Kielce v.0.8

Muzyka
Weekend z jazzem, czyli Memorial to Miles 2015

 drukuj stron�
Muzyka Memorial to Miles, Miles Davis, Kielce, Kurtis, Jakob Bro, Gregoire Maret, EABSKielce Muzyka
Wys�ano dnia 24-09-2015 o godz. 16:05:21 przez grolecki 7387

Już jutro, 25 września, rozpoczyna się festiwal Memorial to Miles 2015 - jedno z najważniejszych wydarzeń na jazzowej mapie Polski i uszko w głowie kieleckiego melomana. Zagrają Electro-Acoustic Beat Sessions, Jakob Bro Trio, Milo Kurtis / Orkiestra NAXOS oraz Grégoire Maret Quartet. Impreza potrwa do niedzieli.PIĄTEK, 25 września 2015

Tegoroczną wysyłkę listów do Milesa zainauguruje Filmowa Noc Jazzowa (25 września, godz. 20:00) utkana z dwóch biograficznych projekcji:
- "Krzysztof Komeda - muzyczne ścieżki życia"(2009), reż. Claudia Buthenhoff-Duffy
- "Michał Urbaniak - nowojorczyk z wyboru"(2009), reż. Wiesław Dąbrowski

SOBOTA, 26 września 2015W sobotę o 18:00 wystąpi projekt Electro-Acoustic Beat Sessions - Wrocławskie Odkrycie Roku 2013 zdaniem jury nagrody WARTO przyznawanej przez Gazetę Wyborczą. Słychać tam funk, hip-hop i elektronikę, które ozdabiają ich klasyczny jazz. EABS jest także sięgającą do Stanów Zjednoczonych pierwszej połowy XX wieku ideą zrzeszającą bardziej i mniej znanych muzyków. Wyraża się poprzez wspólną improwizację i radosny jam uposażonym w umiejętność uszycia czegoś trwałego.

Stały skład:

Marek "Student A" Pędziwiatr - piano / głos
Marcin Rak - perkusja
Vojto Monteur - gitara
Adam Kabaciński - bas
Spisek Jednego - skrecz
Olaf Węgier - saksofon
Jakub Kurek - trąbkaGodzina 19:30 przyniesie powiew skandynawskiego romansu. Jazzowe Jakob Bro Trio wybrzmiewa pod gryfem duńskiego gitarzysty Jakoba Brio, który zadebiutował autorskim albumem "Gefion" (2013, ECM Records). Wcześniej grał, między innymi, w Paul Motian & The Electric Bebop Band (“Garden of Eden”) oraz kwintecie Tomasza Stańko (“Dark Eyes”). Brał udział w tworzeniu kilkunastu albumów takich nazwisk jak Konitz, Frisell, Motian, Wheeler, Bley czy Knak.

Skład:

Jakob Bro - gitara
Thomas Morgan - bas
Jon Christensen - perkusja

NIEDZIELA, 27 września 2015Trzeciego dnia festiwalu, o 18:00, na scenę wejdzie NAXOS z Milo Kurtisem. Orkiestra jest grecko-arabską flagą powiewającą nad klubem funky, prosto i w lewo od filharmonii. Założycielem NAXOS jest poszukiwacz zaginionego brzmienia Milo Kurtis – współzałożyciel Maanamu, członek pierwszego składu Voo Voo, Osjan, Izraela innych kapel. Muzyczne CV komponuje nagrywaniem z Tomaszem Stańko (Osjan i Tribute to Don Cherry) i z współtwórcą free Jazzu – Donem Cherry. Orkiestra NAXOS koncertuje w 9-osobowym składzie.Godzina 20:00 to grzeszny deser po kolacji - Gregoire Maret Quartet. Maret został uznany najlepszym harmonijkarzem świata przez magazyn Down Beat! Wyróżnienie odnosi się nie tyle do opanowania instrumentu jako dyscypliny sportowej, ale skali wrażeń, jaką dostarcza słuchaczowi gra Mareta.
- Jest to instrument, który każdy ma w domu, ale niewielu potrafi na nim grać. Ma reputację zabawki – ot, nic wielkiego. - mówi harmonijkarz - Jest paru dobrych harmonistów bluesowych czy country, rzadziej jazzowych. Ludzie słyszą, jak gram i mówią, że nie mieli pojęcia, że tak w ogóle można. Otóż można, to instrument o barwie tak bogatej, jak każdy inny.
Urodził się w 1975 roku w Genewie. Z harmonijką przyjaźni od 17 roku życia. W niedzielę wystąpi w znakomitym towarzystwie.

Skład

Gregoire Maret - harmonijka
Malcolm Braff - fortepian, Rhodes Piano, keyboard
Magnus Östrom - perkusja
Jan Smoczyński - fortepian, aranżacja, produkcja

Targi Kielce Jazz Festival zadebiutował w 2003 roku jako hołd złożony wielkiemu trębaczowi Milesowi Davisowi. W koncertach biorą udział tuzy światowego jazzu i reprezentanci lokalnej sceny muzycznej. W poprzednich latach na festiwalu wystąpili m.in.: Lura z Wysp Zielonego Przylądka, Omar Sosa - Kuba, Lester Kidson - Kanada, MARK Goldsbury Quartet - USA, Nippy Noja - Tajlandia. Z Polski: Aga Zarjan, Włodzimierz Pawlik, Stanisław Soyka, Artur Dudkiewicz, Marcin Wasilewski, Krzysia Górniak, Dorota Miśkiewicz oraz Włodek Kiniorski. Wizytówką wydarzenia jest pomnik Milesa stojący przy KCK-u i liczne przedsięwzięcia towarzyszące takie, jak konkurs "Miles, masz wiadomość" czy wystawy w Galerii Winda.

grol


Komentarze

Error connecting to mysql