Kielce v.0.8

Nauka Technika

  festyny  

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu Nauka Technika EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

InfoPrzypadajÄ…ca w roku bieżącym setna rocznica odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci jest okazjÄ… do przypomnienia i rekonstrukcji staropolskich tradycji konspiracyjnej produkcji broni i uzbrojenia na potrzeby walki zbrojnej. W okresie powstaÅ„ narodowych w okolicach KoÅ„skich, Suchedniowa i Starachowic wytwarzano broÅ„ siecznÄ…, karabiny i armaty oraz amunicjÄ™ na potrzeby operujÄ…cych w ich okolicy oddziaÅ‚ów powstaÅ„czych.
W konspiracyjnÄ… produkcjÄ™ uzbrojenia-jak zauważa dyrektor Zabytkowego ZakÅ‚adu Hutniczego w MaleÅ„cu dr Maciej ChÅ‚opek-zaangażowani byli wÅ‚aÅ›ciciele miejscowych fabryk i warsztatów metalurgicznych oraz ich personel. Wykorzystywano przy tym miejscowe zasoby surowcowe, technologiczne oraz lokalne tradycje rusznikarskie. Å»elazo wytwarzane w miejscowych zakÅ‚adach stanowiÅ‚o surowiec do produkcji sztucerów i karabinów montowanych w królewskiej rusznikarni w Kozienicach. W okresie powstania styczniowego broÅ„ siecznÄ… wytwarzano w zakÅ‚adach suchedniowskich i samsonowskich. Podejmowano próby lania armat żelaznych, które przeprowadzono w zakÅ‚adach Alfreda i Douglasa Evansów w Drzewicy. Jednak podstawowym uzbrojeniem oddziaÅ‚ów powstaÅ„czych pozostawaÅ‚a broÅ„ strzelecka, a także piki i kosy bojowe wytwarzane w miejscowych hutach, walcowniach i kuźniach. Ten maÅ‚o znany epizod lokalnej historii zostanie przypomniany w trakcie wydarzenia pn. „Maleniec-staropolski arsenaÅ‚ niepodlegÅ‚oÅ›ci”, które zorganizowane zostanie 9 wrzeÅ›nia br. na terenie Zabytkowego ZakÅ‚adu Hutniczego w MaleÅ„cu. W trakcie jego trwania dr Izabela Bożyk (Kieleckie Towarzystwo Historyczne) opowie o oczekiwaniach i rozterkach mieszkaÅ„ców KoÅ„skich u zarania niepodlegÅ‚oÅ›ci. WyjaÅ›niona zostanie również tajemnica tablicy pamiÄ…tkowej znajdujÄ…cej siÄ™ w koÅ›ciele pw. Å›w. MikoÅ‚aja w KoÅ„skich, zadedykowanej napoleoÅ„skim żoÅ‚nierzowi Kazimierzowi Dunin-SzpotaÅ„skiemu. RozwikÅ‚ajÄ… jÄ… potomkowie bohatera spod Somosierry, Wagram i Borodina-Jerzy i Mariusz Dunin-SzpotaÅ„scy. W trakcie warsztatów edukacyjnych, które poprowadzi dr Maciej ChÅ‚opek, uczestnicy imprezy odlejÄ… oÅ‚owiane kule muszkietowe,ponadto wezmÄ… udziaÅ‚ w pokazie kucia i oprawy kos bojowych z okresu powstania styczniowego oraz wysÅ‚uchajÄ… pieÅ›ni patriotycznych w wykonaniu Katarzyny Krzysztoporskiej. Imprezie towarzyszyć bÄ™dzie wystawa ze zbiorów Muzeum Ludowego w Adamowie poÅ›wiÄ™cona MarszaÅ‚kowi Józefowi PiÅ‚sudskiemu oraz wystawa mobilna pn. „BroÅ„ Å»oÅ‚nierza Polskiego w XX w.”, na której eksponowane bÄ™dÄ… wybrane egzemplarze broni palnej ze zbiorów Muzeum OrÅ‚a BiaÅ‚ego w Skarżysku-Kamiennej. Na ekspozycji bÄ™dzie można zobaczyć m.in. austriacki karabinek Manlichera, którego używali legioniÅ›ci Józefa PiÅ‚sudskiego oraz brytyjski karabin Lee-Enfield z okresu I wojny Å›wiatowej. Eksponowana bÄ™dzie również broÅ„ używana przez polskie oddziaÅ‚y partyzanckie w II wojnie Å›wiatowej, w tym pistolety maszynowe: niemiecki MP-40 i brytyjski Sten Mk. II. Na wystawie nie zabraknie radzieckiej „pepeszy” oraz karabinków szturmowych systemu KaÅ‚asznikowa.

Początek imprezy godz. 15.00. Wstęp wolny.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawujÄ…: Starosta Konecki, Wójt Gminy Ruda Maleniecka.
Patronat medialny: „Tygodnik Konecki”, „Echo Dnia”, „WieÅ›ci Gazeta Regionalna”.

Wydarzenie finansowane ze Å›rodków Województwa ÅšwiÄ™tokrzyskiego w ramach realizacji zadania publicznego pn. Maleniec-staropolski arsenaÅ‚ niepodlegÅ‚oÅ›ci.



Linkhttp://maleniec.pl

Error connecting to mysql