Teatr
Wys�ano dnia 02-07-2017 o godz. 15:19:08 przez bozena 7809
Wys�ano dnia 02-07-2017 o godz. 15:19:08 przez bozena 7809
Sezon 2016/2017 był bardzo pracowity dla Teatru, obfity w premiery i wydarzenia okołoteatralne. Zaistnieliśmy na antenie TVP Kultura, przywieźliśmy nagrody z festiwali, otworzyliśmy scenę klubową, a do zespołu dołączyli nowi aktorzy. Trwają przygotowania do generalnego remontu siedziby. |
Remont
Po dziewiętnastu latach udało się uregulować sprawy własnościowe i pozyskać 100 procent udziałów kamienicy, w której mieści się Teatr. Dzięki temu pojawiła się realna szansa, by sięgnąć po pieniądze unijne na przeprowadzenie remontu. Trwają prace koncepcyjne i poszukiwanie dogodnej lokalizacji, gdzie Teatr mógłby się przenieść na ten czas. Od 2018 roku spektakle będą grane poza stałą siedzibą. Planowo remont ma potrwać trzy lata. Szacowany koszt inwestycji to ponad 50 mln złotych.
W lutym Teatr przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kielce ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy zabytkowego obiektu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Do konkursu zakwalifikowało się czterdzieści firm. Prace konkursowe są składane do 3 lipca. 17 lipca poznamy zwycięzców. Otrzymaliśmy 1 mln złotych dofinansowania od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego na przygotowanie do realizacji inwestycji, w tym dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniami.
Siedem premier
Zrealizowaliśmy aż siedem premier w tym sezonie! To rekordowa liczba – najwyższa, jaką zanotowaliśmy od ponad dziesięciu lat. Nasi widzowie mogli oglądać:
• „Kła” według tekstu Marcina Cecki, na podstawie filmu Efthymisa Filippousa i Yorgosa Lanthimosa, w reżyserii Bartosza Żurowskiego;
• „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego;
• „Zachodnie wybrzeże” Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Kuby Kowalskiego;
• „Kropkę kreskę, kropkę kreskę” Tomasza Jękota w reżyserii Pawła Paczesnego
Koncepcja koncertu: grupa Po co komu kolektyw;
• „Zauchę. Welcome to the .prl” Szymona Bogacza, Zuzanny Bućko w reżyserii Adama Biernackiego, Szymona Bogacza oraz Zuzanny Bućko;
• „Zabić celebrytę” Radosława Paczochy w reżyserii Gabriela Gietzkiego;
• „Opowieści lasku wiedeńskiego” Ödöna von Horvátha w reżyserii Michała Kotańskiego.
Każdy spektakl miał dodatkowo „premierę studencką”, na którą zaprosiliśmy studentów wszystkich kieleckich uczelni. Odwiedzali nas również adepci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyjątkowo trzy premiery miały „Opowieści lasku wiedeńskiego” – przedstawienie przygotowane we współpracy z krakowską PWST z udziałem studentów Wydziału Aktorskiego najpierw pokazano w Krakowie.
Wydarzeniem towarzyszącym prapremierze „Zauchy…” był konkurs dla miłośników twórczości wokalisty, pod hasłem: „Nagraj cover Zauchy”. Nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń, wśród zwycięzców znalazł się popularny muzyk Krzysztof K.A.S.A Kasowski. Nagrania włączono do spektaklu.
Festiwale i nagrody
Nasze spektakle cieszą się uznaniem krytyków teatralnych. „Kła” w reżyserii Bartosza Żurowskiego zaproszono na 57. Kaliskie Spotkania Teatralne. „Harper” zaprezentowaliśmy na 25. Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych i 37. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Podczas 3. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie Magda Grąziowska zdobyła Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego dla młodego twórcy. Spektakl chwalono m.in. w podsumowaniu roku 2016, w programie „Tygodnik Kulturalny” emitowanym w TVP Kultura oraz na łamach takich pism, jak: „Didaskalia”, „Teatr”, „W sieci”, czy „Dziennik Gazeta Prawna”.
Spektakl muzyczny „Zaucha. Welcome to the .prl” był wydarzeniem koncertu galowego wieńczącego 9. Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy Serca Bicie w Bydgoszczy.
