Kielce v.0.8

Muzyka
Muzyczne spojrzenie w niebo - festiwal Firmament 2015

 drukuj stron�
Muzyka festiwal firmament,rysy,bojanek,rafcox,automatik,backspace,weronika izdebska,Fotografia Kielce Kultura
Wys�ano dnia 01-12-2015 o godz. 15:48:10 przez rafa 8755

Przed nami kolejna odsłona festiwalu Firmament, od 2001 roku promującego pod hasłem Nowa Muzyka Nowe Media najciekawsze zjawiska sceny muzyki elektronicznej i sztuk audio-wizualnych. Również i w tym roku nie zabraknie otwartości na eksperyment, stylistycznych zderzeń i premierowych odkryć.Festiwal rozpocznie się 11 grudnia o godz. 17.00. W przestrzeni holu zaprezentują swoje koncepcje w obszarach muzyki ambitne i noise Rez Epo i Purgist. W holu prezentowana będzie również wystawa fotografii Weroniki Izdebskiej zatytułowana "mjuk". Piątkowe koncerty na scenie kameralnej Kieleckiego Centrum Kultury rozpocznie o g. 18.00 duet Backspace oryginalnie łączący brzmienie tradycyjnych instrumentów: skrzypiec i akordeonu z możliwościami współczesnej technologii. Po przerwie scena należeć będzie do formacji Rysy, z powodzeniem łączącej eksperyment elektroniczny i taneczne rytmy.

W sobotni wieczór zaprezentują się: Grzegorz Bojanek - twórca i promotor muzyki elektronicznej, autor muzyki filmowej, oraz projekt Rafcox Sound Designer, który wyróżnia brzmienie elektronicznie przetworzonej trąbki.

Przy okazji festiwalu prowadzona jest świąteczna zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów.
(Bohomass Lab)

11/12 grudnia 2015 | 17:00

Kieleckie Centrum Kultury, pl. Moniuszki 2b
wstęp wolny
obowiązują zaproszenia i wejściówki kolportowane przez organizatorów.
Dostępne od 1 grudnia w kasie Kieleckiego Centrum Kultury.
Ilość miejsc ograniczona!
Więcej informacji na stronie festiwalu www.firmament.wici.info
i fanpage’u https://www.facebook.com/FirmamentFestival

Biogramy Artystów:

Rez EpoZłożone struktury dźwiękowe łączące w specyficzny sposób elementy takich gatunków jak drone, harsh noise i ambient, przesiąknięte psychodelicznymi wątkami. W rezultacie, Rez Epo zawiera w sobie zarówno rozwlekłe quasi-ambientowe pejzaże, jak i bardziej radykalne formy dźwiękowej ekspresji.

PurgistProjekt utrzymany w stylistyce harsh noise stanowi rozwinięcie i sprecyzowanie poprzedniego przedsięwzięcia Dawida Kowalskiego, tj. SLEEP SESSIONS (aktywny w latach 2005-2013). PURGIST poświęcony jest eksploracji dynamicznych, niespójnych faktur brzmieniowych, miejskich nagrań terenowych, cyfrowych artefaktów i szczątkowej melodyki o intymnym charakterze.

Weronika IzdebskaRocznik’92. Zajmuje się filmem i fotografią, studiuje ‚sztukę operatorską w łódzkiej Szkole Filmowej. Jej prace cechuje charakterystyczny chłód, przywodzący na myśl surowy klimat Północy.

Wystawa ‚mjuk’
„Pachnie nieskończonością. Przestrzeń, w którą chcesz wniknąć lub dać jej wypełnić siebie, po brzegi. Bliżej, mocniej. Zamknij oczy, zapamiętaj. Północ zwraca się w moją stronę od dawna. Wraz z upływem lat to nieśmiałe nawoływanie staje się coraz bardziej zdefiniowane, rzeczywiste, uzasadnione. ‚Mjuk’ to cykl otwarty, zapis intymnej relacji otoczeniem. Islandia. ”

BackspaceTo jedna z najbardziej oryginalnych grup na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Zespół powstał w 2013 roku. Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii. Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych, efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły stworzyć unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny zespołu. W muzyce grupy odnajdziemy inspiracje zarówno muzyką symfoniczną, minimalizmem, stylem „tintinnabuli”, poprzez nordic new jazz, aż po ambient, electro i house.

