Kielce v.0.8

Muzyka
Muzyczne listy do Milesa Davisa

 drukuj stron�
Muzyka
Wys�ano dnia 25-09-2013 o godz. 10:52:08 przez bozena 7023

Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festiwal to jedna z ważniejszych imprez jazzowych w Polsce o charakterze międzynarodowym. Termin każdej z edycji związany jest z rocznicą śmierci genialnego wirtuoza trąbki. To festiwal, na którym prezentowany jest zarówno jazz tradycyjny, jak i różnorodne trendy i odmiany pojawiające się w tej muzyce na przestrzeni ostatnich lat.W koncertach biorą udział giganci światowego i polskiego jazzu, ale jest to również możliwość prezentacji lokalnego środowiska muzycznego. Taki skład wykonawców stwarza możliwość ciągłego rozwoju imprezy. W poprzednich latach na festiwalu wystąpili m.in.: Lura z Wysp Zielonego Przylądka, Omar Sosa - Kuba, Lester Kidson - Kanada, MARK Goldsbury Quartet - USA, Nippy Noja - Tajlandia, Lena Ledoff - Rosja. Gościliśmy również polskie znakomitości: Agę Zarjan, Włodzimierza Pawlika, Stanisława Soykę, Artura Dudkiewicza, Marcina Wasilewskiego, Krzysię Górniak, Dorotę Miśkiewicz, Włodka Kiniorskiego.

Prawdopodobnie jeden z nielicznych w Europie, a na pewno jedyny w Polsce pomnik Milesa Davisa przed KCK to dodatkowy atrybut festiwalu. Dodatkowo w Galerii Winda odbywają się imprezy towarzyszące: projekcje filmów, wystawy plakatów, czy wieczorne jazz session.

Festiwal rozpocznie w sobotę 28 września o godz. 18.00 koncert grupy TRÈS B.
Grupa muzyczna, powstała w 2005 w Testrup w Danii. Zespół wykonuje muzykę z gatunku rocka alternatywnego, indie rocka. W 2011 roku grupa została laureatem Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku za płytę "The Other Hand". Très.b tworzą Polka – Misia Furtak i dwóch muzyków: o holendersko-amerykańskich korzeniach Olivier Heim i duńsko-angielskich Thomas Pettit.

Kolejnym wykonawcą tego wieczoru będzie NILS PETTER MOLVAER.

Popularny norweski trębacz jazzowy i kompozytor. Jest uważany za przedstawiciela i jednego z pionierów nowego jazzu. Jego ojciec Jens Arne także jest muzykiem jazzowym. Molvær w wieku 19 lat (w 1979) wyjechał na studia muzyczne do Trondheim. Przez wiele lat był członkiem zespołu Masqualero, w 1997 rozpoczął karierę solową. W tym samym roku wydał płytę Khmer, łączącą jazz z rockiem, muzyką elektroniczną i hip-hopem. Artysta będzie koncertował w duecie z Dj Moritz von Oswaldem, guru elektroniki.

W niedzielę usłyszymy w koncercie o godz. 18.00 muzykę w wykonaniu MOTION TRIO.

Trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza - leadera i autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści. Wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert KENNY GARRETTA.
Amerykański saksofonista jazzowy grający w stylistyce hard bopu i post bopu.
Występował m.in. z Milesem Davisem, Freddiem Hubbardem, Woodym Shawem, McCoyem Tynerem, Pharoah Sandersem, Brianem Blade'em, Patem Methenym, Bobbym Hutchersonem, Ronem Carterem, Elvinem Jonesem czy Mulgrew Millerem.
Muzyk wystąpi z zespołem w składzie:
Kenny Garrett - saksofon altowy, saksofon sopranowy
Corcoran Holt - kontrabas
Vernell Brown - fortepian
McClenty Hunter - bębny
Rudy Bird – perkusja

Wszystkie koncerty odbędą się na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury – wstęp wolny.


Jazz Festiwal


Komentarze

Error connecting to mysql