Wciąż nie dają o sobie zapomnieć spektakle z lat ubiegłych. Twórcy „Samotności pól bawełnianych” w reżyserii Radosława Rychcika odwiedzili brazylijskie Rio de Janeiro przy okazji VII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych TEMPO oraz São Paulo na specjalne zaproszenie grupy handlowej SESC wspierającej dostęp do kultury. Podczas 3. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie zespół TNBC otrzymał wyróżnienie za muzykę do spektaklu.
Młodzi twórcy współpracujący z naszą sceną odnoszą kolejne sukcesy. Anna Antoniewicz przywiozła Główną Nagrodę Aktorską z 4. Festiwalu Debiutantów – Pierwszy Kontakt w Toruniu za rolę Snajperki w przedstawieniu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” w reżyserii Elżbiety Depty. Scenografię do tego spektaklu doceniono podczas Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach. Przedstawienie podobało się także na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.
Nowi aktorzy
Do stałego zespołu teatru dołączyły: Magda Grąziowska (więcej o aktorce na: http://teatrzeromskiego.pl/zespol/magda-graziowska/ ) i Anna Antoniewicz (http://teatrzeromskiego.pl/zespol/anna-antoniewicz/ ).
Gościnnie na naszej scenie wystąpili: Adrian Brząkała, Bartłomiej Cabaj, Gabriel Gietzky, Agata Grobel, Bogusław Kudłek, Grzegorz Margas, Jacek Mąka, Paweł Paczesny, Piotr Stanek, Julia Trembecka, Paweł Wolsztyński oraz studenci PWST: Kamila Banasiak, Jędrzej Bigosiński, Maciek Grubich, Emilia Korsak, Weronika Kowalska, Jan Marczewski, Oliwia Nazimek, Jan Niemczyk, Jakub Sasak, Paulina Sobiś, Franciszek Szumiński.
Od przyszłego sezonu pracować z nami będą: jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych, Jacek Mąka (http://teatrzeromskiego.pl/zespol/jacek-maka) oraz Bartłomiej Cabaj, absolwent Krakowskiej Szkoły Teatralnej, który wystąpił już kilkakrotnie na naszej scenie („Dzieje grzechu”, „Wszyscy chcą żyć”, „Zaucha. Welcome to the .prl”, „Kieł”), jego pracę doceniły, podczas ostatniego Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”, redakcja Radia Zet Gold oraz Studenckie Koło Przyjaciół Filmu i Teatru (UJK).
Spektakle gościnne
We wrześniu nasza scena gościła festiwalowy hit – spektakl TR Warszawa pt. „Ewelina płacze” w reżyserii Anny Karasińskiej. Wystąpili znakomici aktorzy: Adam Woronowicz, Maria Maj, Ewelina Pankowska oraz Rafał Maćkowiak.
Studenci Studium Aktorskiego im. Sewruka w Olsztynie wciągnęli widzów w akrobatyczny pokaz cyrkowego show z graną na żywo muzyką. Spektakl dyplomowy pt. „Zespół Śmierci i Tańca, czyli piosenki Tiger Lillies” można było obejrzeć w marcu.
W maju do Teatru zawitali Krzysztof Kowalewski i Marta Lipińska z wersją sceniczną legendarnego słuchowiska Polskiego Radia „Kocham Pana, Panie Sułku”. Po 40 latach spektakl wciąż okazuje się bawić publiczność.
Gościliśmy także Teatr Bagatela. W listopadzie na dużej scenie aktorzy, na czele z Magdaleną Walach, zaprezentowali „Układ” Elii Kazana w adaptacji Radosława Paczochy, w reżyserii Michała Kotańskiego.
Ze „Scenariuszem dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera , w czerwcu, wystąpili: Andrzej i Mikołaj Grabowscy oraz Jan Peszek. Widzowie podziękowali krakowskim aktorom owacją na stojąco.
Pokazy w telewizji
„Dzieje grzechu” w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego zostały zarejestrowane przez kamery TVP Kultura i TVP 3 Kielce.
Kielecka premiera spektaklu telewizyjnego odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Podczas emisji w TVP Kultura padł jeden z najwyższych wyników oglądalności premier teatralnych – 82 213 widzów.
Spektakl został zaproszony do udziału w 17. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa teatry” w Sopocie.
Pomagamy
W styczniu, z inicjatywy aktorki Eweliny Gronowskiej, odbył się koncert charytatywny pod hasłem KarnawaLOWE z udziałem krakowskiej kapeli TEMPERO połączony z licytacją. Dzięki zaangażowaniu aktorów, pracowników Teatru i hojności kielczan udało się zebrać ponad 16 tysięcy złotych.