RysyRysy to nowe zjawisko na polskiej scenie elektronicznej. Hipnotyczne rytmy zatopione są w sosie IDM. Eksperyment brzmieniowy przełamany chwytliwą melodią. Taneczny charakter numerów Rys nie gryzie się z intrygującymi opowieściami. Projekt ma bowiem charakter narracyjny i konceptualny, który łączy eteryczne przestrzenie dźwiękowe z energetyczną pulsacją bitów. Rysy są autorskim projektem Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko (Sonar Soul).

Rafcox Sound DesignerAutorskie przedsięwzięcie, będące wypadkową nowoczesnych odmian muzyki elektronicznej, wykonywanej w formie live actu. Instrumentem solowym jest trąbka na równi z tłem elektronicznym. Jest w jakimś sensie swego rodzaju eksperymentem muzycznym. Dźwięk trąbki jest przetwarzany na żywo za pomocą efektów elektronicznych. Liderem projektu i autorem muzyki jest młody świętokrzyski trębacz Rafał Gęborek – wybitnie zdolny, pomysłowy, poszukujący. Wizjoner, który umie doskonale znaleźć swoje miejsce w projektach o bardzo różnorodnej stylistyce, począwszy od przedsięwzięć całkowicie solowych, aż po duże formacje.
Do współpracy przy nowym autorskim projekcie zaprosił dwóch niebanalnych wrocławskich muzyków: Adama Milwiwa-Barona i Pawła Konikiewicza, znanych z takich zespołów jak Miloopa czy Pink Freud. Współpraca ta zaowocowała nagraniem płyty we wrocławskim studiu Piwnica pod Baronami. Nowatorska muzyka składająca się na projekt Rafcox Sound Designer płynnie przechodzi przez takie gatunki jak: ambient, downtempo, nu-electro czy techno.

Grzegorz BojanekArtysta zajmujący się tworzeniem oraz promocją polskiej muzyki elektronicznej i eksperymentalnej w Polsce i za granicą. Współzałożyciel polsko – chińskiego projektu “ChoP”, gdzie wraz z Zen Lu kontynuują poszukiwania na polu ambientu. Współpracował z brytyjskim reżyserem i twórcą wideo, którym jest Isaac Julien. Muzyka Grzegorza Bojanka i Zen Lu została wykorzystana przez Brytyjczyka w jego 9-ekranowym dziele pt: „Ten Thousand Waves”, a także filmie „Better Life”, który został ciepło przyjęty podczas 67-go Festiwalu Filmowego w Wenecji. Obaj artyści zostali zaproszeni przez Julien’a, aby zagrać na żywo ścieżkę dźwiękową do „Better Life” podczas 8-go Biennale Sztuki w Szanghaju – 2010: Rehearsal. W ciągu ostatnich 7 lat Grzegorz wielokrotnie odwiedzał Chiny, gdzie współprodukował i występował podczas kilku tras koncertowych oraz “ChoP Festival”, wygłaszał wykłady na temat polskiej muzyki elektronicznej i eksperymentalnej oraz tworzył muzykę do polskich filmów niemych.

Festiwal

Festiwal Firmament to konstelacja wielozadaniowa, obok muzyki elektro czy pop spotykają artyści awangardowi. Przez 13. dotychczasowych edycji festiwalu zachwycali i intrygowali m.in. Automatik, Fisz Emade Tworzywo, Tie Break, Fismoll, Moscow Grooves Institute, Mikromusic, Skubas.

Koncerty odbędą się na Scenie Kameralnej Kieleckiego Centrum Kultury, a Scena Klubowa zagości w nowej siedzibie klubu Bohomass Lab przy ul. Kapitulnej 4.
Na festiwal obowiązują bezpłatne zaproszenia dostępne w kasie Kieleckiego Centrum Kultury od 1 grudnia 2015. Ilość miejsc ograniczona!

Przy okazji festiwalu, tak jak w zeszłym roku prowadzona będzie akcja NASZA KARMA - czyli zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Zeszłoroczni przyjaciele Festiwalu Firmament obdarowali psiaki i koty 100 kg smakołyków!
Dziękujemy i liczymy na pobicie karmicznego rekordu.

Organizatorzy:

Fundacja Kultury Wici
Kieleckie Centrum Kultury

Patronat Honorowy

Prezydent Miasta Kielce
Patronat Medialny
Gazeta.pl, TVP Kielce, Wici.Info, Radio Kielce

Partnerzy organizacyjni
Bohomass Lab, Bike Cafe, Kilo Mąki, Ale Szama, Pod Trójką


Komentarze

Error connecting to mysql