Kielce v.0.8

Fotografia

  wystawy  

"O przyszłość Rapperswilu" w obiektywie Wojciecha Walkiewicza

Centrum Edukacyjne - Szklany Dom Fotografia

InfoZapraszamy na otwarcie wystawy , która odbędzie się 20.10.2018 r o godz. 16-tej w CEiK  ,,Szklany Dom” -„O przyszłość Rapperswilu” w obiektywie Wojciecha Walkiewicza. Podczas wernisażu odbędzie się również projekcja filmu autora wystawy ’’Polska w Rapperswilu"

Wystawa multimedialna Wojciecha Walkiewicza to trzy punkty widzenia i trzy ważne okresy w historii Muzeum Polskiego w Rapperswilu (Szwajcaria). Założycielem muzeum w 1870 r był hrabia Władysław Broel Plater, który zakładając Muzeum Polskie oparł je na trzech filarach Muzeum, Archiwum i Biblioteka. Przewodnikami po wystawie są Anna Buchmann obecna dyrektor Muzeum, hrabia Władysław Broel Plater – założyciel i fundator , oraz Stefan Żeromski – bibliotekarz w tym muzeum w latach 1892-96.

Na wystawę składają się plansze fotograficzne, prezentacje multimedialne, specjalnie przygotowane nagrania audio z fragmentami listów Stefana Żeromskiego. Ilustracją muzyczną wystawy będą utwory skomponowane specjalnie na tę okazję przez Olgierda Mroczkowskiego. W trakcie wernisażu zaprezentowanie będzie film dokumentalny Wojciecha Walkiewicza „Polska w Rapperswilu”.

Wojciech Walkiewicz o wystawie:

"Do podjęcia decyzji o przygotowaniu tej wystawy skłoniły mnie losy osób, z którymi związana jest historia Muzeum Polskiego w Rapperwilu. Jest ono dziełem pasjonatów – amatorów. Ludzi przekonanych, że taka instytucja musi powstać i muszą ja stworzyć właśnie oni, bo jak nie oni , to kto?
W 2016 roku odbyłem cztery podróże do Rapperswilu i łącznie spędziłem w Muzeum 7 tygodni. Prezentowana wystawa to owoc tych pobytów. Nie jestem historykiem i forma tej wystawy bliższa jest zapewne formie reportażu, czy filmu dokumentalnego. Jest zapisem stanu z roku 2016. Stanu materialnego i tego , co zaprzątało myśli osób zaangażowanych w działalność Muzeum."


Wystawa dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wystawę wsparli LOTTO, Wodociągi Kielecki, OLYMPUS, TkAgronomy.

Error connecting to mysql