historia miłości żydowskiego chłopca i arabskiej dziewczyny, którzy chcą być razem pomimo przeciwności losu.

27 czerwca to Biała Noc we wszystkich instytucjach kultury. Stało się bowiem nasza kielecką tradycją "kulturalne budzenie" w czerwcowe noce. Pomysłodawcy święta Kielc włączyli Biała Noc do programu trzy lata temu i… tak zostało. Muzea, galerie i inne instytucje zaproszą mieszkańców na wystawy, koncerty, spotkania literackie, pokazy, które odbędą się w godzinach popołudniowych i nocnych.
Na letniej scenie DK "Zameczek" odbędzie się Biała Noc z Kabaretem (wystąpi m.in. Kabaret Skeczów Męczących). Wystawy i koncerty przygotowała również filia "Zameczku" - Ośrodek Kultury "Ziemowit".
Kieleckie Centrum Kultury zaproponuje wówczas pokaz najciekawszych kolekcji pochodzących z 3. edycji Międzynarodowego Konkursu Off Fashion, prezentację filmowych wydarzeń NURTU 2007, a także spektakle sceny autorskiej KCK.
Od godziny 20.00 do północy będzie można oglądać ekspozycję wnętrz zabytkowych w Muzeum Narodowym.
Od 18.00 do 2.00 w nocy trwała będzie Biała Noc na Bazie Zbożowej, w ramach której przewidziano "Galerię 30 Garaży", otwarte warsztaty ceramiczne, spektakle teatru Ecce Homo, "Parawany przestrzeni" - wystawę instalacji przestrzennych i happening, "Spodziemia" - prezentację młodej sztuki, wystawę galerii "Myjnia", koncert reggae zespołu Etna, wernisaż i wystawę pokonkursową "Kielce inaczej" 2008, wieczór filmowy w plenerze oraz galę 4. edycji plebiscytu "W labiryntach sztuki".
Biała Noc w teatrze Żeromskiego to happening przed teatrem, czytanie dramatów współczesnych i zwiedzanie teatru do północy.
Teatr Lalki i Aktora "KubuÅ›" o godz. 20.00 przedstawi spektakl "Niebieski piesek".

Na 28 i 29 czerwca zaplanowano imponującą ilość imprez na kilku symultanicznych scenach rozstawionych w centrum miasta.

I tak na Placu Artystów 28 czerwca po raz pierwszy w ramach Święta Kielc własne atrakcje przygotują kieleckie media. Ich program owiany jest tajemnicą, ale znając pomysłowość kieleckich dziennikarzy oczekujemy czegoś niebywałego. Z kolei w niedzielę od godz. 12.00 odbędą się koncerty. Swój program zaprezentują Ośrodki Kultury "Ziemowit" i "Białogon". "Zameczek" zaproponuje pokaz młodzieżowych formacji tanecznych, Zameczkowe Studio Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, a także koncert laureatów X jubileuszowego festiwalu "Scena dla Ciebie" - 2008 (wokaliści, instrumentaliści i zdobywca grand prix - zespół Green Street Project). Na godziny popołudniowe przewidziany jest pokaz formacji tanecznych (break dance, hip-hop), konkurs na temat wiedzy o mieście, koncerty reggae (Skafander Faso), jazz (Kieleckie Combo Jazzowe "Gen Jazzu"), program kabaretowy Waldemara Ochni, koncert zespołów Metamorfoza, Opal, koncert ANKH. Imprezę zwieńczy wspomniany na początku koncert zespołu Bronisława Opałki "Jesteśmy stąd i nam zależy".

Na Placu Artystów w sobotę i niedzielę trwał będzie ponadto Kielecki Jarmark Sztuki, w ramach którego będzie można zobaczyć m.in. wystawę szkła artystycznego galerii "Art Styl", prezentację prac plastycznych ośrodków kultury, wystawę pt. "Kielce w obiektywie młodego fotoreportera", wystawę prac kieleckich artystów.