Zbiórka pieniędzy została przeznaczona na pomoc dla chorej Magdy – córki Andrzeja Cempury, wieloletniego aktora Teatru.
Dyrektor zapowiedział, że tego typu akcje będą organizowane rokrocznie.
Koncertowo
Teatr wychodzi na miasto. W czerwcu pierwszy raz w historii naszej sceny, aktorzy zagrali w klubie Bohomass lab. Tym przełomowym wydarzeniem okazał się koncert „Kropka kreska, kropka kreska” grupy Po co komu KOLEKTYW w reżyserii Pawła Paczesnego.
Na życzenie widzów twórcy zagrali ponownie na dziedzińcu Teatru, w ramach Święta Kielc.
Współpraca z ministerstwem
Po raz szósty wzięliśmy udział w ministerialnym programie Teatr Polska, który ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów. Spektakle prezentowane są w ośrodkach nie mających scen teatralnych. Z „Dziejami grzechu” odwiedziliśmy: Chełm, Busko-Zdrój, Brzeg, Rydułtowy, Czechowice-Dziedzice, Nowy Sącz oraz Nową Dębę.
Program koordynuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” w reżyserii Elżbiety Depty zakwalifikował się do kolejnej edycji programu.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Teatrowi 100 tysięcy złotych na zakup wyposażenia technicznego.
Dotacja pochodzi z programu „Infrastruktura kultury”. Teatr składał wniosek o pieniądze na zakup sprzętu akustycznego, oświetleniowego, multimedialnego i komputerowego.
Dzika Róża
Sezon zakończyliśmy jubileuszowym 25. Plebiscytem Publiczności „O Dziką Różę”. Najpopularniejszymi aktorami sezonu okazali się: Magda Grąziowska i Wojciech Niemczyk. Najlepszym spektaklem sezonu, według widzów i dziennikarzy, była „Harper” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
Galę poprowadził konferansjer i aktor w jednej osobie – Krzysztof Łobodziński. Z recitalem „Mój Młynarski” wystąpił podczas Koncertu Finałowego Jacek Bończyk.
Przyszły sezon
Ruszyły już przygotowania do przyszłego sezonu. W Teatrze trwają próby do dwóch prapremier: Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina pt. „Rasputin” planowanej na wrzesień oraz „1946” według tekstu Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka, którą zobaczymy w grudniu.
Po dziewiętnastu latach udało się uregulować sprawy własnościowe i pozyskać 100 procent udziałów kamienicy, w której mieści się Teatr. Dzięki temu pojawiła się realna szansa, by sięgnąć po pieniądze unijne na przeprowadzenie remontu. Trwają prace koncepcyjne i poszukiwanie dogodnej lokalizacji, gdzie Teatr mógłby się przenieść na ten czas. Od 2018 roku spektakle będą grane poza stałą siedzibą. Planowo remont ma potrwać trzy lata. Szacowany koszt inwestycji to ponad 50 mln złotych.
W lutym Teatr przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kielce ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy zabytkowego obiektu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Do konkursu zakwalifikowało się czterdzieści firm. Prace konkursowe są składane do 3 lipca. 17 lipca poznamy zwycięzców. Otrzymaliśmy 1 mln złotych dofinansowania od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego na przygotowanie do realizacji inwestycji, w tym dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniami.
Siedem premier
Zrealizowaliśmy aż siedem premier w tym sezonie! To rekordowa liczba – najwyższa, jaką zanotowaliśmy od ponad dziesięciu lat. Nasi widzowie mogli oglądać:
• „Kła” według tekstu Marcina Cecki, na podstawie filmu Efthymisa Filippousa i Yorgosa Lanthimosa, w reżyserii Bartosza Żurowskiego;
• „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego;
• „Zachodnie wybrzeże” Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Kuby Kowalskiego;
• „Kropkę kreskę, kropkę kreskę” Tomasza Jękota w reżyserii Pawła Paczesnego
Koncepcja koncertu: grupa Po co komu kolektyw;
• „Zauchę. Welcome to the .prl” Szymona Bogacza, Zuzanny Bućko w reżyserii Adama Biernackiego, Szymona Bogacza oraz Zuzanny Bućko;
• „Zabić celebrytę” Radosława Paczochy w reżyserii Gabriela Gietzkiego;
• „Opowieści lasku wiedeńskiego” Ödöna von Horvátha w reżyserii Michała Kotańskiego.
