Kielce v.0.8

Muzyka
Gramy dla Włodka Pawlika

 drukuj stron�
Muzyka Świat Włodzimierz Pawlik,Nagroda Grammy,Kielce Kultura
Wys�ano dnia 27-01-2014 o godz. 10:10:02 przez rafa 17659

Pochodzący z Kielc pianista zdobył statuetkę Grammy za swój nowy album pt. "Night in Calisia" nagrany wspólnie z z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem oraz Filharmonią Kaliską.Włodek Pawlik (ur. 1958) - pianista i kompozytor, absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W roku 1990 ukończył kolejne studia na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im.F.Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych.

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in:stypendium im. K.Komedy , Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie 'Jazzowy Muzyk Roku' przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006),Warsaw Summer Jazz Days,Jazz Jamboree, a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej (m.in.: Misterium Stabat Mater na Festiwalu Wratislavia Cantans 2003), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy 'Who is who at North Jazz Festival 1998' określił go zaszczytnym mianem 'Vladimir Horowitz of jazz'. Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny zyskały również szerokie uznanie wielu opiniotwórczych międzynarodowych mediów; gazeta 'The Age' ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy 'Down Beat' określił album 'Turtles', nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, mianem 'wybitny'.

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów 'Wrony' i 'Pora umierać' Doroty Kędzierzawskiej, do filmu 'Rewers' w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: 'Nightwatching' Petera Greenawaya i 'Within the whirlwind' Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film 'Antonia's Line' w 1996 roku). Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia 'Novecento' otrzymał nagrodę na IX Festiwalu 'Dwa Teatry - Sopot 2009'.

Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: 'Misterium Stabat Mater' nagrane i wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, w tymże roku nagrodzone 'Fryderykiem' (muzyka poważna - chóralna) oraz jazzowy projekt 'Anhelli', uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock , jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera (wielokrotny zdobywca Grammy Award ) suitę jazzową 'Tykocin', która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została 'Jazzową Płytą Roku'. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem 'Nostalgic Journey - Tykocin Jazz Suite'. Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem "Jazzowego Kompozytora roku 2009" w ankiecie "Jazz Station" z Los Angeles.

W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty "Grand Piano", na którym zostały zarejestrowane unikalne improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta "Struny na ziemi" z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej. Także w tym roku na rynku muzycznym pojawiła się płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu "Pora umierać" która została nominowana do nagrody 'Fryderyk' 2011 w kategorii "Muzyka filmowa".

W roku 2012 została wydana płyta „ Randy Brecker plays Wlodek's Pawlik "NIGHT IN CALISIA”, uzyskując znakomite recenzje,a także pierwszą pozycję m.in. w rankingu "Rzeczpospolitej". W sierpniu 2013 roku płyta ukaże się nakładem "Summit Rec." w U.S.A. Rok 2013 to również premiera spektaklu muzycznego "Wieczorem" z muzyką Pawlika do poezji Józefa Czechowicza skomponowanego na zamówienie Teatru Starego w Lublinie, zarejestrowanego przez TVP, jak również nominacja do nagrody "Fryderyk 2013” w kategorii "Jazzowy Artysta Roku".
//www.wlodekpawlik.com/

Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

Pierwsze nagrody Grammy zostały rozdane w 1959 roku, a rok później ceremonia była częściowo transmitowana w telewizji, w programie Sunday Showcase NBC. Do 1971 roku gale odbywały się zarówno w Los Angeles, jak i w Nowym Jorku, przez co artyści mogli decydować, gdzie będą obecni. Prawa do emitowania ceremonii kupił Pierre Cossette, który zorganizował pierwszą całościową transmisję na żywo w telewizji[1]. W 1973 roku prawa te nabyła telewizja CBS, a gale zaczęły odbywać się w Nashville. W odpowiedzi na to, konkurencyjna ABC zapoczątkowała American Music Awards.

53. ceremonia rozdania nagród Grammy odbyła się 13 lutego 2011 roku w Staples Center w Los Angeles i była transmitowana przez CBS.

Aktualne trofeum, czyli pozłacany gramofon, wytwarzane jest wyłącznie w Johnstown w stanie Ohio. Każda statuetka jest ręcznie robiona i identyczna. W 1990 roku zmieniony został oryginalny projekt Grammy; delikatna, tradycyjna struktura materiału zastąpiona została mocniejszymi stopami metalu, aby uniknąć uszkodzeń. Jednocześnie trofeum stało się większe oraz cięższe. Każda statuetka jest składana część po części, a na końcu pokrywana złotą platyną. Grammy z wygrawerowanymi napisami dla zwycięzców nie są dostępne, aż do ogłoszenia wyników. Dlatego podczas ceremonii, każdego roku, wręczane są te same gramofony. Artyści otrzymują właściwe trofea później, kiedy znajdą się na nich oryginalne podpisy, uzupełniane wraz z ogłoszeniem wyników.
//wikipedia


Komentarze

Error connecting to mysql