Kielce v.0.8

Targi
Sacroexpo z Krzysztofem Zanussim

 drukuj stronę
Targi Kielce Targi
Wysłano dnia 08-06-2010 o godz. 12:57:53 przez maybe 2119

Podczas XI targów Sacroexpo, które odbędą się w Kielcach między 14 a 16 czerwca, mistrzowi Zanussiemu wręczony zostanie medal Per Artem ad Deum, zaplanowano także Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, odbędzie się w Kielcach od 14 do 16 czerwca z udziałem ponad 300 wystawców z 16 państw.
Targi te to miejsce, które na przestrzeni jedenastu lat stało się jednym z najważniejszych dla branży sakralnej w Europie. Każdego roku wystawę odwiedzają znane osobistości. Dotychczas gościliśmy na niej przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury arcybiskupa Gianfranco Ravasi, fotografa papieża Jana Pawła II Arturo Mari, arcybiskupa metropolitę krakowskiego Stanisława Dziwisza, Patriarchę Prawosławnego abp Sawę.
Od lat SACROEXPO odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czasie ubiegłorocznej wystawy, w której wzięło udział ponad 250 wystawców z 15 państw gościliśmy pięć tys. zwiedzających - księży, architektów, historyków sztuki, producentów wyposażenia świątyń, rady parafialnych, gospodarzy obiektów sakralnych oraz handlowców.

Podczas SACROEXPO reżyser Krzysztof Zanussi przyjmie zaszczytne wyróżnienie „Per Artem ad Deum”.
Medal - przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury - wręczony zostanie mistrzowi Zanussiemu 14 czerwca 2010 roku w czasie uroczystej gali.
Z tej okazji już od 12 czerwca w Kinie Moskwa ruszy Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego.
Sama nagroda, przyznawana od sześciu lat, towarzyszy jedynie Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, choć i różne wystawy sztuki religijnej w innych krajach starały się o to wyróżnienie.
W ubiegłym roku przyznano go wybitnemu kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi. Rok wcześniej nagrodę otrzymał reżyser i twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik. Wśród laureatów znajdują się również wybitny artysta rzeźbiarz, profesor Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Stanisław Słonina, profesor Dobrosław Bagiński - rzeźbiarz i projektant, wykładowca uniwersytetu i politechniki w Lublinie oraz pracownia witraży „Furdyna” z Krakowa.

W tym roku wystawie będzie towarzyszył debiutujący Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO - impreza dedykowana firmom oferującym produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków. Stały rozwój tej dziedziny wymaga dostępu do wiedzy na temat nowoczesnych technologii i najnowszych produktów. EXPOSITIO to platforma do dyskusji, wymiany myśli i nowatorskich pomysłów oraz rozwiązań stosowanych we współczesnym muzealnictwie, to świetna okazja do spotkania z branżą, wzajemnych konsultacji, jak również specjalistyczne kompendium wiedzy dla stale szukających nowych rozwiązań i kompleksowych ofert dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Targom towarzyszyć będzie IV Międzynarodowa Konferencja Muzealników MUZEA NASZYCH CZASÓW, gromadząca dyrektorów i decydentów muzealnictwa. Jest to również miejsce integracji środowiska muzealników. Na wystawie zostaną zaprezentowane nowoczesne technologie i usługi, będzie miało miejsce również kilka premier produktów. Jesteśmy przekonani, że taka forma wzajemnego kontaktu i prezentacji rozwiązań pozwoli na tworzenie nowoczesnych i interesujących wystaw oraz przyczyni się do profesjonalnego rozwoju muzeów.

Targom towarzyszy też Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej. Od dziesięciu lat podczas targów SACROEXPO w Kieleckim Centrum Kultury rozbrzmiewają najpiękniejsze piosenki religijne. Młodzi artyści i kompozytorzy prezentują się prze fachowym jury, które wyłania zwycięzców. W tym roku do finału festiwalu zakwalifikowało się ponad 700 uczestników, wiernych z kieleckich diecezji. Odbędzie się on drugiego dnia targów SacroExpo, 15 czerwca na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury o godz. 16.00.

Festiwal jest dziełem zainicjowanym przez księdza Jerzego Ostrowskiego – Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Kielcach, księdza Stanisława Kuśmierczyka – duszpasterza pracującego w Parafii Katedralnej w Kielcach i pana Stanisława Jurkowskiego – muzyka, akustyka, kierownika zespołów „Fema” oraz „The Stanley’s Band” – gospodarza Festiwalu.
Pomysł stworzenia festiwalu narodził się w momencie, gdy w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Odnowa” przy Bazylice Katedralnej, kierowanym wówczas przez ks. Stanisława, powstał zespół „The Stanley’s Band”. Zespół animował w tym czasie śpiew w czasie liturgii i innych spotkań duszpasterskich. Utworzenie grupy było owocem dokonanej przez ks. Stanisława wcześniejszej analizy „zapotrzebowania” młodzieży na kulturę oraz poszukiwania nowych form w przekazie Ewangelii. Muzyka wydawała się najlepszym sposobem na nawiązywanie komunikacji z młodymi.Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu sa niedostepne.

Ocena: 4.4/5 (188)

W temacie Targi

Unia zainwestuje w Targi Kielce?

Kulturalne Sacro Expo

Andrzej Mochoń prezesem Targów Kielce

Chińskie targi w Kielcach

Targi Zdrowia, Natury i Niezwykłości

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260