Każdy spektakl miał dodatkowo „premierę studencką”, na którą zaprosiliśmy studentów wszystkich kieleckich uczelni. Odwiedzali nas również adepci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyjątkowo trzy premiery miały „Opowieści lasku wiedeńskiego” – przedstawienie przygotowane we współpracy z krakowską PWST z udziałem studentów Wydziału Aktorskiego najpierw pokazano w Krakowie.
Wydarzeniem towarzyszącym prapremierze „Zauchy…” był konkurs dla miłośników twórczości wokalisty, pod hasłem: „Nagraj cover Zauchy”. Nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń, wśród zwycięzców znalazł się popularny muzyk Krzysztof K.A.S.A Kasowski. Nagrania włączono do spektaklu.
Festiwale i nagrody
Nasze spektakle cieszą się uznaniem krytyków teatralnych. „Kła” w reżyserii Bartosza Żurowskiego zaproszono na 57. Kaliskie Spotkania Teatralne. „Harper” zaprezentowaliśmy na 25. Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych i 37. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Podczas 3. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie Magda Grąziowska zdobyła Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego dla młodego twórcy. Spektakl chwalono m.in. w podsumowaniu roku 2016, w programie „Tygodnik Kulturalny” emitowanym w TVP Kultura oraz na łamach takich pism, jak: „Didaskalia”, „Teatr”, „W sieci”, czy „Dziennik Gazeta Prawna”.
Spektakl muzyczny „Zaucha. Welcome to the .prl” był wydarzeniem koncertu galowego wieńczącego 9. Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy Serca Bicie w Bydgoszczy.
Wciąż nie dają o sobie zapomnieć spektakle z lat ubiegłych. Twórcy „Samotności pól bawełnianych” w reżyserii Radosława Rychcika odwiedzili brazylijskie Rio de Janeiro przy okazji VII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych TEMPO oraz São Paulo na specjalne zaproszenie grupy handlowej SESC wspierającej dostęp do kultury. Podczas 3. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie zespół TNBC otrzymał wyróżnienie za muzykę do spektaklu.
Młodzi twórcy współpracujący z naszą sceną odnoszą kolejne sukcesy. Anna Antoniewicz przywiozła Główną Nagrodę Aktorską z 4. Festiwalu Debiutantów – Pierwszy Kontakt w Toruniu za rolę Snajperki w przedstawieniu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” w reżyserii Elżbiety Depty. Scenografię do tego spektaklu doceniono podczas Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach. Przedstawienie podobało się także na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.
Nowi aktorzy
Do stałego zespołu teatru dołączyły: Magda Grąziowska (więcej o aktorce na: http://teatrzeromskiego.pl/zespol/magda-graziowska/ ) i Anna Antoniewicz (http://teatrzeromskiego.pl/zespol/anna-antoniewicz/ ).
Gościnnie na naszej scenie wystąpili: Adrian Brząkała, Bartłomiej Cabaj, Gabriel Gietzky, Agata Grobel, Bogusław Kudłek, Grzegorz Margas, Jacek Mąka, Paweł Paczesny, Piotr Stanek, Julia Trembecka, Paweł Wolsztyński oraz studenci PWST: Kamila Banasiak, Jędrzej Bigosiński, Maciek Grubich, Emilia Korsak, Weronika Kowalska, Jan Marczewski, Oliwia Nazimek, Jan Niemczyk, Jakub Sasak, Paulina Sobiś, Franciszek Szumiński.
Od przyszłego sezonu pracować z nami będą: jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych, Jacek Mąka (http://teatrzeromskiego.pl/zespol/jacek-maka) oraz Bartłomiej Cabaj, absolwent Krakowskiej Szkoły Teatralnej, który wystąpił już kilkakrotnie na naszej scenie („Dzieje grzechu”, „Wszyscy chcą żyć”, „Zaucha. Welcome to the .prl”, „Kieł”), jego pracę doceniły, podczas ostatniego Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”, redakcja Radia Zet Gold oraz Studenckie Koło Przyjaciół Filmu i Teatru (UJK).
Spektakle gościnne
We wrześniu nasza scena gościła festiwalowy hit – spektakl TR Warszawa pt. „Ewelina płacze” w reżyserii Anny Karasińskiej. Wystąpili znakomici aktorzy: Adam Woronowicz, Maria Maj, Ewelina Pankowska oraz Rafał Maćkowiak.
