Kielce v.0.8

Kultura
Ratujmy Muzeum Polskie w Raperswillu!

 drukuj stron�
Kultura Świat
Wys�ano dnia 12-11-2013 o godz. 13:10:51 przez bozena 16568

Centrum Edukacyjne “Szklany Dom” w Ciekotach zwraca się z gorącym apelem o pomoc w propagowaniu informacji na temat zagrożonego likwidacją Muzeum Polskiego w Raperswillu - Szwajcaria.To szczególne miejsce z przeszło 140-letnią historią, stworzone zostało, by nieść pomoc polskim powstańcom styczniowym i wspierać starania polskich emigrantów w tworzeniu ośrodka polskiej kultury i historii w czasach, gdy po upadku narodowych powstań sprawa ochrony polskiej kultury wzmacniającej polską tożsamość, stała się głównym zadaniem Polaków przebywających na emigracji. Z tą placówką związany był również Stefan Żeromski, który w latach 1892- 1896 zajmował w Instytucie stanowisko bibliotekarza.

Muzeum polskiej kultury i historii, które zajmuje obecnie drugie piętro zamku pokazuje zmienną historię tej instytucji. Dokumentuje wielowiekową historię związków polsko-szwajcarskich, działalność Szwajcarów w Polsce i Polaków w Szwajcarii. Przedstawia polską kulturę i historię, tradycje walk Polaków o wolność i wiarę aż po historię ruchu Solidarności i odzyskania wolności w roku 1989. Szczególne miejsce zajmuje historia 2. Dywizji Strzelców Pieszych internowanych w Szwajcarii. Oprócz galerii malarstwa przedstawiony jest wkład Polaków w kulturę materialną i duchową Szwajcarii. Muzeum organizuje regularnie koncerty, wieczory autorskie i konferencje.

Niestety, w bieżącym roku włodarze miasta Rapperswil postanowiły o usunięciu tej placówki z zamku. Pracownicy muzeum, Polacy mieszkający w Szwajcarii a także wiele innych osób i instytucji podjęło starania, aby uratować to wyjątkowe miejsce. Obecnie zbierane są głosy pod petycją kierowana do władz miasta.

Zapraszamy na stronę Muzeum, gdzie znajda Państwo więcej informacji na ten temat. Na tej stronie można podpisać Petycję w obronie Muzeum do czego serdecznie zachęcamy. Prosimy też o informowanie znajomych, przyjaciół o tej akcji.

foto: szwajcaria.org


Komentarze

Error connecting to mysql