Kielce v.0.8

Wici
Najnowsze #38. wydanie Wici.Info

 drukuj stron�
Wici Papier Fotografia Kielce Kino Kuchnia Kultura Moda Muzyka Nauka Technika Sport i Rekreacja Sztuki plastyczne Świętokrzyskie Taniec Targi Teatr Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 15-09-2010 o godz. 08:18:26 przez rafa 8388

Z przyjemnością informujemy, że na wieszakach w kieleckich kawiarniach, klubach i instytucjach kultury i sztuki pojawiło się 38. wydanie papierowe naszego dwumiesięcznika Wici.Info.Na jego łamach nie zabraknie: znakomitych fotografii, informacji na temat, naszym zdaniem najważniejszych wydarzeń w Kielcach i regionie świętokrzyskim, recenzji interesujących książek, płyt i filmów, zapowiedzi, wywiadów, reportaży i tekstów publicystycznych.

Polecamy interesującą relację Julity Sochanowskiej pt. „BF Memorial 2010 pamięci Piotra „Wembleya” Nowaka”. W dniach 13-14 sierpnia 2010 roku w Bazie Zbożowej i ogrodzie Pałacyku Zielińskiego odbyła się trzecia edycja święta kultury hiphopowej BF Memorial 2010. Wydarzenie to poświęcone jest pamięci zmarłego w 1997 roku Piotra „Wembleya” Nowaka - wielokrotnego mistrza Polski w tańcu electric boogie, malarza graffiti, założyciela grupy Broken Glass, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.W tekście pt. „Archeolog na probostwie” Joanna Klich o wystawie pod tym samym tytulem w Muzeum Narodowej w Kielcach poświęconej ks. Stanisławowi Skurczńskiemu, który interesował się znaleziskami archeologicznymi w regionie świętokrzyskim.

O rozstrzygniętym XXXIII Przedwiośniu - konkursie, który jest też przeglądem twórczości artystów głównie z regionu świętokrzyskiego napisał nasz redakcyjny ekspert od sztuk plastycznych Marcin Białek.

Z muzykami zespołu Kamp! wywiad pt. „Walka nie jest skończona” przeprowadził Patryk Kanarek. Kamp! To łódzko-wrocławskie trio powstałe w 2007 roku. Ich muzyka to elektroniczny pop inspirowany new wavem lat 80., krautrockiem i francuskim housem. Na swym koncie mają wiele prestiżowych występów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Z Krzysztofem Zanussim rozmawiała Magdalena Kołodziej w swym wnikliwym wywiadzie pt. „Należy się bić” o tym, jak stopniowo ze studenta fizyki przeradzał się w prawdziwego humanistę, reżysera-mistrza. „Zawsze elegancki i uprzejmy, dla niektórych kontrowersyjny przez stałość poglądów. Podziwiany oraz doceniany na całym świecie” – pisze autorką. Reżyser opowiedział o swoich obawach, najtrudniejszych wyborach oraz pracy w Watykanie.

W wywiadzie pt. „ Jak Kielce, to Żeromski, jak Żeromski, to Majonez Kielecki…” Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogorski – artyści kontrowersyjnej Grupy Artystycznej Łódź Kaliska opowiedzieli Redakcji Wici.Info” o kulisach ciekawej wystawy pt. „Stefan i Majonez”, jaką przygotowali dla kielczan w Muzeum Narodowym. „Tytuł sami wymyśliliśmy. Dostaliśmy wiadomość, że Muzeum Narodowe z Kielc jest zainteresowane tym, żebyśmy zrobili wystawę związaną z jego zbiorami. Dla nas skojarzenie było proste: jak Kielce, to Żeromski, jak Żeromski, to Majonez Kielecki, jak majonez, to Andy Warhol. O Stefanie wszyscy zapominają, a o majonezie natomiast nie. Inspiracją i łącznikiem dla naszej wystawy jest Andy Warhol” – opowiadał Andrzej Wielogórski.

O pozytywnym nastawieniu, ciężkiej pracy nad sobą i atmosferze na wyborach najpiękniejszych Polek zwierzyła się naszej redakcyjnej znawczyni mody Żanecie Lurzyńskiej Magda Brojewska – Miss Polonia Ziemi Świętokrzyskiej 2010 oraz finalistka wyborów Miss Polonia 2010.