Studenci Studium Aktorskiego im. Sewruka w Olsztynie wciągnęli widzów w akrobatyczny pokaz cyrkowego show z graną na żywo muzyką. Spektakl dyplomowy pt. „Zespół Śmierci i Tańca, czyli piosenki Tiger Lillies” można było obejrzeć w marcu.
W maju do Teatru zawitali Krzysztof Kowalewski i Marta Lipińska z wersją sceniczną legendarnego słuchowiska Polskiego Radia „Kocham Pana, Panie Sułku”. Po 40 latach spektakl wciąż okazuje się bawić publiczność.
Gościliśmy także Teatr Bagatela. W listopadzie na dużej scenie aktorzy, na czele z Magdaleną Walach, zaprezentowali „Układ” Elii Kazana w adaptacji Radosława Paczochy, w reżyserii Michała Kotańskiego.
Ze „Scenariuszem dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera , w czerwcu, wystąpili: Andrzej i Mikołaj Grabowscy oraz Jan Peszek. Widzowie podziękowali krakowskim aktorom owacją na stojąco.
Pokazy w telewizji
„Dzieje grzechu” w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego zostały zarejestrowane przez kamery TVP Kultura i TVP 3 Kielce.
Kielecka premiera spektaklu telewizyjnego odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Podczas emisji w TVP Kultura padł jeden z najwyższych wyników oglądalności premier teatralnych – 82 213 widzów.
Spektakl został zaproszony do udziału w 17. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa teatry” w Sopocie.
Pomagamy
W styczniu, z inicjatywy aktorki Eweliny Gronowskiej, odbył się koncert charytatywny pod hasłem KarnawaLOWE z udziałem krakowskiej kapeli TEMPERO połączony z licytacją. Dzięki zaangażowaniu aktorów, pracowników Teatru i hojności kielczan udało się zebrać ponad 16 tysięcy złotych.
Zbiórka pieniędzy została przeznaczona na pomoc dla chorej Magdy – córki Andrzeja Cempury, wieloletniego aktora Teatru.
Dyrektor zapowiedział, że tego typu akcje będą organizowane rokrocznie.
Koncertowo
Teatr wychodzi na miasto. W czerwcu pierwszy raz w historii naszej sceny, aktorzy zagrali w klubie Bohomass lab. Tym przełomowym wydarzeniem okazał się koncert „Kropka kreska, kropka kreska” grupy Po co komu KOLEKTYW w reżyserii Pawła Paczesnego.
Na życzenie widzów twórcy zagrali ponownie na dziedzińcu Teatru, w ramach Święta Kielc.
Współpraca z ministerstwem
Po raz szósty wzięliśmy udział w ministerialnym programie Teatr Polska, który ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów. Spektakle prezentowane są w ośrodkach nie mających scen teatralnych. Z „Dziejami grzechu” odwiedziliśmy: Chełm, Busko-Zdrój, Brzeg, Rydułtowy, Czechowice-Dziedzice, Nowy Sącz oraz Nową Dębę.
Program koordynuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” w reżyserii Elżbiety Depty zakwalifikował się do kolejnej edycji programu.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Teatrowi 100 tysięcy złotych na zakup wyposażenia technicznego.
Dotacja pochodzi z programu „Infrastruktura kultury”. Teatr składał wniosek o pieniądze na zakup sprzętu akustycznego, oświetleniowego, multimedialnego i komputerowego.
Dzika Róża
Sezon zakończyliśmy jubileuszowym 25. Plebiscytem Publiczności „O Dziką Różę”. Najpopularniejszymi aktorami sezonu okazali się: Magda Grąziowska i Wojciech Niemczyk. Najlepszym spektaklem sezonu, według widzów i dziennikarzy, była „Harper” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
Galę poprowadził konferansjer i aktor w jednej osobie – Krzysztof Łobodziński. Z recitalem „Mój Młynarski” wystąpił podczas Koncertu Finałowego Jacek Bończyk.
Przyszły sezon
Ruszyły już przygotowania do przyszłego sezonu. W Teatrze trwają próby do dwóch prapremier: Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina pt. „Rasputin” planowanej na wrzesień oraz „1946” według tekstu Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka, którą zobaczymy w grudniu.
tekst i foto / Teatr im. S. Żeromskiego
Komentarze |