Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Ikony w Galerii Petite

 drukuj stron�
Sztuki plastyczne Kielce
Wys�ano dnia 15-01-2014 o godz. 10:55:14 przez bozena 3222

Ikony ściągnęły tłumy do Galerii Petite, gdzie w sobotę 11 stycznia 2014 r. odbył się wernisaż wystawy prac Moniki Cetner Kasprzyk pt. „Ikona – moją modlitwą”. Jest to pierwsza z cyklu wystaw autorskich i zbiorowych pod wspólnym tytułem „Uskrzydleni”, jakie będą miały miejsce w najbliższym roku.Po meandrach wiedzy o ikonach oprowadził gości znany pisarz ikon – Michał Płoski. Na przykładzie pracy o tematyce bożonarodzeniowej przybliżył on słuchaczom głęboką duchowość związaną z ikonopisarstwem oraz jego bogatą historię. Magii wieczoru dopełnił kilkunastoosobowy Chór Parafii Prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach, który przy świecach wykonał przenoszące słuchacza w inny wymiar pieśni a także znane wszystkim polskie kolędy. Ikony autorstwa Moniki Cetner-Kasprzyk wyeksponowane zostały na surowych kawałkach drewna, których prostota wspaniale podkreśla piękno i przesłanie ikon.Mimo – zdawać by się mogło – niszowego tematu wystawy, na wernisaż przybyło blisko 300 odwiedzających, w tym między innymi Stanisława Zacharko – dyrektor BWA, Małgorzata Bielecka - dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach, Mirosław Benedyktowicz – prezes Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Kielcach, Marek Tercz - poeta, pieśniarz, bard, kompozytor, Elżbieta Więckowska Pięta – architekt wnętrz z dużym doświadczeniem zawodowym, nauczyciel podstaw projektowania w szkole średniej plastycznej i wielu innych ludzi sztuki.

W trakcie wernisażu goście mieli także możliwość wspomóc akcję WOŚP wrzucając datki do puszek. Wśród uczestników wylosowano nagrodę od galerii – piękną akwarelę autorstwa Agnieszki Kucharskiej z widokiem Wzgórza Zamkowego w Kielcach a Grand Music Club ufundował dodatkową nagrodę niespodziankę. O smaczną oprawę wieczoru zadbała restauracja Oranżeria mieszcząca się w Best Western Grand Hotelu.Pełne świętości ikony, zapach drewna i świec a także wspaniałe pieśni sprawiły, że uczestnicy sobotniego wernisażu z pewnością wrócili do swych domów Uskrzydleni.
Kolejną imprezą z cyklu Uskrzydleni będzie wystawa prac Ewy Ceborskiej „Miejski kwadrat”, na której wernisaż zapraszamy już 15 lutego do Galerii Upominków Artystycznych Petite.

Wystawa ikon potrwa do 12.02.2014 r. Oglądać ją można na parterze Best Western Grand Hotelu, na terenie którego mieści się Galeria Upominków Artystycznych Petite. Wszystkie wystawione prace są do nabycia w Galerii Petite (ul. Sienkiewicza 78, czynna pon-pt 8:00-20:00, sob. 10:00-16:00, parking dla klientów - gratis).
Zapraszamy!


Komentarze

Error connecting to mysql