O tym, że twórczość plastyczna może być hołdem dla ludzi opowiada w reportażu pt. „Moje obrazy są hołdem dla ludzi” Genowefa Łukomska autorka ponad 80 obrazów ukazujących obrzędy i zwyczaje oraz codzienne życie mieszkańców Zachełmia, który zasłynął na cały świat z powodu odkrycia śladów tetrapoda. Pani Genowefa ma 80 lat. Kocha kwiaty. W swych pracach malarskich przedstawia pracowitych zachełmian wraz z ich obrzędami i rytuałami…

W wywiadzie pt. „Jestem muzycznym maniakiem” o swoim muzycznym życiu opowiedziała Julicie Sochanowskiej. Edyta Strzycka - młoda wokalistka, która uwielbiła sobie klimaty jazzowe, popowe oraz alternatywne.

Polecamy artykuł publicystyczny Weroniki Mojeckiej na temat sztuki reklamy. „Wpadające w ucho hasło, kolorowy spot, krzykliwy plakat – wszystko, by przykuć wzrok potencjalnego odbiorcy. Dziś copywriterzy, graficy i inni spece od reklamy prześcigają się w pomysłach. A jak wyglądały pierwsze zakusy na klienta?” – zachęca autorka.

W redakcyjnym cyklu pt. „Kielecka panorama teatralna” Magdalena Kolodziej tym razem zaprezentowała Teatr „Pegaz”. „Pegaz to jedyny w pełni autorski teatr w Kielcach. – Pragniemy budować teorię człowieka poprzez dziedzinę sztuki, w której – jak w soczewce – skupia się wszystko – wprowadza mnie w ideę działalności swojego teatru Andrzej Skorupski, jego reżyser i scenarzysta zarazem” – pisze autorka.

O Sandrze Drabik, 22-letniej mistrzyni świata w Kick Boxingu napisała red. Aneta Pawłowska w znakomitym artykule pt. „Dziewczyna z ringu”. Polecamy także do obejrzenia fotografii Łukasza Króla. „Niby drobna i krucha, a tak naprawdę silna i twarda. Bardzo dziewczęca i delikatna, ale świetnie sobie radzi w świecie, w którym dominują mężczyźni. Duma Kielc, ale w Kielcach niemalże nierozpoznawana” – pisze autorka.

O rajdzie pieszym Gołoszyce - Kuźniaki, czyli „żwawym spacerze przez Łysogóry opowiedziała w reportażu suczka Nela, która przemierzyła ponad 120 – kilometrowy świętokrzyski szlak wraz z Ulą, Bartkiem, Pawłem i Rafałem.

O Jarocinie po latach napisała w bardzo interesującym artykule Agata Majcher. „Wyjątkowość Jarocina ukazywana była na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim w stylu bycia i ubiorze! W konserwatywnych i komunistycznych latach 80. tłumy punkowych irokezów, skóry, glany, ćwieki i nie tylko straszyły przerażonych mieszkańców” – pisze dziennikarka.

Relację z wyprawy na górę Elbrus napisała Joanna Klich. Wśród uczestników ekspedycji z całej Polski znalazło się dwóch mieszkańców regionu świętokrzyskiego: Lech Segiet z Kielc oraz Romuald Sadowski z Pierzchnicy. „Przypadek sprawił, że znaleźli się w tej samej ekspedycji. Chociaż do podnóża Elbrusu dotarli różnymi środkami transportu, dalszą część drogi pokonywali razem” – pisze Klich.

Wiciowa ekspertka od spraw kulinarnych w kolejnym swym odcinku prezentuje własne przepisy na potrawy, tym razem z papryki. Czytelnik dowie się jak wykonać m.in.: leczo i paprykę faszerowaną. „Papryka nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku i pikantności. Ostry smak nadaje papryce kapsaicyna, która znajduje się głównie w nasionach i skórce. Znanych jest obecnie około 200 odmian papryki. Wykorzystuje się zarówno owoce dojrzałe, czerwone, pomarańczowe, żółte, jak i niedojrzałe zielone” - czytamy. Własne przepisy naszej redakcyjnej tajemniczej Frog wzbudzają coraz większe zainteresowanie Czytelników, którym Redakcja życzy: smacznego!


Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy dobrej lektury! Redakcja Wici.Info.


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

Anonim 12-11-2010 o godz. 22:58:42
Byłam, odpłynęłam. Genialne! Jestem kolejny raz na koncercie muzyki poważnej (muszę dodać, że dotychczas nie interesowałam się taką muzyką)i każdy następny coraz bardziej mi się podoba. Chyba zacznę bywać regularnie. Dzisiejszy koncert wyciszył wszystkie złe emocje i poruszył najgłębsze struny w mojej duszy. Byłam naprawdę poruszona... Renata
Error connecting to mysql