- na Placu Wolności o dobrą zabawę zadba Muzeum Zabawek i Zabawy, które przygotowało II Europejską Olimpiadę Zabaw Dawnych i Zapomnianych pod hasłem "Pokój w Europie - integrujmy się w zabawie!". Dzieci z różnych krajów europejskich (m.in. Polska, Niemcy, Węgry, Ukraina), a także reprezentanci kraju Tapori (dzieci z ruchu społecznego ATD Czwarty Świat) zmagać się będą w wielu konkurencjach sportowych i artystycznych. Będzie to impreza quasisportowa, której towarzyszą konkursy, wystawy, warsztaty, a także publikacja książkowa. Podczas olimpiady zostaną zaprezentowane zabawy niemieckie, m.in. dwa ognie, bieg z jajkiem, dmuchanie kłębuszka waty, toczenie obręczy, kręgle, przeciąganie liny, wyścigi w workach, bieg gąsiennic, wyścigi taczek, kółko, wyścigi na szczudłach, skoki nad skakanką.

- na placu przy kawiarni Cztery Pory Roku zaprezentują się literaci, malarze i inni twórcy związani z regionem świętokrzyskim.

- w Parku Miejskim w sobotę czekają nas atrakcje przygotowane przez Młodzieżowy Dom Kultury. Na festynie rodzinnym czas mieszkańcom umilać będą wokaliści Studia Piosenki "Gaga", zespoły Blue Song i Talent. Wystąpią formacje taneczne Koliberek, Grafit, Talent, Vertigo, a także tancerze break dance. Będzie też okazja na obejrzenie pokazów Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin. Równocześnie odbędzie się tam plener malarski "Kielce malowane", wystawa galerii "Ślad", otwarty turniej szachowy i wiele ciekawych konkursów.
Niedziela to w parku dzień Wojewódzkiego Domu Kultury. Przewidziane są m.in. parady orkiestr dętych i występy zespołów ludowych.

- Na placu wokół KCK 28 czerwca będzie miał miejsce II Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL, w ramach którego odbędzie się prezentacja motocykli, parada uczestników oraz konkursy.

- Mostek przy ul. Sienkiewicza 28 czerwca zagospodarowany zostanie przez kieleckie Wodociągi. "Święto wody nad Silnicą" to prezentacje związane z promowaniem naszej świętokrzyskiej wody. W niedzielę sceną będzie zawiadywać prawdopodobnie jedna z ościennych gmin współpracujących z miastem Kielce.

- Ogrody Domu Środowisk Twórczych stanowić będą kolejną scenę Święta Kielc. Propozycje DŚT nie są jeszcze znane.

- Biuro Wystaw Artystycznych zorganizuje prezentacje multimedialne, wystawy, a także publiczne kształtowanie form przestrzennych przez artystów.

- Bardzo ciekawie zapowiada siÄ™ oferta przygotowana przez Muzeum Historii Kielc.
W sobotę na dziedzińcu muzealnym odbędzie się Jarmark Rodzinny. Przewidziano m.in. wystawę prac malarskich studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rodzinną giełdę staroci i pokaz mody. Z kolei 29 czerwca będzie można uczestniczyć w wykładzie dra Jerzego Michty na temat herbu Kielc.

- Muzeum Narodowe 28 czerwca zaprosi do indywidualnego zwiedzania ogrodu włoskiego, a także na wystawę "Początki pamiątki PTK w Kielcach". Na niedzielę przygotowano koncert muzyki polskich dworów królewskich w wykonaniu tria barokowego.

- Muzeum Diecezjalne zaproponuje trzydniową wystawę plastyczną pt. "Zabytki kieleckie oczyma małych artystów" oraz pokazy filmowe.

- Miejska Biblioteka Publiczna wraz z filiami zaproponuje konkursy czytelnicze, wystawy prac dziecięcych nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach plastycznych, prezentację wydawnictw.


[Monika Szymańska]


Komentarze

Error connecting to mysql